Žáci se dělit nebudou. Bylo riziko, že vzniknou třídy pro hloupé, zní z ministerstva

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
1. 2. 2023 19:06
Ministr školství Vladimír Balaš schválil zadání, podle kterého se změní výuka na základních školách. Teď je řada na expertech Národního pedagogického institutu, aby připravili jeho přesnou podobu. Zadání ale dostali o půl roku později, než bylo původně v plánu. Zmizel nápad rozdělit učivo na jádrové a rozvíjející. Žáci místo toho dostanou víc prostoru věnovat se tomu, co jim jde a co je baví.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

"V momentě, kdy rozdělíte vzdělávací obsah, může se to vykládat tak, že je možné žáky seskupovat podle určitých kritérií. Chystaná změna tak ale nebyla myšlena, neměly vznikat ‘chytré’ a ‘hloupé’ třídy. Riziko tam ale bylo," popisuje Jan Jiterský, vedoucí expertů pro revizi základního vzdělávání. 

Mezi odborníky vyvolal původní návrh na zavedení jádrového a rozvíjejícího učiva diskusi už loni. Úvaha šla tím směrem, že by se část dětí učila jen základní věci, nadanější by měli ještě učivo navíc. Riziko dělení na rychlejší a pomalejší třídy však nakonec podle zástupců ministerstva školství přispělo k zahození návrhu.

Nynější zadání počítá s tím, že experti definují společný základ pro všechny děti na základních školách. Bude jasně dáno, co mají znát a umět, až školu vychodí. "Žák pak bude moci pokračovat na střední škole a vést úspěšný a spokojený život," říká Jiterský. Změna má být hotová letos na podzim.

Zároveň děti budou mít možnost prohlubovat znalosti, rozvíjet se v tom, co je zajímá a na co mají talent. Prostor k tomu dostanou díky navýšení takzvaných disponibilních hodin. Tedy takových, které si školy zavedou samy podle potřeb svých žáků. Na prvním stupni jich je nyní 16, přibudou dvě. Výrazněji se navýší na druhém stupni. Místo 18 jich bude dvakrát tolik. Společnému základu bude vyčleněno 100 hodin na prvním a 86 na druhém stupni. 

"Víme, že společný základ je důležitější na prvním stupni, naopak na druhém by měla být výuka mnohem individuálnější," uvádí Jiterský. Žáci by podle něj měli zvládnout společný základ za čtyři pětiny času. Zbytek by měl sloužit k prohloubení či zopakování učiva.

Experti budou řešit i potřebu nynější učivo redukovat. Jiterský upozorňuje, že cílem není něco jednoduše vyškrtnout z hodin. Smyslem je jasně definovat, co mají žáci umět. "Neřešíme, jestli zůstanou Ohmovy a Newtonovy zákony. Řešíme, co má být základem, který si mají žáci odnést. Chceme redukovat šíři a spíše upevňovat hloubku učiva, aby to, co si žáci odnáší, bylo trvalé," vysvětluje.

O redukci náplně vyučování hovoří už Strategie 2030, kterou ministerstvo školství připravilo v roce 2020, kdy úřad vedl Robert Plaga (za ANO). Žáci by nově měli mít širší možnost využít volitelné předměty, projektové vyučování, pobyty či semináře.

Harmonogram dodržíme. Ale bude to pod tlakem

Schválené ministerské zadání teď umožní práci, na jejímž konci experti z Národního pedagogického institutu předloží nové rámcové vzdělávací programy. Těm se dříve říkalo osnovy. Jsou závazné a školám říkají, co mají děti umět. Zadání se ale o půl roku opozdilo. Ministr školství Vladimír Balaš ze STAN jeho původní podobu loni v létě neschválil. Kritizoval, že bylo málo ambiciózní, a nechal jej odborníky pod Jiterského vedením dopracovat.

Přesto už na podzim experti začali na reformě pracovat. "Zadání, které teď od ministerstva dostaneme, je důležité hlavně pro upřesnění požadavků," říká ředitel pedagogického institutu Ivo Jupa. S tím, že se příprava rozjede naplno.

Podle ministra Balaše finální zadání obsahuje čtyři základní principy. "Je shoda na tom, že by se měl učit společný základ, že by obsah výuky měl být do jisté míry redukovaný a aktualizovaný. Systém by měl vytvářet prostor pro individualizaci výuky a umožnit školám, aby si stanovily v určité míře, co budou učit," říká Balaš.

Součástí revize by měla být i pomoc se školními vzdělávací programy, které si školy sestavují samy. Experti pro ně připraví alespoň tři modelové, měly by být inspirací například pro školy, které chtějí učit mezioborově pomocí integrovaných předmětů. 

Jiterský také prohlašuje, že původně plánovaný termín odborníci pedagogického institutu stihnou. "Harmonogram stále platí, přestože vnímáme silnou obavu, že čas je krátký a práce budou probíhat pod tlakem," říká odborník. Znamená to, že už příští rok v září by se podle nového vzdělávacího programu mohly začít učit děti na prvních školách. Od roku 2025 by pak byly programy povinné minimálně pro 1. a 6. ročník.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Novým šéfredaktorem Aktuálně.cz bude dosavadní zástupce Pavel Švec

Novým šéfredaktorem zpravodajského webu Aktuálně.cz bude od 1. dubna dosavadní zástupce šéfredaktora Pavel Švec, který je zároveň šéfdramaturgem videopořadu Spotlight. Ve funkci Švec nahradí Jana Nevyhoštěného, který byl ve funkci od loňského července.

"V novinářských týmech Economie máme mnoho kvalitních novinářů s manažerskými kompetencemi. Rozhodnout se, komu svěřit řízení Aktuálně.cz, proto nebylo jednoduché. Pavel Švec je respektovaným členem redakce, který má za sebou skvělé výsledky. To spolu s jeho vizí rozvoje Aktuálně.cz rozhodlo," uvedla generální ředitelka Economie Lenka Černá.

Aktuálně.cz pod vedením Švece bude nabízet čtenářům podle tiskové zprávy obsah více na míru. Zpravodajské rubriky se spojí do jednoho oddělení, které umožní efektivněji nasměrovávat pozornost na důležitá témata a zpracovávat je důsledně, inovativně a v širším kontextu. Redakce rovněž prohloubí spolupráci s dalšími tituly Economie, zejména v oblasti ekonomiky a byznysu, uvedlo vydavatelství.

"Budeme se soustřeďovat na témata, žánry a grafické formáty, v nichž jsme tradičně nejsilnější a které u nás čtenáři dlouhodobě hledají, zároveň je chceme dále rozvíjet. Chceme se prezentovat jako moderní web, který má svou jedinečnou identitu," doplnil Pavel Švec.

Švec zahájil svou novinářskou dráhu v roce 2010 v pražské regionální redakci MfDnes. O čtyři roky později se stal členem celostátního reportérského oddělení tohoto deníku. Věnoval se historickým tématům, armádě, životnímu prostředí či politice. V letech 2017 a 2018 pracoval zhruba rok ve zpravodajství České televize, pak vedl domácí redakci MfDnes a v létě 2020 nastoupil na stejnou pozici v Aktuálně.cz. V roce 2022 se stal zástupcem šéfredaktora a šéfdramaturgem videopořadu Spotlight moderátorek Světlany Witowské a Lindy Bartošové.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Basketbalistky USK budou hrát o evropský triumf v Praze

Basketbalistky ZVVZ USK Praha budou ve své hale na Královce hostit od 14. do 16. dubna Final Four Evropské ligy. Naposledy se finálový turnaj uskutečnil v české metropoli v roce 2015 a USK na něm tehdy navázal na triumf Gambrinusu Brno z roku 2006. 

Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové se při šesté účasti ve Final Four utkají v pátek 14. dubna v semifinále s tureckým Mersinem. Druhý zápas obstarají ve stejný den jiný turecký klub Fenerbahce Istanbul s italským Schiem. O dva dny později se uskuteční duel o třetí místo a finále.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nákladní vůz vjel do slapské přehrady, řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Z vody by havarované vozidlo mělo vyprostit auto soukromé odtahové firmy. Na místě je připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala v pondělí kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

"Pojišťovna požaduje, aby auto z vody vytáhlo auto jejich firmy, ale pokud se to nepovede, jsme připraveni použít na to speciální vyprošťovací tank ze Zbiroha, který je tady už připraven," řekl Sýkora. S vyprošťováním pomáhají potápěči. S havárií se do vody podle Sýkory dostaly i provozní kapaliny. "S vodohospodáři jsme domluveni, že po vyproštění auta začnou odpouštět vodu, tím se vytvoří větší proud a kapaliny zachytíme v norných stěnách," doplnil Sýkora.

Řidič podle policie zatím z neznámé příčiny přejel do protisměru a naboural do svodidel, prorazil je a spadl z mostu do přehrady. "Jednalo se 57letého muže, byla nařízena soudní pitva," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Silnice I/18 bude podle ní pro řidiče uzavřena zřejmě do úterního dopoledne. "Pro řidiče jsou stanovené objízdné trasy," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy