Byly v mašličkách, pak "nepřípustné". Teď Česko věří, že izraelské radary v NATO vyjedná

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
Aktualizováno 15. 6. 2018 9:53
Už v roce 2012 se české ministerstvo obrany začalo seriózně zabývat otázkou pořízení moderních radarů protivzdušné obrany. Šest let poté přístroje klíčové pro ochranu republiky vojáci nemají. Připomeňte si milníky výběru radarů včetně nečekaných obratů, které přišly i v rozmezí pouhých dvou dnů.
Vlajka NATO - ilustrační snímek.
Vlajka NATO - ilustrační snímek. | Foto: Shutterstock

NATO je proti, oznamuje ministerstvo

Pouhé dva dny poté, co náčelník generálního štábu oznámil vyřešení problémů s certifikací, ministerstvo obrany zcela otáčí. S odvoláním na orgány NATO, zodpovědné za bezpečnostní pravidla aliančních systémů, uvedlo, že Češi byli informováni o nepřípustnosti zapojení nealiančních radarů do systémů NATO.

Jako důvod pak ministerstvo obrany citovalo "bezpečnostní rizika, která s sebou nesou necertifikované softwarové systémy".

Ministryně obrany Šlechtová naznačila, že se snaží možnost zapojení izraelských radarů ještě projednat. Uvedla též, že se na alianční úrovni otázka podobných případů, řešených více členskými zeměmi, už probírá.

Obrat zaskočil i náčelníka generálního štábu Aleše Opatu. Označil informaci z NATO za "pro něj zcela novou".

Armáda už připravuje krizové scénáře, jak případný výpadek radarů nahradit. Zkouší ještě jednou zajistit prodloužení životnosti sovětských přístrojů a uvažuje o tom, že by část práce zastávané radiolokátory mohly - byť neúplně - převzít pasivní sledovací systémy Věra.

 

Právě se děje

Další zprávy