Rekordní aukce: Kupkův obraz za 13,4 milionu

čtk
20. 5. 2007 15:07
Vyvolávací cena byla o téměř pět milionů níže

Praha - Obraz Františka Kupky Abstraktní kompozice se dnes v Praze na aukci prodal za 13,4 milionu korun a vytvořil tak nový aukční rekord. Vyvolávací cena díla byla 8,5 milionu korun.

Dosud byl nejdráže prodaným dílem na aukci v České republice obraz Josefa Čapka Koupel nohou, za který loni v prosinci sběratel zaplatil 9,3 milionu korun. Tři z Kupkových obrazů jsou pak ve dvacítce nejdráže prodaných uměleckých děl v České republice.

Dosud nejdražším Kupkovým obrazem prodaným v Česku bylo dosud plátno V zahradě z roku 1906. Kupec za něj před dvěma lety zaplatil 4,6 milionu.

Až na strop plánu

Nový majitel, který dnes získal Abstraktní kompozici, bude muset k sumě dosažené na sále přidat ještě aukční přirážku. Ta v případě pořadatele činí 18 procent, a sběratel tedy musí celkem zaplatit 15,8 milionu korun.

Kupkovo dílo přišlo dnes na řadu asi hodinu po zahájení aukce, která byla velmi úspěšná, neboť velká většina nabízených děl našla kupce. Při představení Abstraktní kompozice vyletělo nahoru pět rukou s dražebním číslem; všech pět zájemců ale vydrželo jen do sumy devět milionů korun. Dva až tři střídavě přihazovali do deseti milionů a potom se již počet zájemců ustálil na dvou, kteří svedli konečný souboj.

Sálem zněly částky zvyšované o sto tisíc, jeden ze zájemců měl zástupce přímo v místnosti a druhý dražil po telefonu. Cena se zastavila až na částce 13,4 milionu korun a obraz získal zástupce dražitele přítomný v sále. Majitel aukční síně si s ním na společný úspěch připil sektem.  Podle informací ČTK měl dražitel po telefonu limit stanovený právě na 15 milionů korun, kterou dosažená částka spolu s aukční přirážkou překročila.

Předkup Národní galerie

Díla jednoho z nejznámějších českých malířů, průkopníka abstrakce Františka Kupky (1871 až 1957), se v minulosti v
českých aukcích vydražila už za více než čtyři miliony korun. V zahraničí se přitom malířova díla před lety prodala i za v
přepočtu téměř 18 milionů korun.

V českém prostředí tak zůstává největším obchodem s Kupkovými obrazy nákup, který před osmi lety provedla Národní galerie. Z restituované Waldesovy sbírky, plné děl Františka Kupky, si díky předkupnímu právu vybrala nejvýznamnější obrazy. Za sedm pláten (Peníze, Vlastní podobizna, Kosmické jaro I., Neodbytná bílá čára, Kolos rhodský, Stroje a Barevné plány - Zimní vzpomínka) galerie zaplatila téměř 90 milionů korun, dva nejvzácnější obrazy přišly každý na 25 milionů.

Rekord z New Yorku

Zbytek Waldesovy sbírky, vyhlášený za kulturní památku (obrazy se tedy bez povolení nedají vyvézt do zahraničí), se pak v uplynulých letech rozprodal v aukcích.

Z dalších Kupkových obrazů, které patří k nejdráže prodaným dílům v Česku patří Růžový keř v květu z roku 1898 (prodal se začátkem listopadu 2003 za 3,7 milionu a Ocel pije (za 4,45 milionu).  

V zahraničí drží rekord newyorská dražba abstraktní kompozice Vertikální plány modré a červené, která se v roce 1998 vyšplhala na 540.000 dolarů (podle tehdejšího kurzu zhruba 18 milionů korun).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy