Roste počet úrazů ve školách, nejvíc při tělocviku a praxi

ČTK ČTK
9. 7. 2015 15:24
Česká školní inspekce eviduje ve školním roce 2013/2014 nárůst úrazů o 7,7 procenta.
Dětský úraz, ilustrační foto
Dětský úraz, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Ve školním roce 2013/2014 se oproti roku předchozímu zvýšil počet úrazů dětí v mateřských, základních a středních školách o 7,7 procenta na 31 441.

Zároveň se u ZŠ a SŠ mírně zvýšila také hodnota indexu úrazovosti, který přepočítává počet úrazů na 100 žáků. Nejvíce úrazů se stává na základních školách. Vyplývá to z nedávno zveřejněných údajů České školní inspekce.

Inspekci jsou zasílány záznamy o úrazech, jejichž důsledkem je nepřítomnost žáka ve škole nebo školském zařízení, o úrazech s pravděpodobným odškodněním a o smrtelných úrazech úrazech. Smrtelné úrazy se ve sledovaném období staly dva.

Nejvíce úrazů se podle celkového počtu i indexu úrazovosti stává na základních školách, ve školním roce 2013/2014 jich bylo 21 315. Naopak nejméně úrazů dlouhodobě bývá v mateřských školách, kde jsou děti pod mnohem větším dohledem.

Nejvíce zranění při tělesné výchově

Na základních a středních školách si nejvíce dětí přivodilo úraz při hodinách tělocviku, na ZŠ je to 44 procent z celkového počtu úrazů a na středních školách dokonce více než polovina.

Na základních školách bývají riskantní také přestávky, stala se při nich zhruba čtvrtina úrazů. U středoškoláků na přestávky připadá jen devět procent úrazů.

Specifikem pro střední stupeň vzdělání jsou úrazy při praktickém vyučování nebo praktické přípravě, které mají asi patnáctiprocentní podíl na celkovém počtu.

Vedle dodržování všech předpisů a bezpečnostních zásad inspekce jako prevenci úrazů především při pohybových aktivitách doporučuje zlepšení tělesné zdatnosti žáků.

Děti by měly být v rámci školy motivovány k pohybovým aktivitám, měl by se zvýšit rozsah pohybových aktivit v rámci denního režimu ve výuce a měla by se propagovat školní tělesná výchova zaměřená především na všestranný a zdravý tělesný rozvoj. Učitelé by měli být vedeni k uplatňování metod, které umožní aktivní pohyb všech žáků při celé vyučovací hodině.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Na Letišti Václava Havla ohlásili evakuaci Terminálu 2. Stovky lidí stojí před budovou. Důvod zatím letiště neupřesnilo.

Aktualizováno před 17 minutami

Veterináři začnou v úterý vybíjet drůbež ve Slepoticích kvůli ptačí chřipce

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany začne v úterý. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád v pondělí oznámí výsledky testů uhynulé drůbeže.

Podle starostky Slepotic Jany Bořkové už obec připravuje podmínky pro veterináře, hasiče a vojáky, kteří by tam zasahovali, pokud se nemoc potvrdí.  Chovatel oznámil úhyn drůbeže vyšší než tři procenta. Hynout začali krocani v halách ve Slepoticích, kde má firma také zázemí. Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech. O jeho vybití se teprve rozhodne.

Veterináři také v pondělí potvrdili ptačí chřipku H5N8 v chovu na Pardubicku, jde o letošní druhé ohnisko. Komerční chov se skoro 140 000 kusy drůbeže vybijí.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Vláda schválila zvýšení životního minima, od dubna vzroste na 3860 korun

Životní minimum v České republice se od 1. dubna zvedne o 13,2 procenta. Nově tak dosáhne 3860 Kč měsíčně. Existenční minimum se zvedne na 2490 Kč. Po jednání vlády o tom informoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Návrh ministerstva práce a sociálních věcí podle něj reaguje na růst cen.

Minimum se zvýšilo naposledy v lednu 2012, a to o devět procent. Od té doby se ceny zvedly o 13,2 procenta, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí v podkladech pro rozhodování vlády. Po růstu minima by mohlo přibýt 500 až 600 příjemců příspěvku na živobytí, u přídavku na dítě asi 11 000 a u porodného asi 2000. Letošní výdaje by se tak zvedly o 390 milionů korun, resort práce a sociálních věcí na to peníze v rozpočtu má.

Zdroj: ČTK
Další zprávy