Praha - Rostoucí ceny másla vrací mnohé hospodyňky nejen v Libereckém kraji k jeho domácí výrobě. Návodů je na internetu celá řada, pro ty méně zručné i s instruktážním videem.
Mnozí lidé dávají ale přednost pohodlnějšímu nákupu v sousedním Německu či Polsku, kde vyjde máslo levněji. Ředitel mlékárny Madeta Milan Teplý si navíc myslí, že máslo může stát před Vánoci až 70 korun.
"Do Polska jezdím nakupovat pravidelně nejen jejich mléčné výrobky, ale ráda nakupuju také zeleninu na tržnici, je čerstvá, přímo z pole a tady ji nekoupím," řekla starostka krkonošského střediska Harrachov Eva Zbrojová.
Harrachov leží těsně u hranic a možnosti nákupu kvalitních potravin má omezené, do Polska je odtud na nákup blíž než třeba do Tanvaldu. Podobně jezdí do Polska, ale i do Německa na nákupy také třeba obyvatelé z příhraničního Hrádku nad Nisou a okolních obcí.
Levněji vyjde máslo i v sousedním Německu, kam si i řada obyvatel Liberce zvykla jezdit na velké nákupy, protože německé potraviny jsou často při stejných cenách kvalitnější a platí to také třeba o drogerii.
"Jen kvůli máslu se ale do Německa jet nevyplatí, a tak si ho raději sama vyrábím ze šlehačky. Jen se bojím, aby mi náhodou i tu šlehačku nezdražili. Jak zdražují máslo, tak předpokládám, že půjde nahoru i cena mléka a smetany, a že se to potom už nevyplatí," řekla Eva Malá z Liberce.
Je to snadné
Vyrobit si vlastní máslo je podle ní opravdu snadné.
"Stačí si koupit smetanu, která má 33 procent tučnost a vlastně se úplně jednoduchým způsobem přešlehá a přešlehává se tak dlouho, až se z toho vyrobí hrouda másla. Ta se pak musí zbavit podmáslí a propláchnout ve studené vodě. Je mnohem chutnější, než když si máslo koupíte v obchodě," popsala postup výroby másla Malá.
Když má podle ní člověk štěstí a nakoupí smetanu ve slevě, může mít máslo třeba za 32 korun, když takové štěstí nemá, tak za 40 korun.
"Pořád je to levnější než kupovat máslo za nějakých 54 nebo až 56 korun," dodala.
V Libereckém kraji není v současné době ani jediná mlékárna, která by máslo vyráběla. Poslední průmyslová Mlékárna Příšovice známá svými sýry typu Eidam a právě máslem zkrachovala v listopadu 2011.
V kraji je několik malých mlékáren přímo na farmách, většinou se ale specializují na výrobu mléka, sýrů, jogurtů a tvarohů.
Vysoká cena i životní styl
Poptávka po másle u některých středočeských farmářů stoupla a jeho výroba tak přestává být ztrátová. Důvodem je nejen vysoká cena v obchodech, ale i trend zdravého životního stylu.
"Loni jsme prodávali v naší prodejně čtyři až šest kilo za víkend a teď 60 až 70 kilo," řekl František Mikoláš, který hospodaří v Krhanicích na Benešovsku.
Zatímco cena másla v obchodech se nyní pohybuje okolo 50 korun za 250 gramů, cena másla z farmy, které většinou mívá větší obsah tuku, se pohybuje i kolem 70 korun za čtvrt kilogramu.
Podle Mikoláše poptávka silně vzrostla. V Krhanicích vyrábějí máslo s 85 až 88 procenty tuku, používají mléko pouze z vlastní produkce. Chovají zhruba 300 krav, rozšiřování chovu ale neplánují. Výroba másla byla ještě donedávna ztrátová.
"My se teprve teď dostáváme do mírného zisku," uvedl zemědělec. Pokud je cena másla přes 200 korun za kilo v obchodech, pak se teprve dostává cena mléka k devíti korunám za litr, což teprve začíná vytvářet zisk.