Roste počet úrazů ve školách, nejvíc při tělocviku a praxi

ČTK ČTK
9. 7. 2015 15:24
Česká školní inspekce eviduje ve školním roce 2013/2014 nárůst úrazů o 7,7 procenta.
Dětský úraz, ilustrační foto
Dětský úraz, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Ve školním roce 2013/2014 se oproti roku předchozímu zvýšil počet úrazů dětí v mateřských, základních a středních školách o 7,7 procenta na 31 441.

Zároveň se u ZŠ a SŠ mírně zvýšila také hodnota indexu úrazovosti, který přepočítává počet úrazů na 100 žáků. Nejvíce úrazů se stává na základních školách. Vyplývá to z nedávno zveřejněných údajů České školní inspekce.

Inspekci jsou zasílány záznamy o úrazech, jejichž důsledkem je nepřítomnost žáka ve škole nebo školském zařízení, o úrazech s pravděpodobným odškodněním a o smrtelných úrazech úrazech. Smrtelné úrazy se ve sledovaném období staly dva.

Nejvíce úrazů se podle celkového počtu i indexu úrazovosti stává na základních školách, ve školním roce 2013/2014 jich bylo 21 315. Naopak nejméně úrazů dlouhodobě bývá v mateřských školách, kde jsou děti pod mnohem větším dohledem.

Nejvíce zranění při tělesné výchově

Na základních a středních školách si nejvíce dětí přivodilo úraz při hodinách tělocviku, na ZŠ je to 44 procent z celkového počtu úrazů a na středních školách dokonce více než polovina.

Na základních školách bývají riskantní také přestávky, stala se při nich zhruba čtvrtina úrazů. U středoškoláků na přestávky připadá jen devět procent úrazů.

Specifikem pro střední stupeň vzdělání jsou úrazy při praktickém vyučování nebo praktické přípravě, které mají asi patnáctiprocentní podíl na celkovém počtu.

Vedle dodržování všech předpisů a bezpečnostních zásad inspekce jako prevenci úrazů především při pohybových aktivitách doporučuje zlepšení tělesné zdatnosti žáků.

Děti by měly být v rámci školy motivovány k pohybovým aktivitám, měl by se zvýšit rozsah pohybových aktivit v rámci denního režimu ve výuce a měla by se propagovat školní tělesná výchova zaměřená především na všestranný a zdravý tělesný rozvoj. Učitelé by měli být vedeni k uplatňování metod, které umožní aktivní pohyb všech žáků při celé vyučovací hodině.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu o omezení jaderných zbraní o pět let

Kreml uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl v pátek novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, v úterý informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá. O prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy