Úspěch i velké selhání. Vláda září na Ukrajině, klopýtá ale doma, hodnotí rok experti

Anna Dohnalová Barbora Doubravová Jiří Kropáček Anna Dohnalová, Barbora Doubravová, Jiří Kropáček
Aktualizováno 17. 12. 2022 12:15
Koaliční vláda Petra Fialy z ODS má za sebou rok u moci. Přestože přicházela s představami o zkrocení státního dluhu a provedení mnoha reforem, realita se rychle změnila. V únoru napadla ruská vojska Ukrajinu a uvrhla Evropu do krize, která nemá od druhé světové války obdoby. Ceny energií vyletěly nahoru, obavy panují o bezpečnost. Aktuálně.cz oslovilo odborníky, aby vládu zhodnotili.
Foto: Aktuálně.cz, Svaz energetiky, Newton University

Česko má nejdražší energie v Evropské unii

V přípravě Česka na letošní topnou sezonu česká vláda podle expertů obstála, podařilo se jí naplnit zásobníky zemního plynu z 99 procent. Ve spolupráci s ČEZ má navíc k dispozici část nizozemského terminálu na zkapalněný zemní plyn. "Díky němu může zajistit dovoz až 800 milionů metrů krychlových plynu, což vystačí na čtvrtinu české spotřeby od září do prosince," řekl Aktuálně.cz programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák. 

Odborníci však kritizují, že mají české domácnosti a firmy nejdražší elektřinu v Evropské unii, navzdory tomu, že je Česko v její výrobě nejen soběstačné, ale značnou část vyváží. "Považuji to za selhání vlády, které do budoucna vážně ohrožuje sociální smír a především konkurenceschopnost českých firem," uvedl politolog Lukáš Valeš z Newton University.

Vláda by měla podle Sedláka ještě zabrat v posilování energetické nezávislosti a výstavbě obnovitelných zdrojů energie. "Zatímco Německo pár měsíců po začátku ruské invaze na Ukrajinu odstranilo bariéry pro vznik nových solárních a větrných elektráren, v Česku zatím nemáme žádné opatření, které by novým zdrojům pomohlo," upozornil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy