Rath se stal ombudsmanem pacientů. Jmenoval ho svaz, který požádal o jeho propuštění

ČTK ČTK
17. 1. 2022 14:54
Svaz pacientů ČR jmenoval bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha pacientským ombudsmanem pro střední Čechy a Prahu. Má pomoci chránit práva pacientů a plnit roli mediátora. Finanční odměnu za tuto práci pobírat nebude. Ratha soud minulý týden po odpykání poloviny ze sedmiletého trestu za korupci podmíněně propustil z vězení. Žádost o propuštění podal právě svaz pacientů.
Rath řekl, že by měl pacientům radit z pozice lékaře, na koho se v konkrétních případech obrátit.
Rath řekl, že by měl pacientům radit z pozice lékaře, na koho se v konkrétních případech obrátit. | Foto: Ludvík Hradilek

"Cílem toho je, aby pacient měl možnost zastání," uvedl prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár ke jmenování Davida Ratha do funkce. Pro řadu případů podle prezidenta není za každou cenu nejlepším řešením soud, ale situace se dá řešit i jinak.

Rath uvedl, že by měl pacientům radit z pozice lékaře, na koho se v konkrétních případech obrátit. "Druhá věc je najít i určitou hladinu jakéhosi smíru," doplnil Rath. Jedním z cílů by mělo být mimo jiné zlepšení komunikace mezi pacienty, lékaři a pojišťovnami.

Jako ombudsman by někdejší hejtman také chtěl navázat lepší komunikaci s Českou lékařskou komorou v odborném posuzování konkrétních kauz. Do budoucna Olejár nevyloučil, že by funkci ombudsmana Rath plnil pro celou ČR, objem jeho práce bude nyní svaz každý měsíc vyhodnocovat. V prvních měsících se na Ratha mohou lidé obracet prostřednictvím e-mailu, který je zveřejněný na webu Svazu pacientů.

Rath od pátku pracuje v hostivické ordinaci. Od příštího týdne bude pracovat také na zdravotním středisku v brněnské věznici, kde jako lékař působil v době výkonu trestu. Rath v úterý uvedl, že ve věznici by měl pracovat dva dny v týdnu a plánují tam pro něj i noční služby.

Bývalého hejtmana policie zadržela v květnu 2012 se sedmimilionovým úplatkem v krabici od vína. Pražský vrchní soud později uznal Rathovu vinu v případu ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. V této větvi kauzy Rath dostal sedmiletý trest vězení, desetimilionový peněžitý trest a zákaz činnosti, a to za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů EU. Z částky zatím zaplatil zhruba polovinu.

Ve druhé větvi kauzy prodloužil Krajský soud v Praze Rathovi nepravomocně trest ještě o rok, uložil mu také osmnáctimilionový peněžitý trest. Trestné činnosti kolem zdravotnických zakázek v kraji se podle senátu dopustilo i dalších osm obžalovaných lidí a devět firem, včetně stavební firmy Metrostav. Druhou větví se v dubnu bude zabývat odvolací vrchní soud.

Video: David Rath opouští věznici v Brně-Bohunicích

David Rath opouští věznici v Brně-Bohunicích. | Video: ČTK
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 3 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy