Video: Řidič narazil v Beskydech na medvěda, zvíře neuteklo a nechalo se filmovat

mp mp
11. 3. 2019 16:39
Řidič automobilu natočil o víkendu v blízkosti Lysé hory na Frýdeckomístecku setkání s medvědem. Zvíře se pohybovalo na vozovce, když se k němu s autem přiblížil, ustoupilo do lesa, ale ze vzdálenosti asi deseti metrů ho dál pozorovalo. Je to za poslední měsíc už druhá nahrávka medvěda v Beskydech. Před dvěma týdny myslivec natočil souboj medvěda s divočákem.
Medvěd v Beskydech. | Video: Ondřej Krobot

"Strach jsem žádný necítil, ani jsem necítil to, že ohrožuji svou rodinu. Opravdu jsem si neuvědomil, jakou sílu má veřejný prostor a nechtěl jsem spustit hon na to nebohé zvíře," napsal v neděli na Facebook autor videa poté, co se na sociální síti začaly objevovat kritické komentáře, že zvíře ohrožuje.

"Frajeřina na sociálních sítích je přece důležitější než samotný medvěd," napsal třeba jeden z diskutujících.

Podle Václava Tomáška z Agentury ochrany přírody a krajiny bylo chování řidiče v pořádku. Za mnohem problematičtější považuje chování myslivce, který v lesích na Frýdeckomístecku před dvěma týdny natočil souboj medvěda s kancem.

"Kameraman bohužel vystavil zcela zbytečně velkému riziku nejen sebe, ale i medvěda - pokud by zvíře člověka napadlo, zcela jistě by se objevily požadavky na jeho odlov," říká Tomášek.

Bezpečná vzdálenost od medvěda je padesát metrů. "Pokud se člověk přiblíží více, zvíře se snaží uniknout, dostává se do stresu, cítí se ohroženo a může i zaútočit," řekla v minulém týdnu mluvčí organizace Karolína Šůlová.

V Beskydech se v současně době volně pohybují dvě zvířata. Zda se jednalo o stejného jedince, který před dvěma týdny bojoval s divočákem, ochranáři neví.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy