Řičář chtěl podvést ministerstvo, potvrdil soud

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 11. 2013 12:01
Architekt se při žádosti o dotaci pokusil podvést ministerstvo pro místní rozvoj.

Praha - Pražský vrchní soud v úterý pravomocně potvrdil, že architekt Marek Řičář se při žádosti o dotaci pokusil v roce 2005 podvést ministerstvo pro místní rozvoj.

Soudy muži neudělily trest, protože mu už v minulosti za podobné skutky vyměřily šest let vězení a toto potrestání označily za dostatečné.

Řičáře, který před několika lety vystupoval jako jeden z klíčových svědků v takzvané kauze Budišov, hledá policie. Nenastoupil totiž do vězení, a dnešní zasedání tak soud vedl jako proti uprchlému. Znamená to, že pokud Řičář bude v budoucnu dopaden, může trvat na novém projednání kauzy za své přítomnosti.

Podle pravomocného rozsudku se architekt jako ředitel společnosti Bono Publico a jednatel společnosti Atelier Habitat snažil získat od ministerstva peníze tím, že požádal o poskytnutí dotace na fiktivní budoucí projekt na rozvoj informačních a komunikačních technologií v Mikroregionu Horácko.

Krátce poté požádal o dotaci na zpracování projektové dokumentace, přičemž lživě uvedl tři partnery projektu, jejichž partnerství doložil zfalšovanými smlouvami. Ministerstvo mu nakonec žádné peníze nevyplatilo.

V dalším případě se Řičář připravoval na dotační podvod tím, že pod smyšlenou záminkou předložil starostce obce Poděšín k podpisu podklady k žádosti o dotaci na fiktivní projekt rozvíjející cestovní ruch.

Státní zástupce v úterý na odvolací senát naléhal, aby Řičářovi za toto jednání uložil trest. To, že k dokonání dotačního podvodu nedošlo a státu nebyla způsobena škoda, nelze podle něj hodnotit ve prospěch Řičáře, který postupoval promyšleně.

Žalobce upozornil také na to, že nebylo přihlédnuto k tomu, jaké zásadní důsledky by mělo dokonání skutku pro Mikroregion Horácko a Poděšín, které by poskytnutou dotaci musely vrátit. Mikroregion si podle něj Řičář vybral jako "bílého koně".

Majetek propadnul státu

Odvolací senát se však přiklonil k názoru, že dřívější šestiletý trest, který soudy Řičářovi za praní špinavých peněz a dotační podvod ve výši 15,5 milionu korun uložily v roce 2011, je dostatečný.

"Dalo by se uvažovat o tom, že tento trest je mírnější, ale nikoliv nepřiměřeně mírný. K dokonání trestného činu nedošlo a nelze vycházet z úvah, co by se stalo, kdyby byl čin dokonán," uvedl předseda senátu Josef Hlaváček. Řičářovi přitom za dotační podvody hrozilo až deset let vězení, žalobce mu v závěrečné řeči navrhl souhrnný trest sedm až osm let.

Součástí trestu z roku 2011 je také propadnutí Řičářova majetku státu a pětiletý zákaz podnikání a výkonu funkce statutárního orgánu ve společnostech zabývajících se projektovou činností.

Řičář figuroval jako svědek v kauze budišovského zámku a byl na čas zařazen i do programu na ochranu svědků. V této souvislosti se přejmenoval na Josefa Marka.

Státní zástupce tehdy vinil bývalého poradce sociálnědemokratických premiérů Zdeňka Doležela a úředníka ministerstva zemědělství Miloslava Řehulku z vydírání architekta kvůli získání evropských dotací. Soud však dvojici pravomocně osvobodil.

 

Právě se děje

Další zprávy