Rasistické výroky náměstka Novotného: Na Západě by skončil v řádu hodin, říká bývalý zpravodaj

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
15. 9. 2017 18:42
Daleko přísněji než u nás by podle bývalého zpravodaje Českého rozhlasu v Německu a Velké Británii Jiřího Hoška posuzovali kauzu ministerského náměstka Karla Novotného. Vysoký státní úředník a zároveň kandidát do sněmovny na Facebooku napsal, že "Cikáni jsou jako medúzy - otravný a k ničemu". O den později se omluvil a nabídl rezignaci, kterou ministr nepřijal. Potrestal ho důtkou a odebráním odměn. Na Západě by ale podobné projevy podle Hoška znamenaly definitivní konec v exekutivě i politice. "Od takových lidí by se distancoval i latentně xenofobní britský UKIP," soudí Hošek.
Analytik Českého rozhlasu Jiří Hošek působil jako zpravodaj ve Velké Británii i v Německu. "Mediální tlak by tam byl daleko silnější než tady," soudí o kauze náměstka Novotného.
Analytik Českého rozhlasu Jiří Hošek působil jako zpravodaj ve Velké Británii i v Německu. "Mediální tlak by tam byl daleko silnější než tady," soudí o kauze náměstka Novotného. | Foto: DVTV

Vy jste působil čtyři roky jako zpravodaj v Německu a poté další čtyři roky ve Velké Británii. Jak by se podle vaší zkušenosti taková kauza řešila v těchto zemích?

Vzhledem k tomu, že jde o náměstka ministra a kandidáta na poslance, tak by se z toho stala docela velká politická kauza. Řešila by ji mainstreamová i nemainstreamová média, určitě by se kolem toho strhl poprask na sociálních sítích. 

Facebook Karla Novotného
Facebook Karla Novotného | Foto: Facebook Karla Novotného

Jak by se k situaci podle vás postavila domovská strana takového "hříšníka"?

Existuje celkem hodně precendentů u velkých i marginálních stran, ze kterých lze dovodit, že by se od takových výroků okamžitě distancovaly. Možná i ústy svého předsedy. A je velká pravděpodobnost, že by takový člověk v řádu hodin musel rezignovat nejen na svou exekutivní funkci, ale možná by mu bylo i pozastaveno členství, než by ho strana oficiálně potrestala.

ČSSD, za kterou Karel Novotný za měsíc kandiduje do Poslanecké sněmovny, se k případu nijak nevyjádřila. V zahraničí by to podle vás tedy bylo jinak?

Ta strana by to brala jako obrovské poškození svého image. Dokonce i ty strany, které jsou vlastně latentně xenofobní, třeba britský UKIP, které by takový výrok možná mluvil z duše, by takového člověka vyštípala ze svých řad. Protože by nechtěla mít oficiálně takovou nálepku. A tlak médií by byl podstatně větší, než jaký dokážou vyvinout sdělovací prostředky v Česku.

Šéf Novotného domovské stranické organizace, poslanec Jaroslav Foldyna, se k incidentu postavil velmi smířlivě. Prohlásil, že Novotného možná po telefonu pokárá, aby vystupoval slušně, ale žádné závěry pro jeho říjnovou kandidaturu do sněmovny z toho vyvozovat nehodlá. Je taková reakce představitelná ve Velké Británii nebo v Německu?

Je představitelná, ale jen velmi těžko. 

Vy sám jste za své působení jako zahraniční zpravodaj zažil obdobnou aféru, kdy by se vysoký státní úředník a politik veřejně projevoval takto xenofobně?

Pamatuji si pár takových situací, ale to byli politici z nižších pater, ale i tak museli jít.

 

Právě se děje

Další zprávy