Praha - Sněmovna odmítla schválit rozpočet v prvním čtení. Tím se otevírá prostor pro zvýšení výdajů o desítky miliard.
"Ještě nikdy žádný premiér, ministr financí ani guvernér centrální banky nepřipustil před hlasováním o rozpočtu, že čísla v něm nejsou pravdivá." zdůvodnil Vlastimil Tlustý (ODS) svůj návrh, aby vláda rozpočet přepracovala.
Sněmovna však jeho návrh většinou jednoho hlasu odmítla. O minutu později však (opět jedním hlasem) odmítla schválit rozpočtové výdaje a příjmy.
Není jasné, jak dále o rozpočtu jednat, o dalším postupu rozhodnou právníci.
Dvě špatné cesty
Fakticky se nabízejí dvě možnosti. Vláda může během dvaceti dní navrhnout nový rozpočet, jak navrhuje Tlustý i opoziční ČSSD. Ten se však už jen velmi těžko stihne projednat do konce roku a země by se tak musela připravit na rozpočtové provizorium.
Anebo se zvolí varianta ministra financí Miroslava Kalouska, podle kterého se může o rozpočtu jednat i bez schválených příjmů a výdajů.
Kalousek tuto cestu doporučuje, i když připouští její rizika. Celkové příjmy a výdaje se totiž mohou měnit podle návrhů poslanců. Ti vesměs žádají, aby se snížily příjmy a zvýšily výdaje. Deficit se tak z navržených 38 miliard korun může snadno zvýšit o dalších 50 miliard.
O kolik snížit příjmy
Tlustému vadí především jedno číslo. Rozpočet předpokládá na příští rok hospodářský růst 4,8 procenta HDP. "ČNB už snížila odhad na 3,2 procenta," upozornil rebelující poslanec a dodal, že premiér Mirek Topolánek přitom připustil výpadek 20 miliard korun.
Rozpočet by tedy měl snížit své příjmy o stejnou částku.
Další chyby vidí šéf rozpočtového výboru a místopředseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Vláda by podle něho měla snížit odhad výnosů daně z příjmů, spotřebních daní a daně z přidané hodnoty.
Daň z příjmu živnostníků a zaměstnanců, kteří kvůli vedlejším aktivitám podávají daňová přiznání, se má zvýšit proti letošku o 3 miliardy korun, tedy o třetinu. Spotřební daně podle rozpočtu vyrostou o 12 procent a DPH o 9 procent.
Během nadcházejícího ekonomického zpomalení nejsou takové nárůsty podle Sobotky možné. Ministerstvo financí si přestřelením příjmů vylepšuje bilanci o dalších pět až deset miliard.
Kalousek: Reálná čísla nebudou
Vyšší výnosy vysvětlil ministr financí Miroslav Kalousek Sobotkovi tím, že teprve v příštím roce budou znát některé dopady reformy veřejných financí.
Například na daních živnostníků se projeví, že se jim poprvé nebudou vracet peníze ze slev při společném zdanění manželů.
Výnos spotřebních daní vyroste, protože teprve v příštím roce plně naběhne zvýšení daně z tabáku. Ministr očekává i to, že lidé budou víc jezdit a víc zaplatí na dani z benzínu.
Kalousek také upozornil Tlustého, že ani v novém návrhu nepředloží o nic reálnější čísla, než v první verzi. "Jsme v těžké ekonomické a bezprecedentní politické situaci," upozornil.
Horší než americká krize
Odhad ekonomického růstu na příští rok se proto může změnit ještě později. "Ale mnohem větší riziko než finanční krize v Americe pro nás znamená hlasovací osa Filip-Paroubek-Tlustý," řekl Kalousek. Tím upozornil, že opoziční ČSSD prosazuje zvýšení některých sociálních výdajů a zároveň nižší daně z benzínu.
Poslanec Tlustý zase chce změnit návrh zákona, který poslala do sněmovny vláda a který má zabránit, aby se v příštím roce snížila sazba daně z příjmu z 15 na 12,5 procenta. Místo toho se občanům sníží sociální pojistné. Tlustý chce sazbu 12,5 procenta udržet, a tím v důsledku dále snížit příjmy.
Podle Kalouska by obě změny stály státní pokladnu dalších 30-40 miliard, tedy dvojnásobek dopadu zpomalení ekonomiky.