Rusko jsme podceňovali, umí ovlivnit myšlení i nálady ve společnosti, varuje generál Bečvář

Lukáš Prchal Jan Wirnitzer Lukáš Prchal, Jan Wirnitzer
26. 2. 2018 5:30
Rusko je dnes vojensky i politicky silné a je silné také v oblastech hybridních aktivit, říká náčelník Generálního štábu Josef Bečvář.
Generál Josef Bečvář
Generál Josef Bečvář | Foto: Zbyněk Pecák

Praha - Pro generála Josefa Bečváře je rok 2018 posledním, který tráví v armádě - pokud mu ministryně Karla Šlechtová neprodlouží závazek, svlékne uniformu ke konci června. V rozhovoru pro Hospodářské noviny varuje náčelník Generálního štábu mimo jiné před ruskou schopností pouštět do světa dezinformace.

"Rusko je dnes vojensky i politicky silné a je silné také v oblastech hybridních aktivit. Mluvím i o dezinformačních kampaních a ovlivňování společenských nálad. Čas od času umí Rusko uvolnit nějakou informaci tak, že je schopné ovlivnit nálady a myšlení ve společnosti v různých zemích," říká Bečvář.

Česká republika mezi takové země patří, před ruskými aktivitami pravidelně varuje například Bezpečnostní informační služba. Když Rusko zahajovalo činnost lokalizovaných poboček svého vládního webu Sputnik, ta česká byla mezi prvními.

Moskvě v šíření jejího pohledu na události pomáhá i poměrně čilá komunita českých proruských aktivistů. Známý je případ Ladislava Kašuky, kterého Rusové platili za pořádání demonstrací proti NATO. S ruskou verzí událostí čas od času pracuje i prezident Miloš Zeman.

V některých vyjádřeních se Bečvář nicméně drží zpátky. Obsazení Krymu neoznačenými ruskými vojáky i konflikt v Donbasu, který Rusko rovněž podporovalo vojáky a technikou, označuje za "nestandardní kroky, se kterými jsme se v Evropě dlouho nesetkali". A odmítá je přímo nazvat agresivními.

Bečvář nicméně dodává to, co připouštějí i další čeští i alianční představitelé - že v minulých letech mnozí Rusko podceňovali. "Dnes je to vojensky velmi silná velmoc. Nesmíme se toho bát, ale pracovat s tím. Rusko nesmíme podceňovat," řekl v rozhovoru pro HN generál Bečvář.

Ačkoliv jak Bečvář zdůrazňuje, nepředstavují ruští vojáci přímou vojenskou hrozbu pro Česko, z východu podle něj hrozí "destabilizace společnosti". V souvislosti s tím generál upozorňuje i na migrační krizi, která ukazuje, jak se miliony lidí mohou dát do pohybu za bezpečím při rozpadu států a při válkách.

Celý rozhovor s generálem Bečvářem si přečtěte v pondělních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Další zprávy