reklama
 
 

Rath otevře svůj spis v lednu, studovat ho bude týdny

19. 12. 2012 17:20
Poté žalobce sepíše návrh na podání obžaloby a zašle ho státnímu zastupitelství

Praha - Stíhaný poslanec a bývalý středočeský hejtman David Rath (dříve ČSSD) a jeho právní zástupci se mají začít seznamovat s vyšetřovacím spisem od počátku ledna příštího roku, uvedl státní zástupce Petr Jirát.

Žalobce očekává, že by mohli případ prostudovat během několika týdnů. Vzápětí poté podle něj policie sepíše návrh na podání obžaloby a zašle ho státnímu zastupitelství. Stejný postup pak platí i pro dalších deset obviněných v Rathově korupční kauze.

Policie obvinila v květnu Ratha z přijetí sedmimilionového úplatku. Nyní kriminalisté ukončili shromažďování důkazů. "Spis je velmi obsáhlý. Nestihli jsme proto to, co jsme plánovali - tedy, že seznamování začne již tento měsíc," uvedl Jirát. Dodal, že ještě minulý týden si poslanec vyžádal, aby byl vyslechnut.

Podle státního zástupce není určena žádná lhůta, za kterou musí politik a jeho obhájci případ nastudovat. Mohli by to prý stihnout v řádu týdnů. Ratha již kvůli seznamování se spisem převezla eskorta v pátek z Litoměřic do ruzyňské vazební věznice v Praze.

Rathovi podle jeho advokáta Romana Jelínka do vězení poprvé přivezou spis 8. ledna. Právní zástupce podle svých slov nedokáže odhadnout, jak dlouho bude politikovi a jeho obhájcům prostudování kauzy trvat. Rath prý chce, i s ohledem na vazbu a rozhodování o ní, aby se případ začal již co nejdříve projednávat.

"Na straně druhé je třeba vnímat, že obžaloba staví na odposleších prováděných od listopadu 2011 do května 2012, tedy po dobu šesti měsíců. Obhajoba se musí s těmito odposlechy seznámit, a to nikoliv pouze s vystříhanými částmi," řekl advokát.

Rath si údajně vzal sedm milionů za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V září mu policisté rozšířili stíhání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman je prý dostal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici.

Spolu s Rathem je stíháno dalších deset lidí, kromě poslance zůstávají ve vazbě ještě dva jeho spoluobvinění. Soud zatím nepropustil ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a jejího partnera - bývalého poslance Petra Kotta. Pancové před nedávnem nepravomocně zamítl druhou stížnost proti vazebnímu stíhání. Obdržel již stížnosti také od Kotta a Ratha, zatím o nich však podle mluvčího Jiřího Wažika nerozhodl.

autor: ČTK | 19. 12. 2012 17:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama