Registr aut má stále problémy. Fronty nepolevují

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
16. 7. 2012 13:15
Ministerstvo dopravy požádalo policii, aby při své práci přihlédla k situaci
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Přesně týden od spuštění nového registru vozidel provázejí aplikaci i nadále problémy. A to navzdory prohlášení náměstka ministra dopravy Miroslava Drobného, který uvedl, že registr bude fungovat od pondělního rána na všech pobočkách.

Podle registračních míst registr sice funguje, ale s problémy. Úředníci si stěžují především na rychlost aplikace a pomalejší odbavení. Před úřady se tak tvoří dlouhé fronty.

Problémy s centrálním registrem vozidel se minulý týden nevyhnuly žádnému z 206 registračních míst. Poškození řidiči mohou požádat o odškodnění - obracet se mohou buď přímo na ministerstvo dopravy, nebo na registrační místo. 

Ministerstvo dopravy zároveň požádalo policii, aby mimořádnou situaci zvážila a zajistila ve své působnosti řešení přestupků souvisejících s nedodržením povinností evidence vozidel nebo jejich změn spadajících do tohoto období.

"Velmi si vážíme toho, že se policie k naší žádosti postavila vstřícně a většinu přestupků je ochotná řešit domluvou," reagoval na postoj policie ministr dopravy Pavel Dobeš.

Domluva se nevztahuje na přestupky, u kterých hrozí zákaz činnosti. Patří sem například jízda bez registrační značky, kde hrozí pokuta od 5 do 10 tisíc korun a zákaz činnosti od 6 do 12 měsíců.

"Tam, kde hrozí zákaz činnosti, musíme postupovat podle zákona a oznámit řidiče správnímu orgánu," vysvětlil mluvčí Policejního prezidia ČR Jan Melša.

Komplikovaná je situace, kdy jde o přestupky, které policista může řešit blokově, a pokutu řidiči na místě přeci jen udělí.

Šanci na její vyřešení mají řidiči jen tehdy, když s pokutou nesouhlasí. V takovém případě bude věc projednávána v rámci správního řízení.

O finanční prostředky není možné zpětně žádat ani v případech, pokud řidiči pokutu zaplatili, neboť tímto krokem s pokutou souhlasili.

Dodavatelské firmě hrozí sankce

Ministerstvo dopravy bude po dodavatelské firmě požadovat zaplacení sankcí. Jejich výše se bude odvíjet také od toho, kdy dodavatel kompletně zajistí bezproblémový provoz.

Podle smlouvy je možnost požadovat dva miliony korun za každý den, kdy systém neběží správně.
 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy