Reportáž z Husova rodiště: Výstava ukazuje život reformátora

Obrazem: Jak vypadá světnička v Husově památníku v Husinci
Husinec, pět kilometrů od jihočeských Prachatic. Obec má jméno podle nedalekého hradu Hus.
Právě tady se měla narodit jedna z nejpozoruhodnějších postav českých dějin.
Na domku, který jistě není 600 let starý, je nápis, který nepochybuje.
Ani dámy v sousedství nepochybují. "Jasně, že se tady narodil Jan Hus, vždyť tam má rodnou světničku." Zobrazit 26 fotografií
Foto: Ludvík Hradilek
Kristýna Zemanová
6. 7. 2015 12:24
Rodný dům mistra Jana Husa letos prošel velkou proměnou. Kromě potřebných stavebních oprav došlo i k modernizaci vnitřního vybavení.

Husinec - "Tak tyhle plastiky jsou tu nově. A taky pódium, posunovací tabule a audiovizuální technika," vysvětluje drobná černovlasá průvodkyně Pavla Zádková. Rodný dům mistra Jana Husa prošel za poslední rok celkovou rekonstrukcí. Téměř netknutá zůstala pouze jeho nejvýznamnější část, Husova světnička, kde se údajně český církevní reformátor narodil.

Zbytek prodělal radikální proměnu. A dotek moderní techniky je z expozice silně cítit. "Počkejte, já vám to zapnu," volá Pavla na skupinku asi šesti lidí, kteří se mezitím usadili na dřevěné židličky a vyčkávají. Během chvilky se všichni zaposlouchají do dramatizace Kostnického koncilu. Místností se ozývají plamenné řeči žalobců i pokusy Husa o obhajobu, tak jak je zaznamenal Husův přítel Petr z Mladoňovic.

Moderní zpracování na lidi zabírá, výstava zaujala také malé děti. Jedno asi pětileté blonďaté děvčátko zkoumá mapu Evropy, která ukazuje, kde jaký reformátor působil. Holčička následně zapíchne prst do Prahy. "Tady je ten pan Hus. A on umřel," říká své matce.

Stát na opravu objektu přispěl 20 miliony, dalších pět přidala Církev československá husitská, které má dům ve správě. Rekonstrukce už opravdu byla potřeba. Ze stěn padala omítka, poškozené byly trámy i stropy. Zdi a klenby potřebovaly zpevnit. Aby výstava splňovala požadavky moderní doby, zavedli dělníci optické kabely. "Předělával se jak interiér, tak exteriér, na zahradním prostranství přibyly plastiky a pódium. Také se vybudovalo nové sociální zařízení pro návštěvníky. Jenom Husova světnička zůstala tak, jak byla," vysvětluje průvodkyně.

Rekonstrukce na první pohled opravdu vypadá povedeně. S citem řešené venkovní i vnitřní prostory dobře kombinují klasické a moderní prvky výstav, audiotechnika šlape bez problémů. Jen otáčecí stůl se zatím neotáčí, protože hrozí, že by se mohl vysklít. "Dělníci tam zapomněli dát zábrany, snad to ale bude brzy opravené," krčí rameny Pavla.

Jedna vada by se ale na nově opraveném domě přece jen našla. Deklarovaný bezbariérový přístup totiž v praxi znamená, že se vozíčkář dostane pouze do parku. Ke všemu ostatnímu, včetně Husovy světničky, vedou schody.

O rekonstrukci domu se v Husinci mluvilo už dlouho. V roce 2010 dokonce město počítalo s plánem obnovy za 150 milionů korun. Z toho nakonec sešlo, a tak se celý objekt dočkal opravy až o několik let později, kdy projektu současná vláda s blížícím se šestistým výročím Husova upálení přiklepla potřebné peníze.

"Od slavnostního otevření na konci května sem zavítalo asi 2 tisíce lidí," říká průvodkyně Pavla. "Máme od nich velmi dobrou zpětnou vazbu," dodává a jako důkaz ukazuje návštěvní knihu plnou pozitivních komentářů. "Za chvíli by sem měl přijet celý autobus," říká. O pár minut později opravdu přijíždí, vystupují z něj zhruba tři desítky převážně starších lidí a mísí se mezi ostatní návštěvníky.

Ceny vstupenek i po rekonstrukci zůstaly relativně nízké. Dospělí zaplatí padesát korun, děti, studenti a důchodci třicet a čtyřčlennou rodinu vyjde návštěva na 120 korun. Přes léto je otevřeno každý den od devíti ráno do pěti odpoledne.

 

Právě se děje

Další zprávy