Restaurace se bojí koronaviru a zakazují vstup Číňanům. Není to legální, říká právník

Tereza Patočková Tereza Patočková
10. 2. 2020 11:48
Strach z nového koronaviru se rozšířil také do pohostinství. Už na druhou restauraci v Česku v krátké době, která zakázala nebo chtěla zakázat vstup čínským hostům, upozornili lidé na sociálních sítích. První případ byl v Praze, nyní se jedná o restaurant U Zlaté Kachny v Karlových Varech. Právník, kterého oslovil deník Aktuálně.cz, upozorňuje, že je to protizákonné.
Upozornění, které publikovala karlovarská restaurace U Zlaté Kachny.
Upozornění, které publikovala karlovarská restaurace U Zlaté Kachny. | Foto: Facebook

"Kvůli hrozící pandemii a ochraně veřejného zdraví restaurace U Zlaté Kachny nebude obsluhovat čínské občany z pevninské části. Zákaz platí do odvolání!" stálo v upozornění restaurace, pod kterým je podepsaný Roman Otta, manažer provozu.

Rozhodnutí nechtěl pro deník Aktuálně.cz komentovat. "Vymyslel to majitel a dostal jsem instrukce, že to nemám s nikým řešit. Vydá k tomu prohlášení," odpověděl Otta stručně. Prohlášení však zatím redakci nezaslal.

Restaurace U Zlaté Kachny mezitím oznámení o neobsluhování čínských zákazníků ze svého Facebooku stáhla. V neděli si navíc smazala účet na této sociální síti.

Právník Jiří Vyvadil upozorňuje, že postup restaurace je nezákonný. "Sám o sobě nemůže žádný provozovatel určit, že například Číňané nejsou oprávněni vstupovat do provozovny. Taková opatření jsou vyhrazena orgánům ochrany veřejného zdraví, čili v podstatě ministerstvu zdravotnictví a příslušným hygienickým stanicím," uvedl pro Aktuálně.cz Vyvadil.

Ministerstvo zdravotnictví ani hygienické stanice dosud žádné opatření, které by k takovému kroku vyzývalo, nevydaly.

V upozornění restaurace U Zlaté Kachny také stálo, že se tímto krokem připojují k dalším subjektům v České republice. Pravda je, že minimálně jeden podnik v Praze se k podobnému kroku také uchýlil. Jak minulý týden informoval Deník N, restaurace Pho Original na pražských Vinohradech vyvěsila na dveře oznámení, že kvůli ochraně veřejného zdraví dočasně nepřijímá čínské zákazníky. 

Vývěsku však po chvíli stáhli a krátce nato vydali omluvné prohlášení. V něm restaurace uvedla, že špatně formulovala své myšlenky a nastalá situace ji velmi mrzí. "Naše jednání bylo zkratkovité, vedené absolutním nedostatkem znalostí o této nemoci. Myšlenky v něm obsažené byly proto zcela nevhodně formulovány, což způsobilo politováníhodné nedorozumění," omluvili se majitelé restaurace.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Po smrti černocha v Minneapolis vyšly do ulic stovky lidí, policie zasáhla slzným plynem

Policie v americkém městě Minneapolis rozháněla slzným plynem stovky demonstrantů, kteří se shromáždili na protest proti úmrtí černocha George Floyda. Informoval o tom list The Guardian. Floyd zemřel v pondělí poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel.

V ulicích kolem místa incidentu se sešel dav místních obyvatel, který zablokoval dopravu v blízkém okolí. Řada z protestujících měla nápisy vyzývající k ukončení policejní brutality, zatímco někteří vykřikovali "stíhejte policii". Podle The Guardian šlo o jedno z největších shromáždění, jaké kdy město Minneapolis zažilo.

Značně rozzuřený zástup se i přes silný déšť následně vydal směrem k místní policejní stanici, kde se střetl s hlídkujícími policisty. Někteří protestující rozbili okna stanice, zatímco jiní sprejovali na zaparkovaná policejní auta. Demonstranti také házeli na policisty lahve. Policie reagovala slzným plynem a zábleskovými granáty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy