Rozvědka: zveřejněním seznamů z éry KSČ ohrozíte agenty

Markéta Chaloupská
12. 11. 2009 15:54
Obává se, že vyvěšení seznamu na web může ohrozit tajné agenty
Na komunistických seznamech je například současný náměstek ministra vnitra Jiří Komorous
Na komunistických seznamech je například současný náměstek ministra vnitra Jiří Komorous | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Civilní rozvědka se ohradila proti tomu, že se na webu objevily seznamy komunistických rozvědčíků. Obává se, že to může ohrozit tajné agenty.

"Registrujeme pochybnosti o tom, proč dochází k tak masivnímu prolomení obecného pravidla diskrétnosti a ochrany zdrojů, které ke zpravodajské práci patří, navíc s možnými negativními dopady na zájmy ČR v současném světě," sdělil mluvčí Úřadu pro zahraniční styky a informace Bohumil Šrajer.

Seznamy 985 příslušníků komunistické rozvědky, kteří k listopadu 1989 pro režim pracovali v Československu i dalších několika zemích po celém světě, se objevily na stránkách Ústavu pro studium totalitních režimů v pondělí.  U většiny lidí je možné nahlédnout do jejich osobní karty a také tam mají fotku.

Podle Šrajera je ale zveřejnění seznamů odborníky v zahraničí vnímáno jako málo pochopitelné a kontraproduktivní.

Mluvčí ÚZSI se zastal hlavně agentů, kteří pracovali po roce 1989 v době krize v Perském zálivu. "Tito lidé právem očekávají, že jejich identita a bezpečnost nebudou ohroženy," uvedl.

Neříkám nic, ale...

Mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Reichl v bezprostřední reakci Aktuálně.cz uvedl: "Neříkám tomu nic. Pokud rozvědce trvalo tři dny, než se k tomu vyjádřila, tak si myslím, že my na to také nemusíme reagovat hned."

S odstupem pak Ústav pro studium totalitních režimů výtky v písemném prohlášení odmítl.

"Ústav se domnívá, že při zveřejňování výsledků své badatelské a dokumentační činnosti nejsme oprávněni cokoliv z období před 29. prosincem 1989 selektovat či cenzurovat," píše se ve zprávě podepsané právě mluvčím Reichlem.

Krom jiného uvedl, že ústav se při přípravě rekonstrukce seznamů vycházel z odtajněných archivních materiálů spravovaných Archivem bezpečnostních složek, které jsou v souladu s archivním zákonem přístupné badatelské veřejnosti.

Komorous a ti druzí

Seznamy totalitní rozvědky ukázaly, že zde figuruje řada významných osobností, které dosud zastávají významné posty.

Kromě známého náměstka ministra vnitra Jiřího Komorouse je v nich mimo jiné i jméno Elemíra Erdélyiho, který je v současné době pověřen vedením metodického, kontrolního a analytického oddělení v loterijním odboru Ministerstva financí.

Nikdo nás nevaroval

Podle šéfa civilní rozvědky mohl Žáčkův ústav jeho úřad předem upozornit, že budou seznamy odhaleny pro veřejnost.

"Se záměrem plošně zveřejnit personální údaje bývalých příslušníků komunistické rozvědky nebyl Úřad s předstihem seznámen. Pokud by se tak stalo, Úřad by upozornil na rizika a sporné momenty s tímto krokem spojené," uvedl Šrajer.

Vedení Ústavu pro studium totalitních režimů namítá, že totalitní rozvědka byla nedílnou součástí sovětského rozvědného aparátu pod kontrolou KGB.

"Snažila se pronikat do důležitých objektů v demokratickém zahraničí i zemí třetího světa," sdělil ředitel Pavel Žáček.

 

Právě se děje

Další zprávy