Video: Řidič narazil v Beskydech na medvěda, zvíře neuteklo a nechalo se filmovat

mp mp
11. 3. 2019 16:39
Řidič automobilu natočil o víkendu v blízkosti Lysé hory na Frýdeckomístecku setkání s medvědem. Zvíře se pohybovalo na vozovce, když se k němu s autem přiblížil, ustoupilo do lesa, ale ze vzdálenosti asi deseti metrů ho dál pozorovalo. Je to za poslední měsíc už druhá nahrávka medvěda v Beskydech. Před dvěma týdny myslivec natočil souboj medvěda s divočákem.
Medvěd v Beskydech. | Video: Ondřej Krobot

"Strach jsem žádný necítil, ani jsem necítil to, že ohrožuji svou rodinu. Opravdu jsem si neuvědomil, jakou sílu má veřejný prostor a nechtěl jsem spustit hon na to nebohé zvíře," napsal v neděli na Facebook autor videa poté, co se na sociální síti začaly objevovat kritické komentáře, že zvíře ohrožuje.

"Frajeřina na sociálních sítích je přece důležitější než samotný medvěd," napsal třeba jeden z diskutujících.

Podle Václava Tomáška z Agentury ochrany přírody a krajiny bylo chování řidiče v pořádku. Za mnohem problematičtější považuje chování myslivce, který v lesích na Frýdeckomístecku před dvěma týdny natočil souboj medvěda s kancem.

"Kameraman bohužel vystavil zcela zbytečně velkému riziku nejen sebe, ale i medvěda - pokud by zvíře člověka napadlo, zcela jistě by se objevily požadavky na jeho odlov," říká Tomášek.

Bezpečná vzdálenost od medvěda je padesát metrů. "Pokud se člověk přiblíží více, zvíře se snaží uniknout, dostává se do stresu, cítí se ohroženo a může i zaútočit," řekla v minulém týdnu mluvčí organizace Karolína Šůlová.

V Beskydech se v současně době volně pohybují dvě zvířata. Zda se jednalo o stejného jedince, který před dvěma týdny bojoval s divočákem, ochranáři neví.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy