Rada pro výzkum schválila dva programy na výzkum a inovace, půjde na ně 20 miliard

as mp as, mp
14. 12. 2018 19:36
Vládní rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) v pátek schválila dva programy aplikovaného výzkumu zaměřené na průmysl a na životní prostředí. Půjde na ně celkově 20 miliard korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Nový program na podporu průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje se jmenuje TREND, připravilo jej ministerstvo průmyslu a obchodu. Celkové výdaje v následujících osmi letech činí rekordních 15 miliard korun. Z toho deset miliard půjde ze státního rozpočtu a dalšími pěti miliardami se budou podílet firmy, které budou finance čerpat. První částky bude možné čerpat už v roce 2020.

"Jde o vysoce inovativní program, který směřuje do výzkumu vedoucího k pokročilým technologiím, automatizaci, digitalizaci, robotice. Co je zajímavé, je určený i pro malé firmy, které začínají dělat výzkum. Chceme je motivovat, aby se do výzkumu a vývoje pustily," říká místopředseda rady Karel Havlíček.

Druhý schválený program Prostředí pro život, který připravilo ministerstvo životního prostředí, se zaměří na nejpokročilejší environmentální technologie s vysokým potenciálem uplatnění v praxi. Program má na dalších devět let rozpočet 5 miliard korun.

"Bude zaměřen na klimatické problémy, ochranu ovzduší, půdy a vody nebo odpadové hospodářství," popisuje program Havlíček. Peníze z něj budou moct čerpat výzkumníci i privátní sektor. Finance půjdou přímo na výzkumné projekty zaměřené na životní prostředí.

Myšlenky, koncepce a strategie si budou řídit jednotlivá ministerstva, podporu poskytne Technologická agentura ČR. Dosud byly výzkumné programy buď čistě v gesci agentury, nebo ministerstva.

Video: Vody je nedostatek, lidé volají proutkaře. Ti jsou na roztrhání.

Vody je nedostatek, lidé volají proutkaře. Ti jsou na roztrhání | Video: Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy