S diplomem do Evropy? Pořád problém

Simona Holecová
3. 12. 2005 0:12
Praha - Evropský komisař Ján Figeľ v exkluzivním rozhovoru pro deník Aktuálně.cz oznámil, jak chce pomoci lidem snadněji hledat práci v zemích Evropské unie.

Figeľ, který má v komisi José Manuela Barrosa na starosti oblast vzdělávání, právě dokončuje takzvaný Evropský kvalifikační rámec. Který - pokud jej vlády pětadvaceti členských zemí EU schválí - by měl znamenat konec martyria uznávání profesních kvalifikací.

Evropský komisař pro oblast vzdělání, kulturu a mnohojazyčnost Ján Figeĺ.
Evropský komisař pro oblast vzdělání, kulturu a mnohojazyčnost Ján Figeĺ. | Foto: Ondřej Besperát

Tím si musí nyní projít téměř každý, kdo chce pracovat v jiné zemi Unie než ve své vlasti.

S vysvědčeními z domova musí obíhat úřady a dokazovat, že má v dané profesi stejné či velmi podobné vzdělání, které pro výkon povolání požaduje daná země. A následuje zdlouhavé ověřování mezi školami a úřady v obou zemích.

"Všechno to uznávání výučních listů, maturitních vysvědčení, vysokoškolských diplomů a dalších dokladů je nesmírně obtížné," řekl Aktuálně.cz Figeľ. Chce to změnit tak, aby: "Kvalifikace byla opravdu na trhu práce EU bonusem, nikoli otazníkem, jak a kdy bude uznána."

Celý rozhovor s Jánem Figeľem čtěte ZDE.

Systém vzájemného uznávání kvalifikací a diplomů dosud platí v Unii snadno a rychle u pouhých osmi vybraných profesí - lékařů, zubařů, veterinářů, lékárníků, zdravotních sester, porodních asistentek, právníků a architektů.

Evropský komisař pro vzdělání, kulturu a mnohojazyčnost Ján Figeĺ.
Evropský komisař pro vzdělání, kulturu a mnohojazyčnost Ján Figeĺ. | Foto: Ondřej Besperát

Ján Figeľ, někdejší vrchní slovenský vyjednavač s EU, chce svůj projekt pro ostatní profese dokončit do konce roku. "Chtěl bych jej předložit k definitivnímu schválení na začátku rakouského předsednictví."

Zatím se s kritikou svých plánů nesetkal. A to i přesto, že oblast vzdělávání patří k těm, které EU nijak nesvazuje svými nařízeními či směrnicemi; dává pouze doporučení, která jsou dobrovolná.

"Odpovědi ze zemí Unie jsou výrazně pozitivní. Některé země vidí ve vytvoření evropského rámce šanci pro zvýšení váhy svého existujícího národního kvalifikačního rámce," tvrdí Figeľ.

Pokud jeho plán vyjde, bude to pro občana znamenat, že by mohl svou kvalifikaci uplatnit bez komplikací kdekoli: "Výsledkem může být výrazně příznivější prostor pro mnoho lidí v Evropě. Mám tím na mysli prostor nikoli pouze pro turisty, ale pro občany s jejich právy."

O změnách v českých kvalifikacích čtěte v pondělí.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy