Šance na Pitra je malá. Česko má v ruce jen staré kauzy

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
29. 7. 2010 19:30
Vydání Tomáše Pitra se může zadrhnout na promlčení
Před odjezdem. Do Svatého Mořice?
Před odjezdem. Do Svatého Mořice? | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Jak ho můžeme dostat a za co. To jsou problémy týmu právníků ministerstva spravedlnosti, který má na starosti žádost o vydání polapeného Tomáše Pitra ze Švýcarska.

Ministr Pospíšil vidí jejich šance "50 na 50" a zdá se, že jeho opatrnost je na místě.

Informace z pátrání v kauze rozsáhlého praní špinavých peněz, na základě kterých policie Pitra dopadla, totiž podle některých expertů nelze v žádosti o vydání použít. Policie Pitra v kauze trestně nestíhá, maximálně je v roli podezřelého, a to z procesního hlediska nic neznamená.

"V současné době Tomáše Pitra v žádné kauze nestiháme," potvrdil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Jak případ dopadne nechtějí odhadovat ani kapacity z oboru trestní justice. "Je to nesmírně komplikované. Bude nutné do detailů porovnávat trestní zákony obou zemí a i pravidla pro vydávání, která se hodně liší od těch unijních," uvedl jeden z odborníků, který si ale nepřál být v souvisloti s kauzou Pitr citován na jméno (podobně jako mnozí další).

Zatykač na Tomáše Pitra se tak podle informací Aktuálně.cz týká jen dvou kauz - daňového deliktu a machinací s akciemi podniku Setuza. V obou byl Pitr pravomocně odsouzen, ale u daňového úniku už Švýcaři vzkázali do Česka, že ho mají za promlčený.

Stejné riziko hrozí i u druhé kauzy.

Odsouzení v Česku trvalo 10 let

Pochybnosti o promlčení se u případu akcií Setuzy objevily i v samotném Česku. Vznesli je žalobci i pražský městský soud, nadřízené instituce ale měly vždy opačný názor a proces obnovily. I proto se spor táhl - Pitr byl obviněn v roce 2000 a odsouzen až za deset let.

S argumentem, že je případ promlčen, přišel v lednu i Pitrův obhájce Daniel Tetzeli. "Já považuji rozhodnutí za chybné, za vadné, a to z toho důvodu, že soud nepřihlédl k nové úpravě promlčení, účinné od 1. ledna 2010. Podle mého názoru to trestní stíhání je promlčeno," řekl advokát po odsuzujícím rozsudku.

Další kartou, se kterou by mohli hrát právníci Tomáše Pitra ve sporu s Českem o vydání je fakt, že soud v případě daňových úniků, za které byl Pitr odsouzen v roce 2006, není definitivně uzavřen.

Nejvyšší soud na základě žádosti bývalé ministryně spravedlnosti nařídil Městskému soudu v Praze, aby znovu zvážil otevření procesu. Pitrovi právníci slibují mračna nových důkazů, ale zatím není jasné, kdy se soud bude celou věcí zabývat.

"Soudce Novák, který má případ na starosti je na dovolené. Spis z Nejvyššího soudu ale dorazil teprve před týdnem, takže jednání ještě nařízeno není," uvedla mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková.

Policie mlčela a úředníci nestíhají

Ministerské právníky teď čeká pečlivé porovnávání švýcarského a českého trestního zákona. Nutné je také přeložit odsuzující rozsudky a zatýkací rozkazy.

Kdo přesně na případu pracuje a konkrétní kroky ale ministerstvo tají. Právo hovořit o kauze Pitr má jen ministr a jeho mluvčí. "Je to ze strategických a procesních důvodů," vysvětluje mluvčí resortu Veronika Ludvíková.

Ministerský tým je od začátku pod časovým tlakem.

Policie úřad o možném zadržení Pitra dopředu neinformovala a lhůta pro podání žádosti o vydání je jen 18 dní. "Žádost o prodloužení na 40 dnů už jsme odeslali švýcarské straně. Počátkem příštího týdne budeme vědět, zda nám bylo vyhověno," doplnila mluvčí.

Švýcarské úřady už prostřednictvím mluvčího tamního ministerstva spravedlnosti vzkázaly, že vydání nebude otázkou několika málo měsíců, ale spíš celého roku.

 

Právě se děje

Další zprávy