Rusko jsme podceňovali, umí ovlivnit myšlení i nálady ve společnosti, varuje generál Bečvář

Rusko je dnes vojensky i politicky silné a je silné také v oblastech hybridních aktivit, říká náčelník Generálního štábu Josef Bečvář.
Generál Josef Bečvář
Generál Josef Bečvář | Foto: Zbyněk Pecák

Praha - Pro generála Josefa Bečváře je rok 2018 posledním, který tráví v armádě - pokud mu ministryně Karla Šlechtová neprodlouží závazek, svlékne uniformu ke konci června. V rozhovoru pro Hospodářské noviny varuje náčelník Generálního štábu mimo jiné před ruskou schopností pouštět do světa dezinformace.

"Rusko je dnes vojensky i politicky silné a je silné také v oblastech hybridních aktivit. Mluvím i o dezinformačních kampaních a ovlivňování společenských nálad. Čas od času umí Rusko uvolnit nějakou informaci tak, že je schopné ovlivnit nálady a myšlení ve společnosti v různých zemích," říká Bečvář.

Česká republika mezi takové země patří, před ruskými aktivitami pravidelně varuje například Bezpečnostní informační služba. Když Rusko zahajovalo činnost lokalizovaných poboček svého vládního webu Sputnik, ta česká byla mezi prvními.

Moskvě v šíření jejího pohledu na události pomáhá i poměrně čilá komunita českých proruských aktivistů. Známý je případ Ladislava Kašuky, kterého Rusové platili za pořádání demonstrací proti NATO. S ruskou verzí událostí čas od času pracuje i prezident Miloš Zeman.

V některých vyjádřeních se Bečvář nicméně drží zpátky. Obsazení Krymu neoznačenými ruskými vojáky i konflikt v Donbasu, který Rusko rovněž podporovalo vojáky a technikou, označuje za "nestandardní kroky, se kterými jsme se v Evropě dlouho nesetkali". A odmítá je přímo nazvat agresivními.

Bečvář nicméně dodává to, co připouštějí i další čeští i alianční představitelé - že v minulých letech mnozí Rusko podceňovali. "Dnes je to vojensky velmi silná velmoc. Nesmíme se toho bát, ale pracovat s tím. Rusko nesmíme podceňovat," řekl v rozhovoru pro HN generál Bečvář.

Ačkoliv jak Bečvář zdůrazňuje, nepředstavují ruští vojáci přímou vojenskou hrozbu pro Česko, z východu podle něj hrozí "destabilizace společnosti". V souvislosti s tím generál upozorňuje i na migrační krizi, která ukazuje, jak se miliony lidí mohou dát do pohybu za bezpečím při rozpadu států a při válkách.

Celý rozhovor s generálem Bečvářem si přečtěte v pondělních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 2 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy