Praha - Ekonomický pokles trvá už dvanáct měsíců.
Během té doby se snížil objem vyplácených mezd, zároveň však klesají ceny zboží i služeb. Z pohledu rodinných rozpočtů tak má krize nejen poražené, ale díky nízkým cenám také vítěze.
Nejlépe na tom nejsou rodiny v Praze ani ve středních Čechách, jejichž silná ekonomika krizi odolává nejlépe. Nejhůře na tom není Olomoucko, kde se zavřelo zdaleka nejvíc podniků.
Starosti majitele kurtů
Všední večer průměrného občana jihomoravské metropole může vypadat například následujícím způsobem. Po práci si zaplatí hodinu squashe v blízké tělocvičně a uvědomí si, že za ni platí o devět korun víc než loni. V hospodě si s kamarády poručí hovězí guláš a ujistí se že stojí stále 51 korun jako před rokem. Nezměnila se ani cena 22 korun za desítku. Pak si vzpomene, že musí v lékárně vyzvednout acylpyrin, který stojí o korunu méně, než kdysi platil. Aby pozdní příchod vyžehlil u manželky, koupí jí tři oblíbené gerbery. Mimoděk se usměje, protože na gerberách ušetří proti loňsku stejných devět korun, které teď navíc utratí za squash.
Protože proti loňsku bere v práci víc o tři stovky měsíčně, tak ho napadne myšlenka: "Jaká krize?"
Večer obyčejného Liberečáka může být o něco méně příjemný. Za squash zaplatí jen o tři koruny víc než loni. Jenže guláš v hospodě je také o tři koruny dražší a pivo o korunu. Acylpyrin je dražší o další korunu a gerbery dokonce o dvanáct.
Když si při tom všem uvědomí, že v podniku trvale zrušili prémie a on tak dostává skoro o tři tisíce korun méně, pak nezbývá než konstatovat: "Zatracená práce."
Majitelé kurtů na squash se zkrátka mají lépe v Brně. Když lidé nemají nižší mzdy a když krize zlevnila řadu služeb a potravin, může chtít za hodinu víc peněz. V Liberci je dražší jídlo i některé služby. Majitelé kurtů platí výrazně víc za elektřinu i za vodu, přesto jim nezbývá, než zůstat na loňských cenách.
Žít na Moravě a nezchudnout
Zmíněný příběh vychází z nejnovějších cenových a mzdových statistik Českého statistického úřadu. Jižní Morava v nich dopadá zdaleka nejlépe. Jako v jednom ze dvou krajů se tam od loňska zvýšil objem vyplácených mezd, naopak tam druhým nejrychlejším tempem klesají ceny, zvláště za zeleninu, u lékaře a v autoservisech.
Brno a okolí je prakticky jediným regionem, který si dokázal z krize vybrat jen to nejlepší.
Ceny klesaly ještě rychleji na sousedním Olomoucku a mírněji také na Vysočině. V těchto krajích se však obchodníci pouze přizpůsobili nepochybnému faktu, že zákazníci mají méně peněz na utrácení. Vstupenky na squash tam jsou o pět korun levnější.
Mzdy se nesnížily ani na Ústecku, ovšem rostou tam ceny zvláště ve službách. Obchodníci chtějí přežít a drží ceny, jak se dá. Squash nezlevnil ani o korunu.
Brněnský úspěch se daří aspoň do jisté míry jižním Čechám a Královéhradecku, kde platy neklesají a ceny přinejmenším nerostou.
Dobrá pověst škodí
Liberecké potíže kopíruje Pardubicko a Středočeský kraj. Všechny tři kraje si uchovaly dobrou pověst z období prosperity. Lidé se tam nadále stěhují zvláště z odlehlých okresů, nejméně tam dosud poklesly stavby bytů. Nové soukromé investice nenutí obchodníky zlevňovat, ovšem firmy snižují mzdy v průměru o deset procent. Trochu lépe z toho vyvázly střední Čechy s krátkým rozkvětem automobilek díky šrotovnému, o to víc se tam však zvýšily ceny. Nejvíc je to poznat v lékárnách a hospodách.
Praha se probudila
Zvláštním případem je tradičně Praha, která zaznamenala podobně jako Plzeň či Ostrava průměrnou změnu ve mzdách i v platech.
Něco se však během krize změnilo. Pražané byli dosud zvyklí na trvalou prosperitu. Díky velkému obratu platí za běžné potraviny a nápoje méně než průměrní Češi. Jenže v této chvíli už mají dražší rohlíky, vepřové, jablka či tvrdý alkohol, na což dříve nebyli zvyklí.
V hlavním městě byly naopak tradičně nejdražší služby, třeba v autoservisech nebo v hospodách, o pronájmu kurtů na squash nemluvě. Hodina stála v Praze před rokem 321 korun, o stokorunu víc,než v jiných krajích. A i když dnes squash v Brně nebo Hradci Králové zdražuje, v Praze se už majitelé neodvažují.