Registr vozidel místy funguje, s problémy a pomalu

ČTK ČTK
12. 7. 2012 10:46
Pokud se neodstraní problémy do 17 hodin, chce ministerstvo nový systém opustit
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Praha - Registr vozidel v některých městech od čtvrtečního rána funguje, systém je ale velmi pomalý a potýká se s problémy. V hlavním městě ale vozidla stále není možné přihlásit.

V Brně je obsloužení lidí až třikrát delší než ve starém systému. Někdy se také nepodaří najít všechna data.

"U někoho najdeme třeba 20 procent potřebných dat, u někoho 60 procent. Zbytek potom musíme zdlouhavě dohledávat a vypisovat ručně. Agendu, která dříve trvala 25 minut, nyní děláme třeba hodinu," řekl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Ráno na úřadě čekalo zhruba 20 lidí, úředníci je postupně odbavují.

Plzeň hlásí 60 procent

Registr s problémy funguje také v Plzni. "Některé funkce, které dřív blokovaly další kroky, fungují, hodně se toho opravilo, ale stále jsou problémy. Dají se například tisknout doklady, ale do registru se pak uloží stará nebo úplně nesmyslná data," řekl Jan Vavřík z odboru registru vozidel a řidičů plzeňského magistrátu.

Podle něj je systém funkční ze 60 procent. Jdou už například tisknout malé technické průkazy, ale ne kompletní, úředníci tak do nich musí údaje dodatečně dopisovat na stroji.

Velké problémy s novým registrem řeší radnice v Karviné. "Nemůžeme systém využívat. Jsou tam tak zásadní chyby v údajích, že to opravdu nelze," řekla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová. Registr podle ní nevyhledává technické popisy vozidel - typ, obsah motoru pro technické průkazy.

"Nefunguje ani propojení na registr obyvatel, protože tam lze dohledat jen ty lidi, kteří už někdy auto vlastnili, ale ten, kdo si ho koupil nyní, prostě podle registru neexistuje," řekla.

V Praze registr vozidel nadále nefunguje. "Pražský magistrát se připravuje na přechod na původní verzi systému," řekla dopoledne mluvčí magistrátu Tereza Králová. Původní verze by mohla být spuštěna v pondělí. Řidiči by podle ní proto měli dnes návštěvu pracovišť registru pokud možno odložit. "Riskují dlouhé čekání a nevyřízení věci," dodala.

Ministerstvo zvažuje návrat ke starému systému

Nefunkčnost systému způsobila řadě lidí nemalé komplikace. V Plzni musel kvůli nefungujícímu registru tři dny nedobrovolně nocovat muž z Ukrajiny, který potřeboval vydat výjezdní značky na auto. Ve čtvrtek ráno byl mezi první padesátkou lidí, které během hodiny úředníci na registru vozidel obsloužili.

Pokud dodavatelská firma ATS-Telcom neodstraní problémy s novým registrem do čtvrtečních 17 hodin, chce se ministerstvo dopravy vrátit k původnímu systému, který spravovalo ministerstvo vnitra. Podle ministra dopravy Pavla Dobeše by se návrat v menších obcích dal stihnout do pátku a ve větších městech od příštího pondělí. Ministerstvo dopravy nový registr vozidel přišel na 47 milionů korun.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Extraligovou Spartu posílil švédský útočník Thorell

Novou posilou hokejistů extraligové Sparty se stal švédský útočník Erik Thorell. Devětadvacetiletý křídelník má zkušenosti ze švédské i finské nejvyšší soutěže, poslední dvě sezony byl ale spoluhráčem kapitána českého týmu na letošním mistrovství světa Jana Kováře ve švýcarském Zugu. O jeho příchodu informovala Sparta na webu.

Další zprávy