Meteorologové zrušili pro část Česka výstrahu před povodněmi, riziko trvá na Labi

ČTK ČTK
27. 12. 2023 12:18
Meteorologové ve středu zrušili pro část Česka výstrahu před povodněmi, která původně platila pro téměř celou zemi. Nebezpečí dále trvá hlavně na Labi. Hladina na dolním toku této řeky dosáhne vrcholu asi ve čtvrtek, oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Vzedmuté toky v posledních dnech působily potíže ve většině regionů.
Zaplavená cyklostezka u Labe v Křešicích, 27. prosince 2023, Litoměřicko.
Zaplavená cyklostezka u Labe v Křešicích, 27. prosince 2023, Litoměřicko. | Foto: ČTK

Místy byly zaplaveny silnice a hasiči museli zpevňovat hráze hrozící protržením či evakuovat lidi odříznuté od okolí vodou. "Rušíme výstrahu před povodněmi pro většinu povodí Ohře a většinu toků odvodňujících Českomoravskou vrchovinu. Extrémní stupeň nebezpečí zůstává na středním a dolním toku Labe," sdělili pracovníci ústavu.

Hladiny toků se začaly zvedat už před Štědrým dnem kvůli dešťům a výraznému oteplení, které způsobilo tání sněhu. V úterý už na většině toků, které dosáhly některého ze stupňů povodňové aktivity, hladiny stagnovaly, anebo mírně klesaly. V následujících hodinách ve středu meteorologové očekávají i díky ochlazení pokračování poklesů hladin.

Riziko povodní bude přetrvávat hlavně ve středních a severních Čechách. "Hladina dolní Vltavy se bude vlivem manipulací udržovat nad úrovní pro první stupeň povodňové aktivity (nejnižší stupeň, pozn. red.)," uvedl ČHMÚ. "Hladina středního a dolního toku Labe bude v důsledku dotoku mírně stoupat ve všech profilech. Kulminaci na dolním toku Labe v profilu Ústí nad Labem očekáváme během čtvrtka," doplnili. Výstraha nadále platí také pro část Vysočiny, Olomouckého, Zlínského a Jihomoravského kraje.

 

Právě se děje

Další zprávy