Řičář, spojený s kauzou Budišov, jde na 6 let do vězení

ČTK ČTK
14. 12. 2011 11:36
Architekt Marek Řičář podle soudu v roce 2005 podvodně vylákal dotace z ministerstva

Praha - Za dotační podvod za 15,5 milionu korun a za praní špinavých peněz půjde architekt Marek Řičář, nyní Josef Marek, na šest let do vězení.

Ve středu o tom rozhodl Vrchní soud v Praze. V odvolacím jednání zmírnil trest, který Řičářovi loni v říjnu vyměřil Městský soud v Praze. Původně dostal sedmiletý trest.

Odvolací senát vedle toho potvrdil prvoinstanční rozhodnutí, že Řičářův majetek propadne státu, a pětiletý zákaz výkonu funkce statutárního orgánu a prokuristy ve společnostech zabývajících se projektovou činností.

Václavu Vítovi soud potvrdil za praní špinavých peněz osmnáctiměsíční trest s podmíněným odkladem na dva roky. Řičář i Vít svou vinu popírali. Rozhodnutí je pravomocné, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Řičář je v současnosti stíhán za podobnou trestnou činnost, policisté ho viní ze dvou pokusů a jedné přípravy dotačního podvodu. Jako svědek vystupoval také v kauze Budišov a byl na čas zařazen i do programu na ochranu svědků. Zřejmě v souvislosti s tím si změnil i jméno.

Předložili nepravdivé podklady

Stejných trestných činů jako Řičář se podle městského soudu dopustil i Jiří Bažant, který dostal nepravomocně pětiletý trest vězení.

Předseda odvolacího senátu Pavel Zelenka ve středu původní sedmiletý trest pro Řičáře označil za nepřiměřeně přísný. Plán na vylákání dotace 15,5 milionu korun od ministerstva pro místní rozvoj (MMR) byl zrealizován v roce 2005.

Podle verdiktu plán vymysleli bývalý šéf obecně prospěšné společnosti Bono Publico (BP) a bývalý jednatel společnosti Atelier Habitat Řičář, bývalý předseda Sdružení obcí Podještědí (SOP) Kamenský a někdejší člen správní rady BP, bývalý koordinátor projektů v Atelier Habitat a jednatel společnosti Synergie Bažant.

Bažant a bývalý manažer společnosti BP a někdejší pracovník libereckého krajského úřadu Vít se poté podle spisu podíleli na praní získaných peněz. Finance skončily u Řičáře nebo na účtech společností, které ovládal.

Dotace měla být podle žádosti na zpracování dokumentace k projektu BP Čechy, jehož náklady měly dosáhnout 311 milionů korun. Podle Řičáře mělo jít mimo jiné o vybudování multimediálních komunikačních center v regionech. SOP ani BP však podle soudů neměly zajištěny potřebné peníze na projekt a obvinění MMR předložili nepravdivé podklady.

Přes 15 milionů korun ministerstvo podle spisu poslalo na účet žadatele - SOP. Žádosti o dotace a další dokumenty podle městského soudu zpracovával Bažant podle pokynů Řičáře. Zelenka ve středu podotkl, že Řičář byl autorem některých příloh. Řičář i Bažant v minulosti před soudem popírali, že by neměli v úmyslu projekt nikdy realizovat.

Finance pak byly převedeny na účet BP, odkud část peněz Řičář vybral nebo dále převáděl, například na účty společností Atelier Habitat nebo Synergie. Firmu Synergie sice tehdy vlastnil Bažant, Řičářovi, od něhož ji převzal, však podle žalobce umožnil neomezený přístup k jejímu bankovnímu účtu. Část peněz, 1,1 milionu korun, Řičář převedl i na účet Víta, který většinu z nich vybral a dal Řičářovi. Nechal si 50 tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy