Schwarzenberg: Jsem tady i pro levicového voliče

Tereza Šídlová
12. 1. 2013 21:04
Ministr zahraničí se chystá odstoupit z vlády, na termínu se domluví s premiérem
Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezidentský finalista Karel Schwarzenberg doufá, že lidé si ve svých myslích v druhém kole oddělí sněmovní a prezidentské volby i rozdělení politiky na levici a pravici.

"Jsem konzervativní politik, ne pravicový, to je něco odlišného. V mém minulém životě jsem měl s mnoha významnými sociálními demokraty v Evropě přátelské vztahy a dodnes mám. Takže se nepovažuju za člověka, který je pro sociálního demokrata nepřijatelný," začíná svůj boj o levicové hlasy Schwarzenberg.

Jeho protikandidát Miloš Zeman už hned po vyhlášení výsledků ukázal, jakým směrem půjde jeho kampaň: bude připomínat Schwarzenbergovo angažmá ve vládě, která má ve své agendě nepopulární reformy.

"Myslím, že lidé nejsou tak blbí, aby si pletli volby do sněmovny a volbu prezidenta," řekl ministr v rozhovoru s novináři.

Schwarzenberg se také chce s premiérem dohodnout na svém odchodu z ministerské funkce.

Miloš Zeman už řekl, že jste člověkem přítomnosti. Zdůrazňuje, že jste ve vládě, která dělá nepopulární reformy. Jak dalece mohou lidé volit protestně proti vládě?

K.S.: Myslím, že lidé nejsou tak blbí, aby si pletli volby do sněmovny a volbu prezidenta. Samozřejmě se o to Miloš Zeman pokouší. Já se nezříkám odpovědnosti za vládu, v níž jsem členem. Jsem přesvědčen, že za nepříjemné kroky nám budou v budoucnosti vděční, protože když se podíváte na situaci České republiky, tak jsme skvěle připraveni do budoucna. Během příštích dvou let se to projeví.

Jak se vám podaří na svou stranu dostat levicové voliče, kteří zřejmě rozhodnou.

Nevím, jak se mi to podaří. Měli by si uvědomit jednu věc, že rozdělení na pravici a levici je poněkud nesmyslné a chování levicových politiků někdy bývá dosti doprava. Jsem konzervativní politik, ne pravicový, to je něco odlišného. V mém minulém životě jsem měl s mnoha významnými sociálními demokraty v Evropě přátelské vztahy a dodnes mám. Takže se nepovažuju za člověka, který je pro sociálního demokrata nepřijatelný. Něco jiného je, že příznivci KSČM mě nedostatečně ocení.

Kalousek? Ten odpočíval

Jak bude vypadat vaše kampaň? Miloš Zeman bude zvedat témata vlády. Jaká témata budete nastolovat vy?

Co je úkolem prezidenta a jaké jsou jeho možnosti. A co by, pokud bude zvolen, prezident Schwarzenberg udělal.

Bude zaměřená na Miloše Zemana, na věci, které považujete za negativní?

Jen když mě přinutí, nerad bych kampaň plnou osobních útoků. Asi se tomu nevyhnu, někdy se kampaň vyostřuje.

Proč lidi mají volit vás? Proč byste byl lepší prezident než Miloš Zeman?

Poněvadž jsem nejlépe připravený kandidát na tento úřad celou svou činností v minulosti. Mám štěstí, že jsem se náhodou nikdy nezapletl do nějaké aféry, která by mě doprovázela. Což je spíše štěstí, ale je to tak.

Proč tu s vámi ve štábu nebyl pan Kalousek?

Jsme ve stejné straně, on je místopředseda, žádný problém. Pokud vím, odpočívá, protože v neděli musí na sjezd TOP 09 na Vysočinu. Telefonoval jsem s ním. Toto je prezidentská kampaň, a to není stranická záležitost. Jsem vděčný straně TOP 09 a starostům a nezávislým za podporu, ale jsou to dva odlišné čaje.

Opustíte stranu a vládu? A pokud ano, kdy to oznámíte? Pravděpodobně nebudete mít čas na vládní věci, když se musíte věnovat kampani.

Co se týká vlády, to ohlásím dřív, než bych se stal prezidentem. Musím se domluvit s panem premiérem, aby vše proběhlo hladce. Podívejte se, v kampani mám celé dopoledne volno, takže spoustu věcí můžu vyřídit. V mezinárodní politice bude klid, neočekávám, že by se něco dramatického stalo.

Gratulace od ženy

Byla by s vámi na Hradě vaše žena a učí už se česky?

Ona se učí česky, bohužel to musela zrušit, když měla před několika lety nehodu. Musela se soustředit na rehabilitaci. Asi nebude povinnosti, které jsou obyčejně záležitostí první dámy, moct plnit, poněvadž je postižená. Například už jen byt ve Vídni jsme museli  upravit tak, že se tam může bezpečně pohybovat, to bychom pro ni museli na Hradě vybudovat. Nesmíte zapomenout, že když je člověk těžce postižený, tak nemůže působit tak, jakoby to bylo normální. Ale dnes sledovala Českou televizi a když to bylo jasné, telefonovala mi a strašně mi blahopřála. Měla z toho velkou radost.

Řeknete před druhým kolem, kdo budou vaši spolupracovníci?

Neřeknu, to oznámím, až budu zvolen. Kancelář prezidenta považuju za normální úřad a tomu to bude odpovídat. Je to část státní správy, tudíž považuji za správné, aby tam byli úředníci. Nebudu tam jmenovat lidi kvůli tomu, že jsou členy TOP 09, nýbrž na základě pracovních výsledků.

Věříte ještě průzkumům? Věštily vám nízký výsledek, nakonec jste dostal přes 23 procent hlasů.

Dle mého názoru se mnoho pohnulo teprve v době od Vánoc. Najednou si lidé uvědomili, že je to opravdu významná volba, i kvůli amnestii si uvědomili, že prezident je významná politická osobnost. Lidi to dříve chápali jako reprezentativní úkol, že je to pouhý kladeč věnců, ale teď vypozorovali, že prezident má také velmi důležité politické úkoly.

Máte dost peněz na druhé kolo kampaně?

V kampani jsme mysleli dopředu, tak nějaké peníze na to mám. Uvidíme, kolik se nám dál podaří vybrat. (ministrův mluvčí pro kampaň Marek Pražák dodal, že na transparentním účtu má Schwarzenberg částku kolem tří - čtyř milionů korun). 

 

Právě se děje

před 21 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 29 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy