Majetek Salmů
- Salmovské majetky zahrnují zhruba 7000 hektarů na Blanensku: lesy, polnosti, ale například i pozemky nad Punkevními jeskyněmi u Macochy v Moravském krasu.
- V samotném Blansku patřil rodině místní zámek (na ten se však nevztahuje zákon o půdě, takže nespadá pod restituční řízení a nemohou o něj žádat), ale také nejrůznější parcely. Do verdiktu Nejvyššího správního soudu, který restituce v roce 2003 zastavil, muselo město žádat o svolení dědiců pokaždé, když chtělo například opravovat silnice či různé stavby.
- Mezi majetky, o něž dědicové žádají, patří pak národní kulturní památka - zámek v Rájci nad Svitavou. Zámek leží severně od Brna a Blanska. Klasicistní stavba inspirovaná francouzskou architekturou Ludvíka XVI. patří mezi národní kulturní památky. Ty ještě do letošního června nesměly být ze zákona vraceny v restitucích; v červnu však Ústavní soud vyhověl žádosti rodiny Špačkových, někdejších majitelů Kokořína, a příslušnou pasáž zákona změnil tak, že národní památky už vydávat lze. Zámek v Rájci i přilehlý anglický park si ročně prohlédne zhruba třicet tisíc turistů. Vstupné činí podle zvolené trasy 50 až 80 korun.
Praha - Potomkům hraběte Huga Salma ve čtvrtek pohasla naděje, že se jim podaří dosáhnout na rozsáhlý majetek na Blanensku, který byl před druhou světovou válkou v rodinných državách.
Spor o občanství Huga Salma, který se vede už dlouhé roky (přes pět tisíc dní), znovu rozhodl soud v jejich neprospěch.
Salmovi dědicové se pokoušeli u pražského městského soudu napadnout postup ministerstva vnitra, které dříve rozhodlo, že Hugo Salm nebyl československým občanem.
Nepřiznání občanství znamená, že Salmovi nyní nemají nárok na vrácení majetku v jedné z největších restitučních kauz v zemi.
Původní majetek Salmů je rozsáhlý - tvoří jej asi 7000 hektarů pozemků a zámek v Rájci. Ten také spadá mezi zemědělský majetek, protože byl sídlem velkostatku.
Rodině byl majetek zabaven na základě Benešových dekretů.
Po válce Hugo Salm získal jen prozatímní potvrzení o československém občanství, a než získal definitivní, zemřel. Ministerstvo vnitra už o občanství Hugo Salma rozhodovalo v roce 2002. Po padesáti letech tehdy dokončilo správní řízení, v němž hraběti odepřelo československé občanství.
Rozhodnutí ale zrušil Ústavní soud s tím, že nebyly posouzeny četné důkazy, a upozornil, že bylo porušeno právo na spravedlivý proces. Soudci také připomněli, že hrabě za okupace pomáhal spoluobčanům. "Trpěl pod nacistickým či fašistickým terorem," stojí v šest let starém rozhodnutí Ústavního soudu.
- Čtěte také: Hrabě Salm nebyl udavač, potvrdil soud
Vnitro případ přezkoumalo a pak bez bližších údajů znovu občanství odepřelo. Soud to potvrdil.
- Čtěte o tom více: Salm nebyl našim občanem, trvá na svém vnitro
Potomci hraběte Salma dnešní rozhodnutí odsoudili, na odpoledne chystají tiskovou konferenci.