Praha - Vycházky maximálně šest hodin denně, zákaz vycházení po sedmé hodině večer, pravidelné kontroly a peněžitý postih v případě nedodržení vycházek - takto ve zkratce nevypadá život trestanců v domácím vězení, ale běžný den žen na rizikovém těhotenství.
Nařízení podobná stannému právu, která upravuje zákon o nemocenském pojištění, ženám s rizikovým těhotenstvím do značné míry komplikují život. Když na počátku roku 2012 vstoupily v platnost změny tohoto zákona, ze dne na den se jim vycházky zkrátily na maximálně šest hodin denně. Přitom do roku 2012 měly stejně jako například onkologičtí pacienti vycházky v podstatě neomezené.
"Vycházky jsou velmi limitující. Nejen, že nemohu nikam jít po sedmé hodině večer. Navíc si musím všechno předem pečlivě plánovat," říká Hana Veselá, která je na rizikovém těhotenství od začátku října.
"Nemohu ale tušit, kdy mi bude dobře. Vycházky mám od 13:00 do 19:00, kdyby se mi ale v té době udělalo špatně, musím celý den sedět doma. Nevím, co v také situaci dělají matky samoživitelky," popisuje svízele rizikového těhotenství Veselá.
Veselá má štěstí. Bydlí v rodinném domě se zahradou a za čerstvým vzduchem nemusí chodit daleko. "I tak jsem se i přes naléhání doktora dlouho rozmýšlela, jestli na rizikové těhotenství půjdu. Zaměstnavatel mi vyšel vstříc a povolil mi pracovat z domova. Tím se situace výrazně zjednodušila. Na začátku pátého měsíce jsem ale již zůstala doma," dodala.
V praxi vycházky fungují tak, že ošetřující lékař po dohodě s těhotnou ženou stanoví počet vycházkových hodin a jejich čas. Následně o nich informuje orgán nemocenského pojištění okresní správy sociálního zabezpečení. Jím pověření zaměstnanci mají následně právo na podnět "sociálky", případně ošetřujícího lékaře či zaměstnavatele, provádět kontroly.
V případě, že kontrola ženu doma mimo předepsané vycházky nezastihne, může jí být krácena či odňata nemocenská až po dobu 100 kalendářních dní.
Zákaz vycházení po sedmé hodině
Ženy na rizikovém těhotenství často kritizují také zákaz vycházení po sedmé hodině večer, čímž jsou na několik měsíců prakticky vyloučeny ze společenského života.
Například Kateřina Procházková dlouho řešila, zda přijde popřát k narozeninám své dlouholeté kamarádce na oslavu, která začínala v sedm hodin večer.
"Nakonec jsem to ale riskla. Oslava se konala u oslavenkyně v bytě, který je přísně nekuřácký. Manžel mě na oslavu i z ní odvezl naším autem. Byla to ale tajná akce a já jsem se celou dobu strachovala, že na mě akorát přijde kontrola ze sociálky," popisuje situaci Procházková.
Podle ministerstva práce ale podobný režim platí pro všechny dočasně práce neschopné pojištěnce. "Omezení vycházek na denní dobu přispívá ke zdárné léčbě. Zvláště u žen s rizikovou graviditou je tělesný klid důležitý ke zdárnému vývoji plodu a k fyzické a psychické pohodě těhotné ženy," okomentovalo zákaz vycházení ministerstvo.
Podle ombudsmana Pavla Varvařovského ale ministerstvo práce nová pravidla pro povolování vycházek zdůvodnilo tím, že "neúměrně široký rozsah vycházek nebo vycházky povolované ve večerních a nočních hodinách nepřispívají k obnovení pracovní schopnosti a vzbuzují pochybnosti o biologické důvodnosti dočasné pracovní neschopnosti." Přitom rizikové těhotenství je prakticky nemožné předstírat.
Na dovolenou jedině s povolením
Dovolené nebo něčemu tak obyčejnému jako víkendu strávenému u rodičů těhotné ženy musí předcházet zdlouhavé papírování.
O písemné povolení k pobytu mimo nahlášenou adresu musí totiž těhotná žena žádat lékaře. Prakticky vyloučená je potom týdenní dovolená mimo Českou republiku, kterou musí písemně povolit orgán nemocenského pojištění.
Těhotné ženy se ale shodují, že předpis jde poměrně snadno částečně obcházet. Doba strávená u lékaře se totiž do vycházek nezapočítává.
"Přes týden mám zařízeného doktora, který mi napíše, že jsem u něj byla, kdyby něco," napsala nám například jedna z těhotných žen, která si nepřála být jmenována.
V podobných případech tak záleží na vstřícnosti a ochotě lékaře, který se takovým jednáním spolu s těhotnou ženou automaticky dopouští podvodu.
Absurdní předpis z dob totality
Podle stínové ministryně pro lidská práva a rovné příležitosti Michaely Marksové - Tominové (ČSSD) je omezování vycházek ženám na rizikovém těhotenství absurdní.
"O tomto nařízení jsem nevěděla, každopádně mi připadá absurdní takovýmto způsobem omezovat vycházky ženám na rizikovém těhotenství, které nemohou předstírat. Je to jen další z řady nesmyslných nařízení omezující matky, které bych si přála nějakým způsobem změnit," řekla Marksová - Tominová.
O zákazu vycházení po sedmé hodině večer a maximální délce vycházek 6 hodin denně nevěděl ani bývalý pražský primátor a gynekolog Bohuslav Svoboda. Upozornil ale, že omezené vycházky nejsou žádnou novinkou.
"Rizikové těhotenství má svoji genezi ještě z dob totality. Vždycky v sobě mělo nějaké ochranné prvky a jedním z nejzásadnějších léčebných mechanizmů je klid. Lékař se vždy musel striktně vyjadřovat k možnosti vycházek, kdy nařízený klidový režim musí být dodržován. Nevidím důvod, proč by se v tomto směru mělo něco měnit," řekl Svoboda.
Podle bývalého primátora i dříve mohly na ženy na rizikovém těhotenství přijít kontroly ze sociálky. "Pravda je, že kontroly na těhotné ženy na nemocenské prakticky nechodí," doplnil Svoboda.
Existují i výjimky
Z těchto pravidel ovšem existují výjimky. V podobné situaci jako ženy na rizikovém těhotenství se v roce 2012 ocitli i onkologičtí pacienti. Omezením vycházek se proto zabýval výbor České onkologické společnosti. Nová pravidla označil za "neakceptabilní" a oslovil veřejného ochránce lidských práv s žádostí o vyjádření.
"V medicínsky odůvodněných případech si práce neschopný pacient může na základě povolení lékaře a předchozího souhlasu orgánu nemocenského pojištění zvolit režim vycházek sám a přizpůsobit ho svému aktuálnímu zdravotnímu stavu. Není přitom omezen ani denní dobou vycházek, ani jejich maximální, rozsahem," upozornil v odpovědi výbor ombudsman Varvařovský.
Onkologičtí pacienti si tak kvůli náročnosti léčebného plánu a stavu znemožňujícím využití pevně stanovení doby vycházek mohou dobu vycházek často volit neomezeně podle svého aktuálního zdravotního stavu.