Radar? Určitě ne, řekly další stovky Čechů v referendu

čtk, redDom
29. 7. 2007 9:47
Proti stavbě radaru hlasovala většina obyvatel Lázu
Radar u obce Nepolisy stojí v těsné blízkosti silnice číslo 327 mezi Chlumcem nad Cidlinou a Novým Bydžovem.
Radar u obce Nepolisy stojí v těsné blízkosti silnice číslo 327 mezi Chlumcem nad Cidlinou a Novým Bydžovem. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Láz (Příbramsko) - Další referendum, další jednoznačné ne. Češi opět potvrdili, že se jim stavba amerického radaru ve vojenském újezdu Brdy nelíbí. Tentokrát ho odmítla drtivá většina účastníků místního referenda v Lázu na Příbramsku.

Do plebiscitu se zapojily necelé dvě třetiny ze všech 456 oprávněných voličů. Proti výstavbě radaru hlasovalo 97,7 procenta voličů, opačný názor vyslovila 2,3 procenta, řekla ČTK starostka obce Jitka Říhová.

Referendum není závazné

Výsledky však pro vládu či parlament nejsou závazné. Referenda nebo ankety se kvůli plánované výstavbě amerického radaru v Brdech konaly už v řadě měst a obcí na Rokycansku, Plzeňsku, Příbramsku a Berounsku. Výsledky hlasování vyzněly vždy jasně proti tomuto záměru. K vybudování radarové základny se obyvatelé přímo vyjádřit nemohli, protože to není v kompetenci místní samosprávy.

Foto: Reuters
Bush na Čechy nestačí. Radar stále nechtějí

Odpovídali proto na otázku, zda má obecní zastupitelstvo činit veškerá zákonná opatření k zamezení výstavby americké radarové základny na území vojenského újezdu. Základna by mohla vzniknout v lokalitě u obce Míšov na Plzeňsku, zhruba šest kilometrů od Lázu, což se ale místním nelíbí. Již před časem se lidé v Lázu vyjadřovali k radaru formou dotazníku, přičemž záměr Američanů schvalovalo jen deset z 311 respondentů. V obci žije celkem 560 obyvatel.

V dnešním referendu hlasovalo 275 lidí, z toho 15 hlasů bylo neplatných, uvedla Říhová. Plán USA na umístění části protiraketového systému na území Česka se nezamlouvá ani širší veřejnosti. Podle nedávného průzkumu veřejného mínění jsou proti základně více než dvě třetiny občanů.

Opoziční ČSSD žádá uspořádání referenda. Zavedení obecného lidového hlasování i vypsání speciálního referenda o radaru vládní ODS dlouhodobě odmítá. Její koaliční partneři ze Strany zelených naopak mají posílení přímé demokracie v programu. Vypsání referenda navrhuje také asi pět desítek osobností, které kvůli tomu poslaly veřejný dopis prezidentovi Václavu Klausovi. Lidový plebiscit podpořili například herci Táňa Fischerová nebo Jan Kačer.

 

Právě se děje

před 20 minutami

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy