Praha - Podpora ODS se po aféře kolem šéfky kabinetu odstupujícího premiéra Petra Nečase propadla na historické dno.
Občanské demokraty by volilo jen osm procent lidí. Strana má nejmenší přízeň voličů a voliček, jakou kdy měla. Vyplývá to z průzkumu agentury ppm factum.
Kdyby se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, obsadila by ODS 18 křesel. Koaliční TOP 09 by jich měla 37, podle autorů průzkumu se tak zdá, že jí zatím krize neuškodila.
Volby by s přehledem vyhrála ČSSD se 78 mandáty a s druhými komunisty, kteří získali 41 křesel, by ve sněmovně dala dohromady 119 poslanců.
V parlamentních lavicích by usedli ještě lidovci, kteří by získali 15 mandátů a zemanovci s 11 mandáty.
Koaliční LIDEM a opoziční Věci veřejné by pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do dolní komory nepřekročily.
Autoři: je brzy psát nekrolog ODS
"Pod vlivem toho, co se děje kolem premiéra Nečase, se preference ODS propadly na nejnižší úroveň," řekl Jan Herzmann z ppm factum. V souvislosti s kauzou se mluví o možnosti vypsání předčasných voleb.
Podle Herzmanna občanští demokraté ztratili od minulého měsíce - tedy po aféře - polovinu příznivců. Ani po takzvaném sarajevském atentátu v roce 1998 se přízeň voličů nepropadla tak nízko, tehdy měla ODS necelých devět procent.
"Preference ODS jsou tragické. Když padne premiér kvůli aféře, klesají preference strany," dodal místopředseda občanských demokratů Tomáš Chalupa. Věří ale, že Miroslava Němcová jako kandidátka na premiérku "přináší naději České republice, vládě i ODS".
Jak uvedl Herzmann, i před 13 lety se zdálo, že je ODS mrtvá, pod tehdejším vedením Václava Klause se ale zvedla.
"Je brzy psát nekrology na ODS. Je otázka, koho si strana zvolí do čela na podzimním kongresu a zda přesvědčí prezidenta, aby jmenoval Miroslavu Němcovou premiérkou," uvedl Herzmann.
ČSSD si může vybírat
Levice naopak výrazně posílila. ČSSD by dali hlas tři z deseti volících.
Sociální demokraté by tak mohli vytvořit buď menšinovou vládu s podporou KSČM, či s ní jít do koalice. Velkou koalici se 115 mandáty by ČSSD dala dohromady s TOP 09 a starosty. Představitelé této strany to zatím odmítali. Podle Herzmanna ale hnutí starostů není "tak konzervativní".
Se zemanovci a lidovci by měla ČSSD 104 mandátů. Ve hře by pak mohla být i duhová koalice - se zemanovci, lidovci a TOP 09 se 141 poslanci.
"Sociální demokracie by měla při sestavování vlády klíčovou pozici. Doslova a do písmene by si mohla vybrat nevěstu, či dokonce nevěsty. Bez její podpory by nemohla vzniknout žádná koalice," uvedl Herzmann. Jedinou možností by prý byla vláda "všichni proti sociálním demokratům. Tuto variantu považuju za vyloučenou," řekl Herzmann.
Do průzkumu se zapojilo 945 lidí. Přestože si přejí velkou změnu, k volebním urnám by vyrazila jen polovina voličů. Politikům prý lidé nevěří a míní, že svým hlasem stejně nic nezmění.
Třetina dotázaných si myslí, že musí přijít úplně nová politická generace a tři z deseti Čechů a Češek míní, že je potřeba zásadně změnit systém. Tvrdí to více než polovina příznivců komunistů. Téměř 18 procent lidí by ve sněmovně rádo vidělo nové strany.
Jen necelá dvě procenta dotázaných jsou přesvědčena o tom, že se nyní v Česku nic neděje a vše je v pořádku.
O situaci v zemi a vládní krizi nevěděla jen čtyři procenta lidí. Jindy to bývá kolem 15 procent, podotkl Herzmann. Podle něj je tak vidět, že veřejnost případ zajímá.