Samková: Napadáme i ústavní zákon, zvyšujeme tím šanci

Jakub Novák
27. 12. 2012 12:22
V případě neúspěchu u Ústavního soudu se hodlá obrátit k soudu ve Štrasburku
Klára Samková.
Klára Samková. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Klára Samková, advokátka vyřazeného prezidentského kandidáta Tomia Okamury, zřejmě již další stížnost k Ústavnímu soudu nepodá.

Řekla to v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

"Zatím o tom neuvažuji; máme jednu ústavu, jeden právní řád a jedny argumenty. Všechny mé připomínky jsou již obsaženy ve stížnosti pana Okamury," říká Samková.

V případě, že bude Okamurova stížnost, v níž napadá části ústavy i samotný prováděcí zákon k přímé volbě nové hlavy státu, neúspěšná, budou se jí zřejmě zabývat i soudci ve Štrasburku.

To ostatně potvrzuje i sám Okamura.

"Samozřejmě, v případě křiklavého bezpráví jsem připravený nechat evropské soudy, ať rozhodnou, kde je právo a spravedlnost," řekl.

Aktuálně.cz: Doposud pan Okamura mluvil o stížnosti na prováděcí zákon, nicméně nyní ve stížnosti napadáte i samotný ústavní zákon, co vás k tomu vedlo?

Má to svou logickou a vnitřní návaznost a hierarchii.

A.cz: Nebojíte se, že tím snižujete své šance na úspěch celé stížnosti?

Ne, to vůbec ne - napadení prováděcího i samotného ústavního zákona jsou na sobě nezávislá. Soud tak může stížnost uznat jak pouze v případě prováděcího zákona, tak v případě obou zákonů dohromady.

A.cz: V případě, že bude rozhodnutí soudu negativní, hodláte se obrátit k soudnímu dvoru ve Štrasburku?

Pravděpodobně ano.

A.cz: V tom případě by však nedošlo k odložení termínu prezidentské volby. Pokud by soudci ve Štrasburku uznali některé body vaší stížnosti za oprávněné, napadli byste mandát v té době již zvoleného prezidenta?

Tak daleko jsme zatím ještě neuvažovali. Nicméně je s podivem, že jsou současní kandidáti ochotní nechat se vůbec na takovém legislativním základě, který my napadáme jako protiústavní, zvolit.

To mi přijde nezodpovědné.

A.cz: Také vy sama jste avizovala, že podáte stížnost k Ústavnímu soudu. Podáte ji za těchto podmínek?

Asi takto - máme jednu ústavu, jeden právní řád a jedny argumenty. Všechny mé připomínky jsou již obsaženy ve stížnosti pana Okamury.

A.cz: Takže vy sama stížnost nepodáte?

Zatím o tom neuvažuji.

Jde o právní posouzení celého problému, nikoliv jen o mou osobu. Panu Okamurovi jsem, jako svému klientovi, dala přednost.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Policie obvinila tři lidi z obecného ohrožení kvůli loňskému úniku fenolu v Děčíně se dvěma oběťmi. Všichni obvinění jsou z firmy, kde látka unikla.

Další zprávy