Litoměřice - Poslanec a bývalý hejtman David Rath si postěžoval, že měl na prostudování policejního spisu, který má 20 tisíc stran, pouze 12 dní. Přesto se podělil s veřejností o své postřehy, které zveřejnil na svém blogu na Aktuálně.cz.
Rath hned v úvodu poukazuje na kvantum zbytečných stran a informací, mezi které patří i pasáž o "výkresech dřevěných kachniček", hlavním tématem jsou ale odposlechy, znalecké posudky a výpovědi 80 svědků. Ti prý podpořili jeho verzi, vybočovala pouze Ivana Salačová, ale ta je dle Ratha nedůvěryhodná.
"Pravdou je, že obsahuje stejné materiály hned několikrát a mnoho set stran s případem nesouvisí, například výkresy dřevěných kachniček z muzea hraček. Po dvanácti dnech jsem získal jen jakýsi povšechný přehled," komentuje to Rath.
Po tři čtvrtě ročním šetření podle něj mají policisté jako důkazy "jen" odposlechy z ložnice, z obýváku, kuchyně a pracovny doktorky Pancové a doktora Kotta.
Peníze nebyly úplatky, zakázky nebyly předražené
Jak ale poslanec dodává, mnohé věci, které měly v odposleších zaznít, proběhly jinak. "Třeba to, že nikdo žádný projekt uměle nenavyšoval nebo to, že neproběhlo žádné zmanipulované losování, jak policie v úvodu tvrdila a média otrocky opakovala."
Spis obsahuje řadu znaleckých posudků, které si nechala vypracovat policie na všechny rozporované veřejné zakázky. Závěry jsou jednoznačné, říká exhejtman, nic předražené nebylo. "Šlo o ceny obvyklé, na trhu standardní. Zisk firem byl pod úrovní jejich obvyklých zisků, a násobně nižší než měly být údajně úplatky. Tedy všechny firmy by na získání těchto zakázek prodělaly mnoho milionů," komentuje to ironicky.
Podle něj bylo vše jinak, ale policisté, politici i média se to bojí přiznat. Peníze prý neměly souvislost se zakázkami a nešlo o úplatky.
Z 80 svědků mě nepodpořila jen Salačová
Dle Rathových informací vyšetřovatelé vyslechli přes osmdesát svědků a ti měli potvrdit, že nikdo nic neovlivňoval, výběrová řízení probíhala podle zákona, projektanti rozpočty nenavyšovali a ani je k tomu nikdo nenutil.
"Z tohoto množství výpovědí vybočuje pouze verze Ing. Salačové. Měsíční vazba Ing. Salačové splnila svůj pravý význam - donutit obviněného, aby řekl, co se od něho žádá. Také byla ihned po své výpovědi státním zástupcem propuštěna," píše dále David Rath ve svém "motáku" z vazby.
Na oplátku si pak politik přisadí a zmíní, že Salačová opomněla při svém výslechu uvést, jak získávala hotové peníze pro svou soukromou potřebu tak, aby unikla pozornosti finančního úřadu. "Zcela zamlčela, že využila 'bílého koně' v kašírované firmě, který nakonec vypověděl, že ho měla vydírat společně s jistým příslušníkem policie," tajemně naznačuje poslanec.
Jak dále uvádí, on na rozdíl od Salačové "odolal příslibům a vypovídal pravdivě, při prvním výslechu dvě hodiny, při druhém čtyři hodiny a při třetím šest hodin".
Vtipy o víně jsou vtipné, ale zcestné
Exhejtmana rovněž zaráží, že ani po deseti měsících zadržení nebyl vyslechnut oznamovatel údajné trestné činnosti, bývalý policista ÚOOZ Gregor, nebo proč Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem v dostatečném předstihu před datem 14. května 2012 nepostoupilo věc místně příslušnému dozorujícímu státnímu zástupci.
David Rath se vrací k jeho dnes již zlidovělé verzi, že v tašce, kterou nesl, je krabice s vínem. Následující zjištění policie, tedy že obsahuje sedm milionů, bylo prý i pro něj překvapením.
"Vtipy o krabici vína, karikatury, videa, které zaplavily celý národ, se staly národním folklórem. A doufám, že trvalým, mnohé z nich si to zaslouží. Škoda, že rozhovor o víně s doktorem Kottem těsně před mým zadržením policií byl z odposlechů vyjmut. Škoda, že o tuto repliku byl ochuzen nejen národ, ale i vazební soud a Poslanecká sněmovna," posteskl si v závěru vězněný politik a označil Českou republiku za policejní stát.