Pytlák století, nebo mafie? Zvěř nikomu nechyběla

Jiří Hloušek, Tomáš Netočný
30. 1. 2008 16:40
Střelce Konečného viní, že sám zabil přes tisíc zvířat
Část loveckých trofejí zabavených policií v domě Josefa Konečného v Ořechově nedaleko Brna
Část loveckých trofejí zabavených policií v domě Josefa Konečného v Ořechově nedaleko Brna | Foto: Policie ČR

Ořechov - Novináři ho nazvali pytlákem století. Policie obvinila pouze jeho. Ovšem všechno nasvědčuje tomu, že skutečnost musela být výrazně jiná. Obrovské množství zvěře nemohl Josef Konečný z Ořechova ulovit sám.

Když v souvislosti s jiným případem dělali policisté v Konečného domě prohlídku, objevili tam ohromnou sbírku trofejí, které se v Česku mohou rovnat snad jen expozice některých hradů a zámků.

Josef Konečný měl doma celkem tisíc tři sta padesát kusů dokonale vypreparovaného paroží jelenů, srnců, muflonů a daňků. Pro srovnání - největší lovecká sbírka v České republice je na státním zámku Konopiště, kde je k vidění přes čtyři tisíce trofejí.

A navíc. Pokud by se Konečný nedopustil jiného trestného činu, kvůli kterému k němu přišla policie, mohl by svou sbírku rozšiřovat dál a jednou třeba Konopiště překonat. Stovky kusů zvěře totiž nikomu nechyběly.

Potvrzuje to odborník z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity Josef Hromas, který byl k případu přizván jako soudní znalec. "V myslivosti je to otázka prestiže, málokterý revírník je ochoten přiznat, že neuhlídal zvěř," vysvětluje.

Jedna trofej za pět dnů?

Josef Hromas uvedl, že je nemožné, aby pytlák lovil sám. "Například jelena jeden člověk z lesa neodnese," dodal. Celkovou hodnotu ulovené zvěře odhadují znalci na 9,5 milionu korun. Kromě trofejí získal Konečný 22 tun masa, které se dobře prodává například v restauracích.

Policie zabavila dvanáct plných pytlů, ve kterých je ukryto celkem tisíc třista padesát kusů dokonale vypreparovaných trofejí
Policie zabavila dvanáct plných pytlů, ve kterých je ukryto celkem tisíc třista padesát kusů dokonale vypreparovaných trofejí | Foto: Policie ČR

Soud ho poslal do vazby před dvěma roky, když mu bylo 40 let. Kdyby lovil od svých dvaceti, musel by každý rok sám postřílet téměř 70 kusů vysoké zvěře, tedy jeden kus každých pět dnů. Policisté však dosud neodhalili nikoho, kdo by Konečnému pomáhal.

"Celé je to výmysl policie a určité mafie, kterou zatím nebudu jmenovat," komentoval svá obvinění dvaačtyřicetiletý Konečný.

Předseda Česko-moravské myslivecké jednoty, poslanec ČSSD a bývalý ministr zemědělství Jaroslav Palas uvedl, že podobný případ nemá v České republice srovnání.

Průnik organizovaného zločinu do mysliveckého byznysu Palas vylučuje, ovšem připustil, že obchod se zvěřinou k němu může mít blízko. "Obchod s masem lovné zvěře je jistou mafií," uvedl Jaroslav Palas.

Ořechovský myslivec, který si přál zůstat v anonymitě, Aktuálně.cz sdělil: "Signály, že Konečný pytlačí, tu byly už dříve, dokonce byla několikrát upozorněna policie, ale nikdy prý nebyl dostatek důkazů."

"Ulovená zvěř měla značnou chovnou hodnotu, největší škodou jsou však ztráty v genofondu," hodnotí případ mluvčí Česko-moravské myslivecké jednoty Josef Pubal.

Znalec Josef Hromas i mluvčí Pubal se shodují v tom, že Konečný s největší pravděpodobností odstřeloval zvěř pouze v Česku, nejspíše v Jihomoravském kraji. "Dobře to tu zná," uvedli shodně.

Myslivost je byznys. Paroží nejsilnějšího jelena v Česku přišlo lovce na více než milion korun. Průnik organizovaného zločinu do tohoto obchodu však myslivecká jednota v Česku odmítá
Myslivost je byznys. Paroží nejsilnějšího jelena v Česku přišlo lovce na více než milion korun. Průnik organizovaného zločinu do tohoto obchodu však myslivecká jednota v Česku odmítá | Foto: ČMMJ

Ořechovští myslivci vyloučili Konečného ze svých řad v roce 1996, kdy vyšlo najevo, že bez povolení zastřelil vysokou. Muž však zřejmě lovil načerno již nějaký čas předtím.

"Byl to raubíř, ale strašně nadaný a v lese se vyznal jako málokdo," popsal serveru iDnes.cz předseda mysliveckého sdružení v Ořechově Václav Trenz.

Za stovky mrtvých zvířat, nejvýše pět let

Sbírku trofejí i několik pušek našla policie v Konečného domě v říjnu 2005.

Důvodem k domovní prohlídce byla událost, při které Josef Konečný střílel z pušky na sousedův dům. Opilý rozhněvaný muž se domníval, že jeho žena, která se v domě ukrývala, je mu nevěrná.
 
Soud mu v pondělí udělil šest let ve věznici s ostrahou. "Dopustil se pokusu ublížení na zdraví, výtržnictví, poškozování cizí věci, krádeže a nedovoleného ozbrojování," zdůvodnil trest Antonín Krátký, předseda senátu Okresního soudu Brno-venkov. Konečný se odvolal.

Trest za pytláctví dosud znám není, protože druhý proces Konečného teprve čeká.

Za pytláctví hrozí konečnému sazba šest měsíců až pět let. A přestože je Konečný v případu jako jediný podezřelý, bude pode mluvčího Krajského státního zastupitelství Hynka Olmy obviněn nejspíš z obohacování se organizovaným pytlačením.

Pokud mu obohacování se či organizované pytlačení prokázáno nebude, hrozily by mu maximálně dva roky vězení. Ať už je množství skolené zvěře jakékoli.

Vedoucí katedry trestního práva Masarykovy univerzity Vladimír Kratochvíl připouští, že na takový případ současný trestní zákon nestačí. "Je to dosti drsné. Dvouletý trest se v tomto případě může jevit jako nízký," uvedl Kratochvíl. "Výše sazby je v některých případech nastavena necitlivě. Až čas ukazuje, že formulace skutkové podstaty některých činů není dobře nastavena."

Celkem měla Konečného sbírka 1350 kusů trofejí. To je asi třetina největší expozice v Česku na zámku Konopiště
Celkem měla Konečného sbírka 1350 kusů trofejí. To je asi třetina největší expozice v Česku na zámku Konopiště | Foto: Policie ČR

Šéf myslivců a poslanec ČSSD Jaroslav Palas byl jedním ze zákonodárců, kteří navrhovali druhý odstavec zákona o pytláctví. Ten ukládá trest do výše pěti let. "Vzhledem k rozsahu Konečného činnosti je tento trest možno považovat za nepřiměřený," míní však Palas.

"Necítím se vinen, nebylo prokázáno, že jsem střílel já, ani jsem nic neukradl," hájí se Konečný.

Většinu z desítek střelných zbraní, konkrétně brokovnice, malorážky, pušky i jednotlivé díly a náboje odcizil Konečný ve Zbrojovce Brno, kde pracoval jako puškař. Ve střelbě je tedy mistrem.

Rozsáhlá sbírka paroží je dle tiskového mluvčí policie Brna-střed Aleše Mergentala dosud v policejním skladu. Zájem o ni projevil Lesní závod Židlochovice, ořechovští myslivci i obecní úřad. O trofeje však mají zájem i některé hrady a zámky.

O osudu trofejí rozhodne soud. S největší pravděpodobností propadnou státu prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

 

Právě se děje

Další zprávy