Jan Wirnitzer
Aktualizováno 15. 6. 2018 9:53
Už v roce 2012 se české ministerstvo obrany začalo seriózně zabývat otázkou pořízení moderních radarů protivzdušné obrany. Šest let poté přístroje klíčové pro ochranu republiky vojáci nemají. Připomeňte si milníky výběru radarů včetně nečekaných obratů, které přišly i v rozmezí pouhých dvou dnů.
Je to v pořádku, hlásí šéf armády
Ve středu 6. června vystupuje před poslanci náčelník generálního štábu Aleš Opata. Zdálo se, že je po problému.
"Největší problém, který tam byl s certifikací toho systému do systému velení a řízení NATO, byl vyřešen. S Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost to bylo vydiskutováno, je to ve fázi, kdy společně s vojskovými zkouškami proběhne certifikace toho systému," řekl na zasedání sněmovního výboru pro obranu Opata.
Právě na postoj Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost se ministryně Šlechtová v předcházejících měsících odvolávala. Prohlašovala, že smlouvu nemůže podepsat, dokud nebude vědět, že Izrael dodává Česku techniku kompatibilní s tou alianční.
O tom, že by byl od samého začátku problém s propojením techniky z nealianční země do systémů NATO, ale dosud ministryně obrany nemluvila.