Registr pedofilů nebude. CERD se zalekl Sokola

Michal Štůsek Michal Štůsek
19. 11. 2010 15:50
Původní termín spuštění projektu byl 17. listopad

Praha - Projekt iniciovaný Centrálním registrem dlužníků (CERD) na založení veřejného seznamu sexuálních deviantů skončil. Provozovatel se prý zalekl problémů se zákonem, které se spuštěním webu souvisely.

Kromě policie projevil s registrem nesouhlas i Úřad pro ochranu osobních údajů. Jeho šéf Igor Němec již dříve prohlásil, že pokud se databáze na internetu objeví, bude se jí úřad zabývat. "Šlo by o klasický black list (černý seznam), který je u nás nezákonný a je nezákonný i v celé Evropě," řekl deníku Právo.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil naopak uvedl, že by takový seznam uvítal, ale pouze pro interní potřeby policie.

Lekl se Sokola

Jiří Jehlička změnil dle svých slov názor po úterní konfrontaci v debatě České televize, kde se utkal s právníkem Tomášem Sokolem, mimo jiné obhájcem sbormistra Bohumila Kulínského. Ten byl za zneužívání nezletilých dívek odsouzen k 5,5 letům vězení.

"Vzhledem k tomu, že by hrozila silná snaha pronásledovat podporovatele registru na území České republiky ze strany silových složek s pravděpodobnou podporou nejlepšího právního zástupce v ČR zaměřeného na trestní právo, podporovatelé projektu nehodlají jít do rizika účelových perzekucí," vysvětlil zastavení projektu Jehlička.

Ještě v úterý přitom plánoval ministerstvu spravedlnosti předat výsledky ankety, která údajně zjišťovala, jak se k registru staví veřejnost.

Pro jeho zavedení se v ní podle Jehličky vyslovilo více než 95 procent z 15 776 hlasujících. Podle časového harmonogramu měl být registr spuštěn 17. listopadu.

Česká legislativa ale takový krok zakazuje, proto se provozovatelé chtěli zákonu o ochraně osobních dat vyhnout umístěním seznamu na server poskytovaný v USA.

Pedofil není deviant

Reálnost celého projektu byla od počátku diskutabilní. Jehlička ho navíc oznámil v době, kdy veřejnost pozorně sleduje zatím bezvýsledné pátrání po devítileté Anně Janatkové a citlivě reaguje na témata spojená se sexuální deviací nebo útoky. Od svých odpůrců si tak vysloužil obvinění, že se chce jeho prostřednictvím jen zviditelnit.

Zavádějící je už název "Registr pedofilů", který CERD pro veřejný seznam použil. Pedofil totiž nemusí být sexuálním deviantem, který zneužívá malé děti, přestože se toto označení často používá.

A sporné bylo i to, že by podobnou databázi měla provozovat právě soukromá společnost CERD.

Ta totiž nemá se skutečnými registry dlužníků BRKI, NRKI a Solus, které využívají a uznávají tuzemské banky nebo splátkové či leasingové společnosti, nic společného. Její služby tak především matou nezkušené zákazníky (podrobnobněji v tomto článku).

 

Právě se děje

před 2 minutami

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy