Rada pro výzkum schválila dva programy na výzkum a inovace, půjde na ně 20 miliard

as mp as, mp
14. 12. 2018 19:36
Vládní rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) v pátek schválila dva programy aplikovaného výzkumu zaměřené na průmysl a na životní prostředí. Půjde na ně celkově 20 miliard korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Nový program na podporu průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje se jmenuje TREND, připravilo jej ministerstvo průmyslu a obchodu. Celkové výdaje v následujících osmi letech činí rekordních 15 miliard korun. Z toho deset miliard půjde ze státního rozpočtu a dalšími pěti miliardami se budou podílet firmy, které budou finance čerpat. První částky bude možné čerpat už v roce 2020.

"Jde o vysoce inovativní program, který směřuje do výzkumu vedoucího k pokročilým technologiím, automatizaci, digitalizaci, robotice. Co je zajímavé, je určený i pro malé firmy, které začínají dělat výzkum. Chceme je motivovat, aby se do výzkumu a vývoje pustily," říká místopředseda rady Karel Havlíček.

Druhý schválený program Prostředí pro život, který připravilo ministerstvo životního prostředí, se zaměří na nejpokročilejší environmentální technologie s vysokým potenciálem uplatnění v praxi. Program má na dalších devět let rozpočet 5 miliard korun.

"Bude zaměřen na klimatické problémy, ochranu ovzduší, půdy a vody nebo odpadové hospodářství," popisuje program Havlíček. Peníze z něj budou moct čerpat výzkumníci i privátní sektor. Finance půjdou přímo na výzkumné projekty zaměřené na životní prostředí.

Myšlenky, koncepce a strategie si budou řídit jednotlivá ministerstva, podporu poskytne Technologická agentura ČR. Dosud byly výzkumné programy buď čistě v gesci agentury, nebo ministerstva.

Video: Vody je nedostatek, lidé volají proutkaře. Ti jsou na roztrhání.

Vody je nedostatek, lidé volají proutkaře. Ti jsou na roztrhání | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

před 39 minutami

Za vraždu cyklistky v Olomouci si muž odpyká 25 let, odvolání vzal zpět

Za loňskou brutální vraždu cyklistky na okraji Olomouce si osmačtyřicetiletý Rostislav Basler definitivně odpyká výjimečný trest 25 let. Na začátku jednání u olomouckého vrchního soudu vzal dnes své odvolání nečekaně zpět. Muž původně s vinou souhlasil, odvolal se pouze do výše trestu. Kromě výjimečného trestu má uloženu také zabezpečovací detenci. Znalci jej totiž označili za agresivního sadistu, který je pro společnost extrémně nebezpečný.

Případ se stal loni 15. dubna na periferii Olomouce. Muž si jednapadesátiletou cyklistku náhodně vytipoval a počíhal si na ni podle obžaloby na rozcestí u božích muk. Poté, co odmítla jeho výzvu k sexu, ji surově napadl. Pětkrát ji udeřil sekerou sečnou stranou do hlavy a trupu, bodl kuchyňským nožem do krku a poté s největší pravděpodobností ještě rdousil rukou. Žena utrpěla řadu zranění, zemřela na místě. Bezprostřední příčinou byl krvácivý šok, vykrvácela z proříznuté hrdelní žíly.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát chce Brusel požádat o proplacení dotace pro firmu Agrofertu. Pokud to zamítne, může ho Praha žalovat

Plastikářská firma Fatra ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) obdržela letos v únoru dotaci 547 tisíc korun ze státní kasy. A to i přesto, že v tu dobu Evropská komise preventivně pozastavila dotace pro podniky z holdingu Agrofertu. Informoval o tom v úterý o tom server iRozhlas.cz.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) nyní mají v plánu zariskovat a pokusit se požádat Evropskou komisi o proplacení dotace, aby otestovali její reakci, píše dále server. Do Bruselu již ohledně toho napsali dopis.

Pokud to Brusel zamítne, získají české úřady rozhodnutí o zamítnutí platby, na základě kterého budou moct Evropskou komisi žalovat a dohnat tak spor o střet zájmů Andreje Babiše před soud.

Tento plán by ale také mohl vést k pozastavení všech dotací z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost pro Česko. "Vezměte prosím na vědomí, že pokud nebudou zohledněna další doporučení auditu, bude nutné širší přerušení plateb," odpověděl podle iRozhlasu na dopis českých ministrů  šéf Generálního ředitelství pro regionální politiku Evropské komise Marc Lemaitre.

Zdroj: Domácí
Další zprávy