Radiožurnál čekají další výrazné změny. Víme jaké

Michal Pavec
23. 7. 2008 13:02
Nové vedení bude pokračovat v koncepci Tachecí
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Už je téměř jisté, že nástupcem Barbory Tachecí ve funkci ředitele Radiožurnálu se stane Alexandr Pícha. Přes kritiku změn zavedených bývalou šéfkou bude i pod novým vedením proměna stanice pokračovat.

Současný šéfredaktor Pícha převzal po odvolání Tachecí její pravomoci, dostal za úkol ukočírovat do té doby výrazně přetěžovaný rozpočet Radiožurnálu a také kontinuálně pokračovat v modernizačním trendu své předchůdkyně.

Ačkoliv se změny profilující veřejnoprávní stanici spíše ke komerčním rádiím dostaly pod palbu kritiky laické i odborné veřejnosti, poslechovost Radiožurnálu v prvních třech měsících letošního roku stoupla.

Více emotivní publicistiky

Také proto chce Český rozhlas v reformě pokračovat. Alexandr Pícha Aktuálně.cz prozradil, jaké nejbližší změny Radiožurnál čekají. Projeví se zejména v posílení zpravodajsko-publicistického charakteru stanic.

V éteru se od prvního září objeví nový publicistický pořad Pod kůži, který bude každý všední den dopoledne nabízet původní reportáže z dílny zbrusu nové publicistické redakce, na jejíž zřízení získala stanice štědrý grant od generálního ředitele Václava Kasíka.

Malý tříčlenný tým reportérů a dramaturgyně Michaely Veteškové bude spolupracovat s regionálními redaktory a externisty. Původně měla tato elitní redakce sloužit pro potřeby celého Radiožurnálu, ale testy na posluchačích ukázaly, že lidé chtějí raději jeden pořad.

A ten by měl být úplně jiný než ostatní pořady stanice.

"Nechci říct, že bychom doposud podobný typ pořadu dělali špatně, ale teď chceme jít do hloubky, ukázat více emocí," popisuje vizi reportážního pořadu Pod kůži Alexandr Pícha. Název Pod kůži si vypůjčil od v prosinci zrušeného pořadu, na který ale navazovat nebude.

Zaměření na jednu událost

Současný šéfredaktor stanice a pravděpodobný ředitel má také v plánu zaměřit vysílání mezi zpravodajskými relacemi na klíčovou událost dne.

"Zatím jsme zpravodajsky pokrývali zpravidla všechny věci, teď chceme více pozornosti věnovat jedné události, abychom ji mohli rozebrat z více úhlů," vysvětlil Pícha.

"Jak by mohla nová koncepce fungovat, jsme si vyzkoušeli na zpracovávání nedávné stávky učitelů," doplnil první muž Radiožurnálu.

Celkově má dopolední vysílání od září patřit hlavně zpravodajství, odpoledne pak oddychovějším tématům. Přibudou také nové znělky a předěly.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 8 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 9 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy