Stovky pracovníků rozhlasu odmítají za šéfku Obzinovou. Ohrožuje nezávislost, píší

Radek Dragoun Radek Dragoun
Aktualizováno 16. 12. 2021 20:07
Už více než pět set pracovníků Českého rozhlasu se v otevřeném dopisu obrátilo na generálního ředitele Reného Zavorala a vyzvali ho, aby zrušil jmenování Jitky Obzinové ředitelkou zpravodajství. Podle nich představuje ohrožení nezávislosti zpravodajství. Před šesti lety v televizi Prima podle uniklé nahrávky ovlivňovala obsah reportáží o uprchlících tak, aby vůči nim vyznívaly negativně.
Jitka Obzinová
Jitka Obzinová | Foto: Prima TV

"V sázce je nezávislost, vyváženost a objektivita zpravodajství Českého rozhlasu," stojí v otevřeném dopise generálnímu řediteli Renému Zavoralovi, pod kterým jsou podepsáni mimo jiné moderátoři Jan Bumba, Lucie Vopálenská nebo Jiří Chum. 

Dopis novináři zveřejnili den poté, co Zavoral oznámil, že od 1. ledna nahradí Jana Pokorného na postu šéfa zpravodajství Jitka Obzinová, která v minulosti podobnou funkci zastávala v televizi Prima.

Server Hlídací pes v roce 2016 zveřejnil nahrávku, podle níž dostali redaktoři od Obzinové příkaz, aby informovali o uprchlících jako o hrozbě. "Jsme tady všichni zaměstnaní, máme zaměstnavatele, který má nějaký postoj. Jestliže ho akceptuji já, akceptuje ho vedoucí vydání, tak vy prostě poslechnete příkazů vedoucího vydání," řekla podle nahrávky na jedné z redakčních porad. "Pokud to tak není, tak vlastně neakceptujete fakt, že jste tady zaměstnaní, a pak nemá cenu, abyste tady byli zaměstnaní," vyhrožovala svým podřízeným.

Novináři podepsaní pod otevřeným dopisem se domnívají, že Obzinová tak není vhodnou osobou na vedení zpravodajství Českého rozhlasu. "Jsme přesvědčeni, že přímo ohrožuje nezávislost zpravodajství a v minulosti to svými kroky dostatečně dokázala. Jitka Obzinová se přímo podílela na manipulaci zpravodajství," stojí v dopise a připomínají kauzu z televize Prima.

Citují také svědectví tehdejšího člena redakce Tomáše Drahoňovského. "V roce 2013 jsme měli v prezidentských debatách stranit Miloši Zemanovi. Odmítl jsem se pod ně jako tehdejší dramaturg podepsat. Následovaly výhrůžky, že si už nikdy v žádné TV neškrtnu, a postupná degradace. Takové bylo zpravodajství pod vedením Jitky Obzinové," uvedl Drahoňovský na svém Twitteru v reakci na jmenování Obzinové.

"Mediální manažer, který takto flagrantně porušuje základní novinářské principy vyváženosti a nestrannosti, by měl být automaticky diskvalifikován pro práci ve veřejnoprávním médiu," domnívají se autoři dopisu. Několik z nich pak ještě přidalo na Twitter své osobní vyjádření s hashtagem #NebudemeZticha. 

Obzinová je ikona zpravodajství, tvrdí ředitel

Generální ředitel Zavoral jmenování Obzinové vysvětluje tím, že na tomto postu potřebuje "krizového manažera, který se bude potýkat s nutností významně redukovat rozpočet i počty pracovních míst, a to vše při zachování vysokých standardů kvalitního veřejnoprávního zpravodajství".

Tvrdí, že Obzinovou vybral podle jejích manažerských zkušeností. Ve videu zveřejněném na rozhlasovém intranetu ji pak označil za "ikonu zpravodajství v rámci České republiky", jak upozornil server Hlídací pes

Autoři dopisu se však domnívají, že ředitel zpravodajství by se neměl vybírat jen na základě schopnosti šetřit náklady a propouštět zaměstnance, ale měl by především zastávat a sdílet hodnoty veřejnoprávního zpravodajství a nezávislosti. To podle nich Obzinová nesplňuje.

Nad jejím jmenováním vyslovily pochyby také Odbory Českého rozhlasu. "Novinářská veřejnost i zaměstnanci Českého rozhlasu nemají důvěru v její schopnost garantovat nezávislost žurnalistiky. Český rozhlas není v krizi pro krizového manažera," stojí v jejich stanovisku, které zveřejnil jejich předseda Radko Kubičko. 

Mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna na otázku Aktuálně.cz, jak se tato kauza s nahrávkou na poradě televize Prima promítla do rozhodování o jmenování Obzinové, odpověděl pouze nepřímo. "Paní Obzinová vnímá velmi jasně hranice mezi prací v nekomerčním médiu a médiu veřejné služby. Je si vědomá povinností, které Český rozhlas jako veřejnoprávní médium má, a bude při své práci postupovat v souladu se zákonem i v souladu s kodexem rozhlasu," napsal Hošna.

Proti jmenování Obzinové se ve společném stanovisku postavil také Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu a Nadační fond nezávislé žurnalistiky. "Jestliže generální ředitel Českého rozhlasu po šesti letech dospěl k závěru, že jím řízená organizace vyžaduje krizové řízení, a jestliže k tomu vybral novinářku, proti které protestují renomovaní zaměstnanci, je namístě, aby rezignoval sám na svou funkci," stojí v jejich prohlášení.

Zavoral vede rozhlas šest let, zaměstnanci neprotestují poprvé

Zavoral je generálním ředitelem rozhlasu od roku 2016, původní mandát mu měl skončit během ledna příštího roku. Už letos v srpnu, ještě před volbami do sněmovny, ho však Rada Českého rozhlasu jako jediného kandidáta zvolila na další šestileté období. Navzdory tomu, že už v minulosti se proti němu postavili někteří zaměstnanci rozhlasu a opakovaně čelil kritice i odborné veřejnosti.

V roce 2018 například po otevřeném dopise odvolal svá slova o tom, že jedna z reportáží o Agrofertu, který je ve svěřenském fondu tehdejšího premiéra Andreje Babiše, byla "účelová" a součástí "antibabišovského tažení", ač stále trvaly jeho pochybnosti o formě zpracování, kterou autorům reportáže vytkla i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. 

V roce 2016 zase Zavoral jako generální ředitel rozhlasu seděl v porotě Krameriových cen Asociace nezávislých médií, která podle bezpečnostních analytiků sdružuje některé dezinformační weby. Svou účast v soutěži tehdy Zavoral vysvětloval jako snahu o podporu dialogu v mediálním světě.

Otevřený dopis generálnímu řediteli Českého rozhlasu

Vážený pane generální řediteli,

velice nás překvapilo Vaše sdělení na zasedání Rady Českého rozhlasu dne 15. prosince 2021 o výměně na postu ředitele zpravodajství. Protože jste tuto výměnu oznámil na veřejném jednání, obracíme se na Vás i my veřejně.

Jsme hluboce přesvědčeni, že v sázce je nezávislost, vyváženost a objektivita zpravodajství Českého rozhlasu. Tedy hodnoty, které jsou nejen vodítkem pro naši práci, ale přímo nám je ukládá Kodex Českého rozhlasu.

Odvolání a jmenování ředitele zpravodajství je plně ve Vaší kompetenci a máte na ně samozřejmě právo. Vámi oznámená nová ředitelka zpravodajství ČRo Jitka Obzinová není zárukou nezávislosti zpravodajství, ba právě naopak. Jsme přesvědčeni, že Jitka Obzinová nezávislost zpravodajství přímo ohrožuje a v minulosti to svými kroky dostatečně dokázala.

Jitka Obzinová se přímo podílela na manipulaci zpravodajství. Názorně to dokládá zdokumentovaná a médii popsaná událost ze září 2015. Na poradě vedení FTV Prima tehdy Jitka Obzinová coby vedoucí zpravodajství přímo ovlivňovala vyznění reportáží o uprchlících tak, aby vzbuzovaly protiimigrační vášně.

"Jsme tady všichni zaměstnaní, máme zaměstnavatele, který má nějaký postoj. Jestliže ho akceptuji já, akceptuje ho vedoucí vydání, tak vy prostě poslechnete příkazů vedoucího vydání," řekla na poradě. "Pokud to tak není, tak vlastně neakceptujete fakt, že jste tady zaměstnaní a pak nemá cenu, abyste tady byli zaměstnaní," uzavřela Obzinová výhružkou. Manipulaci faktů v reportážích konstatovala i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Neobjektivní přístup projevila Jitka Obzinová i v roce 2013 v době prezidentských voleb, kdy redakce zpravodajství měla ve vysílání stranit Miloši Zemanovi a opět na přání majitele. Takto to popsal tehdejší člen redakce zpravodajství Primy Tomáš Drahoňovský:

"V roce 2013 jsme měli v prezidentských debatách stranit MZ. Odmítl jsem se pod ně jako tehdejší dramaturg podepsat. Následovaly výhrůžky, že si už nikdy v žádné TV neškrtnu a postupná degradace. Takové bylo zpravodajství pod vedením Jitky Obzinové."

Mediální manažer, který takto flagrantně porušuje základní novinářské principy vyváženosti a nestrannosti, by měl být automaticky diskvalifikován pro práci ve veřejnoprávním médiu.

Předpokladem pro funkci ředitele zpravodajství by měla být nejen schopnost umět ušetřit a propouštět zaměstnance, ale především zastávat a sdílet hodnoty veřejnoprávního zpravodajství, novinářské objektivity a nezávislosti. Minulost Jitky Obzinové nás utvrzuje v tom, že tímto člověkem není.

Vážený pane řediteli, vyzýváme Vás, abyste své rozhodnutí přehodnotil a jmenování Jitky Obzinové novou ředitelkou zpravodajství zrušil. Máte právo odvolávat a jmenovat si své nejbližší spolupracovníky. Ale nemáte právo ohrožovat nezávislost zpravodajství veřejnoprávního média Českého rozhlasu.

Seznam podepsaných v původním dopise

 

Právě se děje

Další zprávy