Rusko jsme podceňovali, umí ovlivnit myšlení i nálady ve společnosti, varuje generál Bečvář

Lukáš Prchal Jan Wirnitzer Lukáš Prchal, Jan Wirnitzer
26. 2. 2018 5:30
Rusko je dnes vojensky i politicky silné a je silné také v oblastech hybridních aktivit, říká náčelník Generálního štábu Josef Bečvář.
Generál Josef Bečvář
Generál Josef Bečvář | Foto: Zbyněk Pecák

Praha - Pro generála Josefa Bečváře je rok 2018 posledním, který tráví v armádě - pokud mu ministryně Karla Šlechtová neprodlouží závazek, svlékne uniformu ke konci června. V rozhovoru pro Hospodářské noviny varuje náčelník Generálního štábu mimo jiné před ruskou schopností pouštět do světa dezinformace.

"Rusko je dnes vojensky i politicky silné a je silné také v oblastech hybridních aktivit. Mluvím i o dezinformačních kampaních a ovlivňování společenských nálad. Čas od času umí Rusko uvolnit nějakou informaci tak, že je schopné ovlivnit nálady a myšlení ve společnosti v různých zemích," říká Bečvář.

Česká republika mezi takové země patří, před ruskými aktivitami pravidelně varuje například Bezpečnostní informační služba. Když Rusko zahajovalo činnost lokalizovaných poboček svého vládního webu Sputnik, ta česká byla mezi prvními.

Moskvě v šíření jejího pohledu na události pomáhá i poměrně čilá komunita českých proruských aktivistů. Známý je případ Ladislava Kašuky, kterého Rusové platili za pořádání demonstrací proti NATO. S ruskou verzí událostí čas od času pracuje i prezident Miloš Zeman.

V některých vyjádřeních se Bečvář nicméně drží zpátky. Obsazení Krymu neoznačenými ruskými vojáky i konflikt v Donbasu, který Rusko rovněž podporovalo vojáky a technikou, označuje za "nestandardní kroky, se kterými jsme se v Evropě dlouho nesetkali". A odmítá je přímo nazvat agresivními.

Bečvář nicméně dodává to, co připouštějí i další čeští i alianční představitelé - že v minulých letech mnozí Rusko podceňovali. "Dnes je to vojensky velmi silná velmoc. Nesmíme se toho bát, ale pracovat s tím. Rusko nesmíme podceňovat," řekl v rozhovoru pro HN generál Bečvář.

Ačkoliv jak Bečvář zdůrazňuje, nepředstavují ruští vojáci přímou vojenskou hrozbu pro Česko, z východu podle něj hrozí "destabilizace společnosti". V souvislosti s tím generál upozorňuje i na migrační krizi, která ukazuje, jak se miliony lidí mohou dát do pohybu za bezpečím při rozpadu států a při válkách.

Celý rozhovor s generálem Bečvářem si přečtěte v pondělních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy