Schwarzenberg podává trestní oznámení za lživou kampaň

Jan Němec (redaktor) Lucie Stuchlíková Jan Němec (redaktor), Lucie Stuchlíková
25. 1. 2013 17:09
Reagoval tak na nepravdivý inzerát v deníku Blesk
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Karel Schwarzenberg v pátek podá trestní oznámení kvůli lživým výrokům na svou osobu. "Je to svinstvo, když se lže," řekl kandidát na prezidenta.

K radikálnímu kroku se Schwarzenberg odhodlal poté, co v deníku Blesk vyšel inzerát, který Schwarzenberga obviňuje ze spojení se zástupcem sudetských Němců Berndem Posseltem nebo z plánu na navracení majetku sudetským Němcům.

"Původně jsem nechtěl komentovat lživé výroky Miloše Zemana, jeho volebního týmu ani jeho podporovatelů. Ale musím se důrazně ohradit proti dnešní inzerci v deníku Blesk, která mimo jiných lží je podle stanoviska právníků nejenom porušením volebního zákona, ale i šíření poplašné zprávy," uvedl Schwarzenberg.

Zvláště se ohradil proti tvrzení, že "připravuje půdu pro vrácení majetku potomkům válečných zločinců."

"Chci zdůraznit a řekl jsem to již několikrát, že ničí majetek v České republice není a ani v budoucnosti nebude ohrožen. Nikdy jsem se nezastal jediného válečného zločince. Je to nehorázná lež. Je to proti mému celoživotnímu přesvědčení," dodal ministr zahraničí.

Podle vydavatelství Ringier Axel Springer za inzerátem stojí mediální agentura Mindshare pro klienta JUDr. Vladimíra Zavadila.. Zemanův volební tým se od něj distancoval. "Volební tým Miloše Zemana, SPOZ ani sdružení Přátel Miloše Zemana nemají s inzerátem nic společného," uvedla Zemanova mluvčí Hana Burianová.

Přímo z inzerátu není jasné, kdo za něj zaplatil. Podle ministerstva vnitra tím zadavatel reklamy i vydavatelství porušili zákon.

"Propagace nebo volební agitace šířené prostřednictvím komunikačních médií musí obsahovat informaci o jejich zadavateli a zpracovateli; to platí obdobně i pro sdělení v neprospěch kteréhokoli kandidáta na funkci prezidenta republiky," píše se v zákoně o přímé volbě prezidenta.

"Je to jasné porušení férových voleb a bez ohledu na to, kdo inzerci objednal, to může zmobilizovat právě ty skupiny voličů nakloněných Zemanovi. Anonymní volební propagace je prostě zákeřná a v tomto případě i nelegální," myslí si politolog Tomáš Lebeda

Sankce? Nejsou

Zákon o přímé volbě prezidenta.
Zákon o přímé volbě prezidenta. | Foto: Aktuálně.cz

Postihnout toto porušení zákona ale zřejmě bude problematické. Podle ministerstva vnitra totiž v zákoně není stanovena žádná přímá sankce.

"Se sankcemi bude problém. Otázkou totiž je, zda se vůbec podaří dohledat konkrétní osobu, která tento inzerát podala. Je tu sice ještě teoretická možnost postihu přímo vydavatele, ale ta je skutečně spíše jen teoretická. Zákon o volbě prezidenta je ve spoustě ohledů bezzubý," uvedl Robert Cholenský, právnik z Ligy lidských práv.

Ministerstvo navrhuje pouze krajní možnost - zpochybnit platnost voleb. "Návrh na neplatnost volby prezidenta může podat navrhovatel, má-li za to, že byla porušena ustanovení zákona způsobem, který mohl ovlivnit výsledek volby prezidenta," uvedlo ministerstvo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Zeman jmenuje Balaše ministrem školství ve středu, v úterý se s ním sejde, řekl Fiala

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje ministrem školství poslance hnutí STAN a ústavního právníka Vladimíra Balaše. V úterý se s ním sejde. Po pondělní schůzce s prezidentem na zámku v Lánech to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Místo ministra školství se uvolní na konci června, kdy hodlá rezignovat dosavadní šéf resortu Petr Gazdík (STAN). Podle Fialy už Gazdík demisi k 30. červnu podal. Ministr slíbil odstoupit kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Balaše do čela ministerstva navrhlo hnutí STAN, premiér se s kandidátem sešel dnes odpoledne.

Fiala Balaše označil za zkušeného právníka, který se zabývá otázkami mezinárodního práva s ekonomickými aspekty. Má podle něj předpoklady k výkonu funkce ministra školství. Za jeden z jeho hlavních úkolů označil změnu rámcových vzdělávacích programů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy