Roste počet úrazů ve školách, nejvíc při tělocviku a praxi

ČTK ČTK
9. 7. 2015 15:24
Česká školní inspekce eviduje ve školním roce 2013/2014 nárůst úrazů o 7,7 procenta.
Dětský úraz, ilustrační foto
Dětský úraz, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Ve školním roce 2013/2014 se oproti roku předchozímu zvýšil počet úrazů dětí v mateřských, základních a středních školách o 7,7 procenta na 31 441.

Zároveň se u ZŠ a SŠ mírně zvýšila také hodnota indexu úrazovosti, který přepočítává počet úrazů na 100 žáků. Nejvíce úrazů se stává na základních školách. Vyplývá to z nedávno zveřejněných údajů České školní inspekce.

Inspekci jsou zasílány záznamy o úrazech, jejichž důsledkem je nepřítomnost žáka ve škole nebo školském zařízení, o úrazech s pravděpodobným odškodněním a o smrtelných úrazech úrazech. Smrtelné úrazy se ve sledovaném období staly dva.

Nejvíce úrazů se podle celkového počtu i indexu úrazovosti stává na základních školách, ve školním roce 2013/2014 jich bylo 21 315. Naopak nejméně úrazů dlouhodobě bývá v mateřských školách, kde jsou děti pod mnohem větším dohledem.

Nejvíce zranění při tělesné výchově

Na základních a středních školách si nejvíce dětí přivodilo úraz při hodinách tělocviku, na ZŠ je to 44 procent z celkového počtu úrazů a na středních školách dokonce více než polovina.

Na základních školách bývají riskantní také přestávky, stala se při nich zhruba čtvrtina úrazů. U středoškoláků na přestávky připadá jen devět procent úrazů.

Specifikem pro střední stupeň vzdělání jsou úrazy při praktickém vyučování nebo praktické přípravě, které mají asi patnáctiprocentní podíl na celkovém počtu.

Vedle dodržování všech předpisů a bezpečnostních zásad inspekce jako prevenci úrazů především při pohybových aktivitách doporučuje zlepšení tělesné zdatnosti žáků.

Děti by měly být v rámci školy motivovány k pohybovým aktivitám, měl by se zvýšit rozsah pohybových aktivit v rámci denního režimu ve výuce a měla by se propagovat školní tělesná výchova zaměřená především na všestranný a zdravý tělesný rozvoj. Učitelé by měli být vedeni k uplatňování metod, které umožní aktivní pohyb všech žáků při celé vyučovací hodině.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Izrael odsoudil zvolení ultrakonzervativce Raísího íránským prezidentem, svět by podle něj neměl s jeho režimem vyjednávat o návratu k jaderné dohodě.

Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským prezidentem a prohlásil, že nová íránská vláda bude "režimem brutálního popravčího", se kterým by svět neměl vyjednávat o návratu k jaderné dohodě z roku 2015. Raísí s přehledem ovládl páteční prezidentské volby, které však provázela nejnižší volební účast od založení islámské republiky.

Bennett na prvním televizním brífinku po jednání nové izraelské vlády prohlásil, že Raísího nástup k moci zajistil íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí, a nikoli svobodné a férové hlasování.

"Raísího zvolení je (…) poslední příležitostí pro světové mocnosti, aby se probudily, než se vrátí k jaderné dohodě, a aby pochopily, s kým se to snaží dohodnout," řekl Bennett.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

V Arizoně vjel řidič do cyklistů, několik z nich je v kritickém stavu

Řidič pickupu najel v sobotu do několika účastníků charitativního cyklistického závodu poblíž amerického města Show Low ve státu Arizona. Šest cyklistů bylo převezeno do nemocnice v kritickém stavu. Pětatřicetiletý podezřelý se snažil z místa incidentu ujet, policie jej ale dostihla a postřelila. Nachází se rovněž v kritickém, ovšem stabilním stavu. Okolnosti a motiv činu policie zatím blíže nekomentovala, svědci na místě však agentuře AP řekli, že podle nich muž najel do cyklistů úmyslně.

Podle mluvčí místních úřadů se kromě šesti kriticky raněných dva cyklisti dostavili do nemocnice po vlastní ose. Jednoho z vážně poraněných lékaři dopravili helikoptérou do větší nemocníce poblíž města Phoenix.

Zdroj: ČTK
Další zprávy