Byly v mašličkách, pak "nepřípustné". Teď Česko věří, že izraelské radary v NATO vyjedná

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
Aktualizováno 15. 6. 2018 9:53
Už v roce 2012 se české ministerstvo obrany začalo seriózně zabývat otázkou pořízení moderních radarů protivzdušné obrany. Šest let poté přístroje klíčové pro ochranu republiky vojáci nemají. Připomeňte si milníky výběru radarů včetně nečekaných obratů, které přišly i v rozmezí pouhých dvou dnů.
Jiří Šedivý.
Jiří Šedivý. | Foto: DVTV

Nedorozumění. NATO už o radarech jedná, říká velvyslanec

Ministerstvo obrany se nicméně svým prohlášením, že "zástupce české strany byl informován, že není přípustné, aby do systému NATO byl zapojen systém, který nepochází z členské země NATO", dostalo do svízelné situace. Působilo dojmem úřadu, který léta kupuje izraelskou techniku, aniž by si ověřil základní podmínku jejího pořízení.

Problémy s radary zaměstnaly v pondělí i českého velvyslance při NATO Jiřího Šedivého. Ten pro Aktuálně.cz odmítl, že by aliance Česku nákup radarů zakázala, označil to za nedorozumění. "Šlo o čistě technickou debatu o postupu při bezpečnostní akreditaci radarů. Český záměr připojit radary do aliančního systému byl z pohledu NATO novou informací, proto byla první reakce velmi opatrná. Ale nebyla negativní," shrnul Šedivý.

Propojení národních a aliančních systémů, které řídí vzdušné síly a protivzdušnou obranu, je pro NATO citlivou záležitostí. Češi podle Šedivého zkrátka přišli s požadavkem, kterým se aliance ještě nezabývala. Následně se ukázalo, že připojení systémů z nealiančních zemí plánují v budoucnu i další spojenci.

Aliance proto na základě této debaty a z českého podnětu začala zpracovávat pravidla pro obdobné situace. "Ujistili mě, že budou k dispozici v řádu týdnů," řekl Aktuálně.cz Šedivý. Klíčem k připojení podle něj bude bezpečnostní certifikace radarů na české úrovni. Teprve s ní budou moci Češi požádat o propojení svého systému se sdílenou a přísně střeženou alianční sítí.

Výsledkem jednání se zástupci NATO je také to, že Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost při udělování certifikace radarům prověří i to, zda izraelská technika splňuje alianční standardy a normy. "Provede certifikaci tak, aby byly radary připravené k připojení do celoaliančního systému a nebyl s tím problém," dodal Šedivý.

Teď jen konzultujeme, tvrdí úřad pro kyberbezpečnost

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost ze zákona v Česku certifikuje informační a komunikační systémy nakládající s českými i aliančními utajovanými informacemi.

"V procesu pořízení radarů jako takovém nehraje úřad žádnou roli. V tuto chvíli plní pouze roli konzultanta ve vztahu k budoucí certifikaci," sdělil Aktuálně.cz mluvčí úřadu Radek Holý.

Bez certifikátu pro nakládání s utajovanými informacemi se žádný radar, ale ani jiný prostředek, nemůže zapojit do systémů, které s těmito informacemi pracují. Budoucí připojení radarů do aliančních systémů bude ale podle Holého věcí dohody českého ministerstva obrany s NATO.

 

Právě se děje

Další zprávy