Rusové pozorují Čechy a Slovensko z otevřeného nebe

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 10. 2013 12:11
Rusové zahájí pozorovací misi nad Českem a Slovenskem
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martin Holcman

Moskva / Praha - Rusové v neděli zahájí monitorovací lety nad Českou republikou a Slovenskem. Jde o pozorovací misi v rámci programu Otevřené nebe.

"Skupina ruských inspektorů má v plánu provádět pozorovací lety nad Slovenskem a Českou republikou na palubě letounu An-30B od 20. do 26. října. Jde o naplnění mezinárodní Smlouvy o otevřeném nebi," uvedl Sergej Ryžkov z ruského ministerstva obrany. Jak upřesnil, mise budou probíhat na Slovensku z letecké základny v Malackách od 20. do 23. října a v České republice ze základny v Pardubicích od 23. do 26. října.

"Provoz civilní části pardubického letiště tato monitorovací mise neovlivní," řekl ředitel letiště Vít Málek.

Během loňské mise došlo na čáslavském letišti k havárii ruského letounu Antonov. Nehoda si tehdy vyžádala šest zraněných.

Půjde již o 35. a 36. monitorovací lety, které bude Rusko provádět nad územím států Severoatlantické aliance (NATO), poznamenala RIA Novosti.

Smlouva o otevřeném nebi, která vstoupila v platnost 1. ledna 2002, má prohlubovat vzájemnou důvěru mezi jednotlivými státy. Podepsalo ji 34 zemí. Dohoda umožňuje pozorovací lety nad územím jednotlivých členských států a přispívá tak k otevřenosti a transparentnosti. Členské státy si pozorovacími lety ověřují údaje, které si vzájemně předem deklarovaly.

"Nejde o nic mimořádného, každá ze signatářských zemí Smlouvy o otevřeném nebi má povinnost čtyřikrát za rok přijmout inspektory z jiné země. Naopak může každá signatářská země provést ročně až čtyři pozorovací lety nad jinými zeměmi," uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Rusové podle mluvčího od platnosti smlouvy provádějí v ČR pozorovací let téměř pravidelně jednou ročně. Čeští inspektoři většinou ve spolupráci s vojáky z jiné země naopak provádějí monitorovací lety zejména nad Ruskem, Běloruskem a Ukrajinou.

Mluvčí Pejšek popsal, že trasu monitorovacího letu inspektoři upřesní den předem. "Samotného letu se samozřejmě účastní i doprovázející vojáci z kontrolované země," doplnil mluvčí. Poslední den inspekce se za účasti zástupců z kontrolované i kontrolující země vyvolávají pořízené snímky.

V rámci loňské mise 23. května havaroval v Čáslavi ruský letoun Antonov An-30, když se vracel z průzkumného letu. Při přistávacím manévru se stroji zlomila noha podvozku, opustil přistávací dráhu a začal hořet.

Na palubě bylo 23 lidí, šest z nich bylo zraněno, mezi nimi pět ruských a jeden český voják, většinou utrpěli popáleniny. Ruský vojenský soud nařídil pilotovi za příliš tvrdé přistání zaplatit pokutu 300 tisíc rublů (asi 177 tisíc korun), podle vyšetřovatelů nezvládl přistávací manévr a na ranvej nalétával vysokou rychlostí a pod špatným úhlem.

 

Právě se děje

Další zprávy