Samková: Napadáme i ústavní zákon, zvyšujeme tím šanci

Jakub Novák
27. 12. 2012 12:22
V případě neúspěchu u Ústavního soudu se hodlá obrátit k soudu ve Štrasburku
Klára Samková.
Klára Samková. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Klára Samková, advokátka vyřazeného prezidentského kandidáta Tomia Okamury, zřejmě již další stížnost k Ústavnímu soudu nepodá.

Řekla to v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

"Zatím o tom neuvažuji; máme jednu ústavu, jeden právní řád a jedny argumenty. Všechny mé připomínky jsou již obsaženy ve stížnosti pana Okamury," říká Samková.

V případě, že bude Okamurova stížnost, v níž napadá části ústavy i samotný prováděcí zákon k přímé volbě nové hlavy státu, neúspěšná, budou se jí zřejmě zabývat i soudci ve Štrasburku.

To ostatně potvrzuje i sám Okamura.

"Samozřejmě, v případě křiklavého bezpráví jsem připravený nechat evropské soudy, ať rozhodnou, kde je právo a spravedlnost," řekl.

Aktuálně.cz: Doposud pan Okamura mluvil o stížnosti na prováděcí zákon, nicméně nyní ve stížnosti napadáte i samotný ústavní zákon, co vás k tomu vedlo?

Má to svou logickou a vnitřní návaznost a hierarchii.

A.cz: Nebojíte se, že tím snižujete své šance na úspěch celé stížnosti?

Ne, to vůbec ne - napadení prováděcího i samotného ústavního zákona jsou na sobě nezávislá. Soud tak může stížnost uznat jak pouze v případě prováděcího zákona, tak v případě obou zákonů dohromady.

A.cz: V případě, že bude rozhodnutí soudu negativní, hodláte se obrátit k soudnímu dvoru ve Štrasburku?

Pravděpodobně ano.

A.cz: V tom případě by však nedošlo k odložení termínu prezidentské volby. Pokud by soudci ve Štrasburku uznali některé body vaší stížnosti za oprávněné, napadli byste mandát v té době již zvoleného prezidenta?

Tak daleko jsme zatím ještě neuvažovali. Nicméně je s podivem, že jsou současní kandidáti ochotní nechat se vůbec na takovém legislativním základě, který my napadáme jako protiústavní, zvolit.

To mi přijde nezodpovědné.

A.cz: Také vy sama jste avizovala, že podáte stížnost k Ústavnímu soudu. Podáte ji za těchto podmínek?

Asi takto - máme jednu ústavu, jeden právní řád a jedny argumenty. Všechny mé připomínky jsou již obsaženy ve stížnosti pana Okamury.

A.cz: Takže vy sama stížnost nepodáte?

Zatím o tom neuvažuji.

Jde o právní posouzení celého problému, nikoliv jen o mou osobu. Panu Okamurovi jsem, jako svému klientovi, dala přednost.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Milwaukee i bez zraněného Adetokunba přehrálo v NBA Washington

 Basketbalisté Milwaukee se v NBA dokázali vyrovnat s absencí řecké hvězdy Janise Adetokunba, kterého trápí bolavé rameno, a porazili Washington 151:131. Hvězdou zápasu se stal Khris Middleton, který zaznamenal 51 bodů a 10 doskoků. Na druhé straně nasbíral jen o čtyři body méně Bradley Beal.

Nejlepší tým NBA Milwaukee už o přestávce vedlo o 25 bodů a celkem se jeho náskok v utkání vyšplhal až na 32 bodů. Poločasových 88 bodů je novým klubovým maximem. Životní zápas má za sebou i Middleton, jenž svůj dosavadní rekord z listopadu 2017 překonal o osm bodů.

"Jeho výkon byl ohromující. Vypadalo to, že promění každou střelu," řekl trenér Bucks Mike Budenholzer. Middleton trefil 16 z 26 střel včetně sedmi trojek z 10 pokusů a proměnil všech 12 trestných hodů.

"Rád bych svůj výkon věnoval památce Kobeho Bryanta. Jako díky za to, co pro naši hru udělal. Vzal jsem si od něj hodně," vzpomněl osmadvacetiletý střelec na tragicky zesnulou legendu Los Angeles Lakers. Padesátibodový výkon viděla NBA už třetí den v řadě, což se stalo poprvé od roku 1962. V neděli nastřílel 50 bodů Damian Lillard z Portlandu a v pondělí se 50 body blýskl Eric Gordon z Houstonu.

Middletonovi sekundoval rozehrávač Eric Bledsoe, jenž nasbíral 34 bodů a deset přihrávek.

Výsledky NBA:

Charlotte - New York 97:92, Cleveland - New Orleans 111:125, Dallas - Phoenix 104:133, Memphis - Denver 104:96, Miami - Boston 101:109, Milwaukee - Washington 151:131, Philadelphia - Golden State 115:104, Toronto - Atlanta 130:114. Utkání LA Lakers - LA Clippers bylo odloženo.

před 1 hodinou

Nehoda tří nákladních aut ráno uzavřela dálnici D48 na Karvinsku

Nehoda tří nákladních aut uzavřela ráno na Karvinsku dálnici D48 ve směru na Český Těšín. Policie zatím nemá informace o tom, že by na místě byli zranění, řekla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Auta se podle Jirouškové srazila krátce po 05:30, o uzavření dálnice na 69. kilometru informovalo Národní dopravní informační centrum před 06:30. Doprava je podle něj odkloněna na 62. kilometru u Tošanovic, auta se mohou vracet zpět na exitu 70.

Další zprávy