Radiožurnál po Tachecí už není v nouzi,rozpočet vystačí

Michal Pavec
26. 5. 2008 7:00
Stanice prošla výraznou personální reorganizací
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Krátce po únorovém odchodu Barbory Tachecí z vedení Radiožurnálu vypluly na povrch informace o špatném hospodaření stanice. Úsporná opatření a výrazná reorganizace ale Radiožurnálu pomohla vybřednout z finančních problémů.

"Radiožurnál není v žádném případě ve finanční krizi. Do rozpočtu schváleného na rok 2008 se vejdeme," prohlašuje dnes šéfredaktor stanice Alexandr Pícha, který po odvolání Tachecí převzal většinu jejích pravomocí a je jedním z kandidátů na uvolněný post ředitele.

Ještě v únoru bylo ale všechno jinak. Bývalá ředitelka měla v rámci výrazných změn, které na Radiožurnálu zavedla, velkoryse rozdělovat peníze - zejména na platy a regionální vstupy.

"Jejím mottem bylo: Pokud chtějí úspěch, musí si ho zaplatit," řekl tehdy Aktuálně.cz důvěryhodný zdroj blízký vedení Českého rozhlasu.

Ředitel: Vejděte se do rozpočtu!

Nadměrné čerpání peněz oproti schválenému rozpočtu připustil v únoru také zástupce Tachecí Pícha. "Leden byl testem, kolik bude nový Radiožurnál stát. Musíme peníze rozložit jinak, přehodnotit priority," uvedl tehdy Pícha.

Od generálního ředitele Václava Kasíka dostal za úkol vejít se do stanoveného rozpočtu na rok 2008, který se pohybuje okolo 140 milionů korun.

Dnes - necelý půlrok po spuštění nové podoby ČRo 1 - Pícha tvrdí, že úkol generálního ředitele splnil.

Více externistů, flexibilnější práce

Pod jeho vedením došlo k výrazným změnám v personální politice Radiožurnálu - úkolem je vyrábět program co nejlevněji. Někteří "nadbyteční" zaměstnanci museli odejít, na stanici je v současnosti více externistů než stálých pracovníků.

"Kvůli programovým změnám musíme být flexibilnější. Proto máme nyní více externistů než stálých zaměstnanců. Není to jen lacinější, ale i flexibilnější. Externistovi můžete z hodiny na hodinu říct, že končí. U zaměstnance už to tak snadné není," vysvětluje Pícha.

V rámci reorganizace došlo i ke slučování některých sekcí. Spojila se například Zelená vlna s motoristickou redakcí.

Alexandr Pícha - šéfredaktor Radiožurnálu a možný nástupce Barbory Tachecí ve funkci ředitele stanice
Alexandr Pícha - šéfredaktor Radiožurnálu a možný nástupce Barbory Tachecí ve funkci ředitele stanice | Foto: www.rozhlas.cz

Velkou zátěží pro rozpočet stanice byl na začátku roku zvýšený počet vstupů z regionů. Podle šéfredaktora Píchy je jich stále více než v loňském roce, ale podařilo se snížit náklady na jejich výrobu - s regionálními redakcemi se například dohodl na snížení plateb za příspěvky.

Další revoluce v září

Po odchodu Barbory Tachecí by měly nadále pokračovat programové změny, které po nástupu do funkce ředitelky v listopadu 2007 nastartovala. Další vlna má přijít v září.

Podle informací z veřejnoprávního média má být proměna znovu velmi výrazná - Radiožurnál chce proměnit hlavně vysílání ve všední dny. Dopolední vysílání má patřit zpravodajství, odpoledne oddychovějším tématům. Přibudou také nové znělky a předěly.

Stanice chce v budoucnu přinášet více vlastních zpráv. Už nyní se Radiožurnálu podařilo získat od ředitele ČRo grant na postavení malé publicistické redakce, kterou mají tvořit dva až tři stálí reportéři a několik externistů.

 

Právě se děje

Další zprávy