Radar v Česku: Žranicí za radar, hladovkou proti němu

Jakub Antoš
15. 5. 2008 8:10
Proradarová žranice bude ve čtvrtek v 18 hodin na Kampě
Lidé procházející kolem kavárny, kde se iniciativa 5.3. představila
Lidé procházející kolem kavárny, kde se iniciativa 5.3. představila | Foto: Ludvík Hradílek

Praha - Odpůrci i příznivci umístění americké radarové základny v Česku se po čase opět střetnou. Tentokrát ovšem ne v ulicích Prahy při manifestaci svých názorů. Příznivci radaru z iniciativy PRO se rozhodli uspořádat happening proti v úterý započaté hladovce dvou odpůrců radaru - symbolicky žranicí.

V úterý zahájili dva členové Ne základnám Jan Tamáš a Jan Bednář hladovku. Každý se na ně může jít údajně podívat. "Hladovka bude probíhat ve veřejně přístupném prostoru na adrese Bělehradská," avizuje web organizace.

Čtěte také: Odpůrci radaru se rozhodli kvůli Brdům nejíst

I příznivci radarové stanice zvolili pro svoji akci veřejný prostor, pražskou Kampu. Celý večer od 18 do 21 hodin chtějí jíst. "Vezměte s sebou dostatek pokrmů a nápojů tak, abychom se společně měli po celou dobu konání akce dobře," lákají stoupence.

Hladovkář Tamáš se podle přiznivců radaru rozhodl hazardovat se svým zdravím, "stejně jako hazarduje s bezpečností naší kotliny".

"Iniciativa PRO by naopak vzala zavděk přátelsky nabízeným deštníkem a při té příležitosti se i dosyta najedla. Vyhlašuje proto časově neomezený hodokvas za radar," píše se v tiskovém prohlášení příznivců amerického radaru.

Více najdete ZDE: Americký radar má nejen odpůrce, ale i stoupence

Skupina příznivců, mezi něž patří mimo jiné také exmluvčí prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček či výtvarník David Černý, se sice na krátkou dobu odmlčela, ale nyní "vyzývá všechny právoplatné voliče, aby se během ohlášeného hodokvasu dostatečně posilnili a nenechali za sebe rozhodovat vyhladovělé uzurpátory".

 

Právě se děje

před 4 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy