Praha - Do debat o zdravotnických poplatcích, které v prosinci zrušila sněmovna a nyní se jejich osud řeší v senátu, už se vložila i Česká lékařská komora.
Představila svůj vlastní návrh, kolik peněz by měli lidé v Česku u lékaře platit. Nyní se bude snažit, aby dali senátoři zelenou právě jim.
Lékaři chtějí v první řadě zcela osvobodit od placení děti. Regulační poplatek by nemuseli hradit rodiče malých dětí ani studenti do osmnácti let.
"Děti nemají žádné vlastní příjmy a nikde v Evropě u lékaře neplatí. Současné nastavení nám proto přijde nevhodné," vysvětlil šéf komory Milan Kubek, někdejší nejbližší spolupracovník Davida Ratha, který je dnes v řadách socialistických poslanců hlavním opozičním kritikem poplatků.
Jinak ale komora na rozdíl od socialistů úplné zrušení poplatků nechce. Podle Kubka by to připravilo lékaře a nemocnice o příjmy. Opět by se řada z nich dostala do platební neschopnosti.
Právě Kubek mimo jiné nahradil před lety Ratha v čele vlivného Lékařského odborového klubu a poté v čele České lékařské komory.
Den v nemocnici za stovku. Ale jen dvacet dní
Senátoři už v úterý dohodli první obrysy dohody o poplatcích. Počítá například s tím, co komora chce - s omezením poplatků pro děti do patnácti, respektive osmnácti let, zmírněním limitů pro děti a seniory a s úpravou poplatků v lékárnách.
Komora přitom navrhuje, aby se snížila suma, kterou platí lidé za položku na receptu. Místo nynějších třiceti korun by lidé v lékárnách nechávali jen dvacet.
Zcela jinak by se pak platilo za pobyt v nemocnicích. "Podobně jako to funguje například v Německu, by lidé platili jen určitý počet dnů. My navrhujeme dvacet," řekl Kubek.
Poplatek by mohl být ale vyšší, místo šedesáti korun by nemocní mohli dávat až stokorunu. "V tomto případě nejde o regulační poplatek, ale o příspěvek na hotelové služby, takže by se poplatky měly řídit jinými pravidly," vysvětlil šéf komory.
Pobyt v nemocnici by se ovšem započítával do ročního limitu. Podobně jako pohotovost a doplatky za léky. To doposud v zákoně chybělo.
"Dnešních pět tisíc byl tak trochu podvod na pacientech. Tím, že se do něj zahrnovala jen malá část poplatků, na něj téměř nikdo v Česku nedosáhl," komentoval dnešní nastavení Kubek.
Podvod na pacientech i na lékařích
Současný systém nechává peníze vybrané na poplatcích lékařům a nemocnicím. Lékaři tvrdí, že kvůli poplatkům jim pojišťovny méně platí za výkony.
Například ambulantní specialista Vladimír Kříž už v srpnu popsal, že i s poplatkem prodělává i na tom nejobyčejnějším vyšetření. Byť jen jednu korunu.
"Za nejběžnější jednoduché vyšetření jsem dřív dostával 328 korun, nyní, když se platí poplatky, dostávám za totéž 297 korun. Tedy 31 korun na mně díky poplatkům šetří pojišťovna. Jinak řečeno - oproti loňsku tratím korunu," řekl deníku Aktuálně.cz.
Bez poplatku by se jeho příjmy v nově nastaveném systému výrazně propadly.