Ruské prsty vedou do Toskánska. Do Řebíčkovy vily

Eliška Bártová Eliška Bártová
21. 1. 2010 11:10
Exministr dopravy půjčuje vilu v Itálii šéfovi české pobočky ruského Lukoilu.
Šéf české pobočky Lukoilu Martin Nejedlý
Šéf české pobočky Lukoilu Martin Nejedlý | Foto: Aktuálně.cz

Monte Argentario/Praha - Díky čemu roste vliv ruské ropné firmy Lukoil v českých firmách ovládaných státem?

S velkou pravděpodobností také proto, že jejího hlavního zástupce v Česku pojí velmi blízké vztahy s významným ministrem někdejší Topolánkovy vlády. 

Bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS) přiznal, že se s šéfem české pobočky Lukoilu Martinem Nejedlým zná přes dvacet let. Vztahy jsou tak dobré, že mu Řebíček půjčil vilu, kterou má v italském Toskánsku.

Reportéři Aktuálně.cz zachytili Nejedlého v polovině září s manželkou a přáteli přímo v italském Monte Argentariu. Informaci o jeho pobytu u exministra přinášíme poté, co se podařilo jej identifikovat a zmapovat jeho kontakty.


Přítel z ministerstva

V době, kdy Řebíček vedl ministerstvo dopravy, získal Lukoil zakázku na dodávku pohonných hmot na letiště v Praze pro ČSA.

Zároveň expandoval také jako dodavatel leteckého benzínu na ostravské letiště v Mošnově.

Bývalý ministr odmítá, že by firmě svého kamaráda pomohl. „Neangažoval jsem se vůbec v ničem," uvedl Řebíček v sms zprávě. „Ani jsem neměl jak - akcie státu drží ministerstvo financí."

Nejedlý je v současné době chráněncem a spolupracovníkem bývalého aparátčíka s kontakty na Rusko a Řebíčkova přítele Miroslava Šloufa. Společně nyní sponzorují politickou stranu Miloše Zemana.

Řebíčkovi volejbalisté

Když reportéři Aktuálně.cz na Nejedlého v toskánském letovisku narazili, používal k dopravě auto s ústeckou poznávací značkou a nápisem Aries, což je jméno Řebíčkovy jachty, která kotví v přístavu.

Nejedlý s manželkou a volejbalistou Mikyskou v Monte Argentariu
Nejedlý s manželkou a volejbalistou Mikyskou v Monte Argentariu | Foto: Aktuálně.cz

Na snímcích Aktuálně.cz je zachycen v přístavu společně s manželkou Alexandrou Verešovou těsně předtím, než nasedli do zmíněného auta patřícího k Řebíčkově jachtě.

„Pan Nejedlý byl ve vile společně s mým kamarádem, bývalým volejbalovým reprezentantem Mikyskou, kterého jsem do vily pozval na dobu, kdy jsem sám neplánoval tam být," vysvětlil Řebíček sms zprávou důvod Nejedlého pobytu. „S oběma pány se znám 25 let z doby, kdy jsem se věnoval volejbalu."

Řebíček, bývalý ministr rozhodující o řadě státních zakázek a dnes poslanec ODS, už v létě hostil na své jachtě několik vlivných podnikatelů - lobbistu ČEZ Vladimíra Johanese, šéfa Spolchemie Martina Procházku či podnikatele Petra Šikoše.

Ve vile skryté na vrcholu kopce nad přístavem ho tehdy také navštívil kontroverzní podnikatel Roman Janoušek.

Přátelé Řebíček, Šlouf, Nejedlý

Nejedlý se do povědomí veřejnosti dostal teprve nedávno, když v roce 2007 vznikla česká pobočka ruské ropné společnosti Lukoil.

Oficiálně sice stojí v čele společnosti, podle informací Aktuálně.cz je však spíše prodlouženou rukou Miroslava Šloufa.

Bývalý aparátčík, nyní sponzor Zemanovy strany Miroslav Šlouf
Bývalý aparátčík, nyní sponzor Zemanovy strany Miroslav Šlouf | Foto: Ondřej Besperát

Tyto dva muže už léta pojí těsné přátelství, Šlouf byl například Nejedlému v roce 2005 na svatbě. „Měli jsme spolu nějaké obchody, jaké to neřeknu, ale vždycky měl dobrý tip," říká dnes Šlouf na adresu podnikatele. „S jeho rodinou se znám léta."

Nejedlý nyní vlastní tři firmy: Famos Trading, Ene Investment a podíl v Lukoil Aviation Czech - kromě poslední zmíněné, všechny sídlí ve Šloufově kanceláři v pražské Školské ulici.

„Známe se léta, tak jsem mu vypomohl, když se kvůli ekonomické situaci potřeboval vystěhovat z původní kanceláře," říká Šlouf.

Zároveň Šlouf připouští, že Lukoilu na českém trhu pomáhá. „Martinovi přispívám radou a odhadnutím situace, ale smlouvu s Lukoilem uzavřenou nemám," popisuje svoji roli.

Sám Nejedlý na žádost o rozhovor nereagoval, neodpověděl ani na vzkazy zanechané u sekretářky.

Schůzky s Lukoilem

Firmě Lukoil se na českém trhu začalo dařit překvapivě rychle už záhy poté, co byla pobočka naftařské společnosti založena.

Měsíc poté, co Lukoil Aviation Czech vznikl, získal na konci října 2007 zakázku na dodávku pohonných hmot pro ČSA a stal se tak pátým dodavatelem leteckého benzínu na Letiště v Ruzyni.

Ačkoliv se ministerstvo dopravy od této zakázky distancuje, Lukoil ji získal v době, kdy Řebíček stál ve vedení resortu a kdy měl vliv na obsazení dozorčí rady ČSA.

Podle kuloárních informací měl Řebíček tehdy také velký vliv na ředitele Letiště Martina Dvořáka. Oba se zároveň v době dojednávání smlouvy ČSA s Lukoilem sešli s představiteli ruského vedení společnosti.

Řebíček ale odmítá, že by měl na sjednání zakázky jakýkoliv vliv. „Jen proto, že jde o resort dopravy, existuje letitá neformální dohoda, že několik členů dozorčí rady navrhuje ministr dopravy," napsal exministry. „A dozorčí rada, jak známo, firmu neřídí."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 3 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 4 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy