Rekord českých aukcí, známky se prodaly za 1,9 milionu

ČTK ČTK
24. 8. 2013 12:26
Známky vydané roku 1840 ve Velké Británii se prodaly za vyvolávací cenu.
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Šestiblok prvních známek světa Penny Black se v sobotu na aukci v Praze vydražil za 1,9 milionu korun.

Richard Burda ze společnosti Burda Auction, která dražbu pořádá, řekl, že se jedná o nejdražší filatelistickou položku vydraženou v Česku. Známky vydané roku 1840 ve Velké Británii se prodaly za vyvolávací cenu.

Byl pouze jeden zájemce, k ceně známek zaplatí ještě 18 procentní aukční příplatek.

Šestice v sobotu dražených jednopencových černých známek s podobiznou královny Viktorie je mimořádně vzácná jednak proto, že jsou známky v bločku, navíc nejsou orazítkované.

Známky za miliony

Především ale pocházejí z 11. tiskové desky, z níž bylo tištěno pouze 0,25 procenta nákladu Penny Black. "Reálná cena je dva až pět milionů," vysvětlil Burda s tím, že jediný další dochovaný šestiblok z 11. tiskové desky se v roce 2007 prodal v USA za v přepočtu osm milionů korun.

V Česku se prý jedná o nejdražší filatelistickou položku prodanou na oficiálních aukcích, dražší byly už jen celé sbírky známek.

Celky nepoužitých prvních známek světa platí ve filatelii za exkluzivní materiál, k prodeji jsou nabízeny jen ojediněle. Původním majitelem dnes dražených známek byl jeden z největších britských sběratelů Cyril Humphrey Cripps, jehož vzácná sbírka byla filatelistickému trhu skryta desítky let. Podle Burdy dnes nabízela známky investiční společnost.

Aukce ve Skleněném paláci v Dejvicích potrvá do neděle, kdy se budou dražit české známky.

"Trhu se známkami se v zahraničí daří velmi dobře, český trh je ale zahleděný do českých známek," uvedl Burda, podle nějž musejí čeští sběratelé a investoři, kteří mají zájem o zahraniční známky, nakupovat hlavně v cizině. Proto se prý snaží dostávat co nejvíc kvalitního "materiálu" i na české aukce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy