Náměstek ministra průmyslu v problémech. Romové jsou k ničemu a otravní jako medúzy, napsal na síti

Veronika Neprašová Lukáš Prchal Jakub Zelenka Veronika Neprašová, Lukáš Prchal, Jakub Zelenka
Aktualizováno 14. 9. 2017 15:16
Náměstek ministra průmyslu a kandidát ČSSD v Ústeckém kraji Karel Novotný připodobnil ve facebookové diskuzi Romy k medúzám. Podle něj jsou "otravný a k ničemu". Šéf resortu Jiří Havlíček výrok označil za naprosto nepřijatelný. Se svým náměstkem se sejde zítra ráno. "Povedu s ním na toto téma zásadní rozhovor, z něhož následně vyplynou příslušné závěry," reagoval na upozornění Aktuálně.cz.
Karel Novotný (třetí zprava).
Karel Novotný (třetí zprava). | Foto: ČTK

Praha - "Cikáni jsou jako medúzy - otravný a k ničemu", napsal ve facebookové diskuzi náměstek ministra průmyslu Karel Novotný. Komentářem doplnil status skupiny Naštvané matky, která vystupuje proti migrantům, Romům nebo sexuálním menšinám. Vyjádření, které Novotný na svém profilu sdílel, poukazuje na údajný nezasloužený blahobyt uprchlíků tmavé pleti.

Facebook Karla Novotného
Facebook Karla Novotného | Foto: Facebook Karla Novotného

"Nezlobte se, nebudu se k tomu teď vyjadřovat. Facebook jsem zrušil a dám k tomu stanovisko zítra," reagoval na dotaz Aktuálně.cz náměstek. Jeho facebookový profil, na kterém se hlásí k funkci na ministerstvu a používá vlastní profilovou fotografii, ještě během čtvrtečního dopoledne fungoval. Několik minut před telefonátem redakce ale přestal být dostupný. 

Novotného nadřízený, šéf resortu průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) začal po upozornění Aktuálně.cz facebookovou aktivitu svého náměstka řešit. "Tento výrok je pro mne osobně naprosto nepřijatelný, odsuzuji jej a jednoznačně se od něho distancuji. S panem náměstkem se v nejbližší době sejdu a povedu s ním na toto téma zásadní rozhovor, z něhož následně vyplynou příslušné závěry," napsal Havlíček.

Kromě svého působení na MPO se Novotný uchází o poslanecký mandát i v říjnových volbách. Na kandidátce ČSSD v Ústeckém kraji figuruje na 13. místě. Šéf krajské buňky, poslanec Jaroslav Foldyna je ale k výrokům Novotného shovívavý. "Samozřejmě by se měl vyjadřovat v intencích slušnosti. Nemůžeme nikoho obviňovat proto, že je jiného etnika nebo náboženského vyznání. Ale my to vyšetřovat nebudeme. Maximálně mu zavolám a řeknu mu, ať se na Facebooku uklidní," řekl Foldyna na dotaz Aktuálně.cz.

Dodal také, že realita v severočeských městech je jiná než v Praze. "Já s nimi bydlím v baráku. V Praze si pořád někdo na něco hraje a nepojmenovávají se věci pravými jmény. Frustrace obyvatel z neefektivní sociální politiky je velká. A možná si pan náměstek ulevil, protože ten Most je plný takových problémů," dodal Foldyna.

Už v minulosti přitom ČSSD Novotného xenofobní postoje řešila. V roce 2010 se mostecká buňka, které Novotný tehdy předsedal, dostala do sporu s celorepublikovou centrálou. Důvodem byly Novotného předvolební billboardy se sloganem "Proč bych měl litovat, že ve jsem ve svém domově národnostní většinou? Jeden stát, jedna pravidla!". 

Facebook Karla Novotného
Facebook Karla Novotného | Foto: Facebook Karla Novotného

Vedení sociální demokracie se tehdy obávalo, že takové výroky, připomínající nacistická hesla ´jeden národ, jedna říše, jeden vůdce´ poškodí její pověst. "Komunální kampaně jsou decentralizované, nejsou řízeny z ústředí. Ale platí, že jsme jedna ČSSD, ne federace," řekl tehdy šéf strany Bohuslav Sobotka. A zdůraznil, že sociální demokraté projevy národnostní nesnášenlivosti a extremismu odmítají.

Do sněmovny se tehdy Novotný nedostal. Čtyři roky pak působil jako náměstek primátora Mostu. V únoru 2014 byl jmenován náměstkem pro sekci podnikání a oblast ochrany spotřebitele na Ministerstvu průmyslu a obchodu.

 

Právě se děje

Další zprávy