Rektor Tomáš Zima povede Univerzitu Karlovu další čtyři roky. Chce vyšší rozpočet pro vysoké školy

Markéta Hronová Markéta Hronová
20. 10. 2017 12:24
Nejstarší českou univerzitu povede i další čtyři roky současný rektor Tomáš Zima. Z 69 senátorů mu dalo hlas 51 akademiků. Jeho vyzyvatel biolog Jan Černý získal 17 hlasů. Černý byl od roku 1990 prvním kandidátem na rektora z přírodovědecké fakulty. Sliboval větší otevřenost univerzity, více mezifakultní spolupráce i programů. Chtěl se také více zaměřovat na komunikaci a podporu vědy a výzkumu.
Karlovu univerzitu povede další čtyři roky současný rektor Tomáš Zima.
Karlovu univerzitu povede další čtyři roky současný rektor Tomáš Zima. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Akademický senát Univerzity Karlovy si v pátek zvolil nového rektora na další čtyři roky. Bude jím stávající šéf nejstarší české univerzity a lékař Tomáš Zima. Byl zvolen v tajné volbě, z 69 akademických senátorů ho volilo 51 členů. Zimu, který byl před rokem 2014 děkanem 1. lékařské fakulty, navrhlo do volby devět ze 17 fakult, které univerzita má. 

"Jsem dojat z volebního výsledku, přijímám ho s velkou pokorou, ale myslím, že výsledek 51 hlasů z 68 je silný mandát," prohlásil po volbě Zima. Jako svůj první úkol vnímá zajištění toho, aby byl schválen navýšený rozpočet pro vysoké školy, dál chce pokračovat v rozjezdu kulatých stolů a debatou nad studijními programy, které je třeba akreditovat.

"Důležité je také dokončení institucionální akreditace, věřím že budeme úspěšní a pak na podzim uzavření řady významných smluv s našimi partnerskými univerzitami v zahraničí," doplnil Zima.

Jeho protikandidáta Jana Černého nominovaly senáty přírodovědecké a filozofické fakulty. Ve volbě získal 17 hlasů.

"Bylo mi ctí být součástí tak významného momentu v životě Univerzity Karlovy. Volba rektora je zcela zásadním okamžikem, kdy se mají otevírat důležitá témata univerzity. Jsem rád, že toho bylo využito a alespoň část senátorů souzněla s mou alternativou k současnému vedení," uvedl k tomu Černý.

Nově zvolený rektor by se měl čtyřleté funkce ujmout v únoru 2018 po jmenování prezidentem. Mezi jeho hlavní úkoly bude patřit zejména dokončení příprav a nastartování nové struktury studijních oborů v souvislosti s novelou vysokoškolského zákona a novým nastavením akreditačního procesu.

Dlouho to vypadlo, že Zima nebude mít vyzyvatele, dva týdny před deadlinem na začátku září se ale přihlásil biolog Jan Černý. "Byla by škoda, kdyby se současnému rektorovi nikdo nepostavil," říká.

Karlovu univerzitu vnímá jako spícího obra, kterého je třeba probudit. Sliboval změnit současnou atmosféru ze soutěžní a konkurenční na přátelštější, aby si fakulty více pomáhaly. Výsledkem mělo být třeba více mezifakultních programů, jako je třeba Bioinformatika. Senátory přesvědčoval také tím, že stráví více času přímo na fakultách a bude jim více naslouchat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy