Průzkum: ODS sílí, SPOZ by se do sněmovny nedostala

Domácí Domácí
29. 5. 2013 15:15
Volby by vyhrála ČSSD s 83 mandáty, ODS by získala 40 křesel, TOP 09 35
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Zdá se, že ODS se pomalu vzpamatovává z povolební krize. Po hlubokém propadu v březnu a dubnu totiž její pozice posílila, a pokud by se v květnu konaly volby, přilepšila by si o 16 mandátů.

Do sněmovny by se dostalo pět stran v čele s ČSSD, následuje ODS a TOP 09. Na čtvrtém místě by skončili komunisté a na pátém KDU-ČSL, Zemanovci ovšem pětiprocentní hranici nepřekročili.

Vyplývá to z průzkumu agentury STEM.

Za lepší výsledek ODS vděčí především táboru svých skalních příznivců, který se semkl a posílil. ODS by tak nyní získala 40 mandátů.

"Pro ODS to znamená zlepšení nejen v počtu příznivců, ale i v podílu pravděpodobných voličů se silnějším vztahem k volené straně," vysvětlují autoři průzkumu.

Jak ale upozorňují, dotazování proběhlo před změnami na pražském zastupitelstvu, které mohly nejen výsledek ODS ještě dodatečně ovlivnit.

Se Zemanovci již nepočítají tři průzkumy

Nedaří se naopak Zemanovcům. "SPOZ by se v květnu těsně nedostala přes pětiprocentní plán především proto, že nemá ještě pevné a vyhraněné voliče," vysvětlují autoři. Získali tak 4,7 procent hlasů.

Jedná se již o třetí průzkum, podle kterého by se domovská strana prezidenta Miloše Zemana do sněmovny nedostala. Čtyřprocentní výsledek jí v květnu předpovědělo i Centrum pro výzkum veřejného mínění a agentura Median.

Mírně si pohoršila i ČSSD, která by ovšem stále jasně vyhrála, vede i ve stranických preferencích. "Za fasádou stranických preferencí je ale patrné váhání kolem volební účasti," upozorňují autoři.

Sociální demokraté by tak získali 83 mandátů, což je o 8 křesel méně než v minulém průzkumu.

TOP 09 by skončila se 35 křesly třetí. Komunisté by pak získali o jeden mandát méně, tedy 34. Podpora KSČM tak podle autorů průzkumu vykazuje pozvolný pokles.

Do sněmovny by se dostali ještě lidovci, kteří by obsadili 8 křesel.

K volbám by podle svých slov přišlo 51 procent lidí, 21 procent respondentů svou účast jasně odmítá. Z dlouhodobého pohledu tento výsledek naznačuje nižší ochotu jít volit.

Průzkum probíhal od 15. do 21. května a zúčastnilo se ho 1040 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy