Prvních devět měst se rozhodlo řešit problém ghett

Eliška Bártová Eliška Bártová
23. 8. 2007 11:15
Vláda nabídla pomoc, starostové ji chtějí využít
Starší musí chvilku vydržet bez dozoru.
Starší musí chvilku vydržet bez dozoru. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prvních devět měst ze sto devadesáti oslovených odpovědělo ministryni Džamile Stehlíkové na nabídku, že vláda pomůže řešit problémy radnic s ghetty, která na území měst a obcí leží.

Ministryně Stehlíková zahájila projekt jak pomoci obyvatelům 330 ghett, která jsou v České republice registrována, a jak pomoci městům, na jejichž územní tyto takzvané sociálně vyloučené lokality leží.

Mezi městy, která projevila zájem, jsou například Litvínov či Dubí. Přesný seznam prvních zájemců o vládní pomoc úřad ministryně Stehlíkové nesdělil.

Města mají možnost na projekt zareagovat do konce srpna.

Nová agentura

Vláda má v plánu rozjet pomoc ghettům přímo z terénu od počátku roku, Stehlíková proto založila speciální agenturu. Ta bude v prvním roce pomáhat dvaceti městům, která Stehlíkové úřad vybere z těch, jež projeví zájem.

Hlavním kritériem výběru má být například to, zda jsou města ochotna podporovat neziskové organizace, které v místě lidem z vyloučených lokalit už pomáhají.

Foto: Aktuálně.cz

Blog Jiřího Havla o soužití většinové společnosti s romskou menšinou - ZDE

"Většina z měst, která už na nabídku zareagovala, je ochotna projekty spolufinancovat," řekl Aktuálně.cz Jaroslav Maroušek z kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské komunity.

Podle současného návrhu je spoluúčast odstupňována podle počtu obyvatel. Obce do 2 tisíc obyvatel by se podílely 5 procenty; do 5 tisíc 10 procenty a do 10 tisíc obyvatel 15 procenty. Města nad 10 tisíc by měla být ochotna dát 20 procent potřebné částky.

Litvínov platit nechce

Právě například Litvínov, který zájem o pomoc projevil, však o spolufinancování nestojí.

"Máme tady problém s romskou komunitou, tak jsme využili nabídky," říká místostarosta Litvínova Martin Klika. "Jsme ochotni poskytnout zaměstnancům agentury zázemí, ale nechceme to spolufinancovat. Chceme tu agenturu, ale abychom se podíleli 20 procenty na financování, to by město nezvládlo," uvedl místostarosta.

Město podle něho čeká, jakou nabídku zpětně od ministryně Stehlíkové dostane, a čeká také na bližší informace o práci agentury.  Starostové totiž podle Kliky zatím žádné konkrétní informace o poslání agentury nedostali. "Pozvali nás ale na seminář, tak spoléhám, že tam se všechno dozvíme."

Opravdový zájem

Představitelé samospráv, které se do problému ghett chtějí pustit, museli ministerstvu zodpovědět sadu osmi otázek. Zjišťovalo se, do jaké míry je město ochotno a připraveno začít problém s podporou státu řešit - zda města mají terénní sociální pracovníky či zda mají zpracován komunitní plán na řešení problematiky sociálně vyloučených lidí.

Ministerstvo se tak například dozví, zda je město ochotno spolufinancovat projekty zaměřené na integraci romského obyvatelstva, které by agentura pomohla zprostředkovat u EU.

"Chceme, aby peníze, které do toho dáme a které poskytne Evropská unie, byly využity maximálně efektivně," řekla dnes Aktuálně.cz ministryně Džamila Stehlíková. "Proto potřebujeme v první fázi vybrat města, která mají opravdu zájem."

Začarovaný kruh

Ministryně Džamila Stehlíková
Ministryně Džamila Stehlíková | Foto: Ludvík Hradilek

V Česku žije podle výzkumu, který si nechalo v loňském roce zpracovat ministerstvo práce a sociálních věcí, na 80 tisíc lidí ve 330 vyloučených lokalitách.

Žije se tam  v nedůstojných podmínkách, často bez dostupnosti sociálních služeb či dopravy. Častěji jsou tady problémy s drogami, kriminalitou, častěji se také vyskytují některé nemoci.

Fakt, že jsou Romové (ale i chudí z majority) odklízeni do ghett na okraji města, kde žijí na pokraji chudoby, označila za "nejpalčivější sociální problém české společnosti a českých Romů" vláda ve své zprávě z loňského roku.

Agentura na dohled

Agentura, kterou kvůli ghettům Džamila Stehlíková založila, by měla mít podle dosavadních plánů 15 kmenových zaměstnanců, z nichž by deset působilo v mobilních týmech. Jeden na Moravě, druhý v Česku.

Ministerstvo také předpokládá, že by si najímala desítky externích odborníků. Dalších 20-30 lidí by mělo být k dispozici nevládním organizacím, které již v sociálně vyloučených oblastech působí.

Náklady na celý tříletý projekt by měly pokrýt dotace z Evropské unie, především z Evropského sociálního fondu.

"Z rozpočtu by na to měla jít pouze částka do 100 milionů korun," řekla Aktuálně.cz ministryně Stehlíková.

Hlas ze stínu 

Vznik agentury ale musí na svém zasedání 18. září nejdříve schválit Rada vlády pro záležitosti romské komunity a poté vláda.

"Vláda to má stanoveno ve svém programovém prohlášení, takže předpokládám, že vládou by měl návrh projít," říká Stehlíková. "Problém možná může být v Radě, jejíž členové mívají často řadu nových nápadů, které tam chtějí dopracovat."

Stínová ministryně pro ženu a rodinu Anna Čurdová vzniku agentury oponuje. Vytýká jí například, že je to příliš jednostranná pomoc romské menšině.

 

Právě se děje

Další zprávy