Radar v Česku: Žranicí za radar, hladovkou proti němu

Jakub Antoš
15. 5. 2008 8:10
Proradarová žranice bude ve čtvrtek v 18 hodin na Kampě
Lidé procházející kolem kavárny, kde se iniciativa 5.3. představila
Lidé procházející kolem kavárny, kde se iniciativa 5.3. představila | Foto: Ludvík Hradílek

Praha - Odpůrci i příznivci umístění americké radarové základny v Česku se po čase opět střetnou. Tentokrát ovšem ne v ulicích Prahy při manifestaci svých názorů. Příznivci radaru z iniciativy PRO se rozhodli uspořádat happening proti v úterý započaté hladovce dvou odpůrců radaru - symbolicky žranicí.

V úterý zahájili dva členové Ne základnám Jan Tamáš a Jan Bednář hladovku. Každý se na ně může jít údajně podívat. "Hladovka bude probíhat ve veřejně přístupném prostoru na adrese Bělehradská," avizuje web organizace.

Čtěte také: Odpůrci radaru se rozhodli kvůli Brdům nejíst

I příznivci radarové stanice zvolili pro svoji akci veřejný prostor, pražskou Kampu. Celý večer od 18 do 21 hodin chtějí jíst. "Vezměte s sebou dostatek pokrmů a nápojů tak, abychom se společně měli po celou dobu konání akce dobře," lákají stoupence.

Hladovkář Tamáš se podle přiznivců radaru rozhodl hazardovat se svým zdravím, "stejně jako hazarduje s bezpečností naší kotliny".

"Iniciativa PRO by naopak vzala zavděk přátelsky nabízeným deštníkem a při té příležitosti se i dosyta najedla. Vyhlašuje proto časově neomezený hodokvas za radar," píše se v tiskovém prohlášení příznivců amerického radaru.

Více najdete ZDE: Americký radar má nejen odpůrce, ale i stoupence

Skupina příznivců, mezi něž patří mimo jiné také exmluvčí prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček či výtvarník David Černý, se sice na krátkou dobu odmlčela, ale nyní "vyzývá všechny právoplatné voliče, aby se během ohlášeného hodokvasu dostatečně posilnili a nenechali za sebe rozhodovat vyhladovělé uzurpátory".

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Šestadvacetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
Další zprávy