Brno - Rekonstrukce známé brněnské památky, funkcionalistické vily Tugendhat, se znovu vážně komplikuje.
Nejvyšší správní soud totiž zamítl kasační stížnost Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a vyhověl skupině brněnských architektů, kteří u soudu napadli výběrové řízení na projekt rekonstrukce světoznámé vily, která je jedinou českou památkou moderního umění zapsanou na seznamu UNESCO.
Soud potvrdil, že výběrové řízení vypsané brněnským magistrátem se uskutečnilo v rozporu se zákonem. Vítěz tendru, kterým se stala Sdružení pro vilu Tugendhat vedená společností Omnia, nedoložil podle soudu všechny potřebné dokumenty.
Respektuje verdikt soudu
Uspěla tak skupina architektů pod vedením Jana Sapáka, která skončila v tendru na druhém místě.
Sapák dvakrát podal stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Úřad Sapákovi za pravdu nedal ani jednou a magistrát podepsal smlouvu s Omnií.
Antimonopolní úřad musí však nyní tendr zrušit, protože je povinnen respektovat soudní verdikt.
"Úřad pro ochranu hospodářské soutěže by měl vydat nové rozhodnutí, ve kterém bude vázán právním názorem vysloveným krajským soudem a Nejvyšším správním soudem," uvedla mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová.
Spory se vyostří
Spory o rekonstrukci vily se tak dále vyhrotí.
Architekti, kteří tendr zažalovali, jsou totiž přesvědčeni, že by magistrát měl zrušit smlouvu s vítěznou firmou.
Zástupci magistrátu i památkářů se ale už dali slyšet, že vítězství architektů u soudu nebude znamenat nové výběrové řízení na projekt oprav. Sapák a jeho kolegové ale podle nich mohou získat odškodnění.
Co bude dál?
Památkáři už přitom začátkem dubna vydali poslední rozhodnutí, které je třeba k vydání stavebního povolení. A magistrát tak může vypsat výběrové řízení na firmu, která vilu zrestauruje.
Pokud ale rekonstrukční práce nebudou zahájeny do podzimu, magistrát bude mít další problém - dostal totiž ultimátum od potomků původních majitelů. Když nezačnou opravy do září, budou se Tugendhatovi o vilu soudit.