První den voleb: hojně hlasů i debat o smyslu politiky

Libor Stejskal Aktuálně.cz Libor Stejskal, Aktuálně.cz
10. 10. 2009 5:54
V osm hodin se opět otevřou místnosti Voleb 2009 naNETčisto
Foto: Jiří Kropáček

Praha - Ovládnou volební výsledky tradičně nejsilnější strany a jejich profesionální aparáty? Může se prosadit někdo nový, pokud se vůči nim dostatečně hlasitě vymezí? A zajímají lidi ještě vůbec volby v situaci, kdy je důvěra v politiku na historickém dně?

Online "Volby 2009 naNETčisto", které se rozhodlo Aktuálně.cz uspořádat ve stejných dnech a za obdobných pravidel, jaké měly mít zrušené předčasné volby 9. a 10. října, naznačily po prvním dnu řadu zajímavých odpovědí.

Pátek překvapil už účastí - podle odhadů přišlo mezi druhou hodinou odpolední a desátou večerní online hlasovat 18,24 procenta lidí z možné skupiny "internetových voličů", kteří si našli cestu na Aktuálně.cz.

Stejně silná jako dosavadní účast byla i diskuse pod volebními články - desetitisíce anonymních i adresných poznámek poskytují zajímavou alternativu k průzkumům, které v reálném volebním světě dělají agentury.

Víra i nevíra v alternativu

"Hledání alternativy" bylo ostatně v prvním dni voleb na Aktuálně.cz hlavním heslem mnoha debat.

V pozitivním smyslu se to zobrazilo v diskuzích o možných výsledcích, kdyby se k volbám odebrala skutečně reprezentativní skupina voličů. Nebo v rozvahách o šancích a nadějích mimoparlamentních stran.

"Není to tak dávno, co jsem si přál, aby Aktuálně udělalo takový projekt. Bude to zajímavé," uvedl v debatě často diskutující čtenář, který se podepisuje jako neo.

Skeptická komunita čtenářů oponovala: nemá to smysl, hlasování ovládnou ti samí, co vždycky, jejich stranické i technické aparáty to zařídí. A sem tam skepse přerostla v obavy, že "Volby naNETčisto 2009" Aktuálně.cz manipuluje či nechá zmanipulovat v něčí prospěch.

Za negativně naladěné zformuloval výhrady třeba diskutující ag: "Věrohodnost tohoto hlasování bude sporná. Kolik voličů bude hlasovat na internetu (převážně mladší?. A potom: jak se může ověřit, zda hlasuje oprávněný volič (jedná se o věk, kdy má podle zákona volební právo),to nemůže žádný portál zabezpečit."

Volte nás na Aktuálně.cz, zní netem

Z reakcí čtenářů v moderovaných debatách na Aktuálně.cz je přitom patrná i deziluze z volebních a politických tahanic velkých stran.

"Volit půjdu a budu skutečně pečlivě vybírat. Nebudu se bát volit i malou tzv. beznadějnou stranu. Vyjde to totiž nastejno, jako kdybych k volbám nešel. Přesto - naděje umírá poslední. Třeba nebudu sám a mnou pečlivě vybraná a zvažovaná strana bude volena i mnoha jinými a pět procent hlasů přesáhne. Politická scéna potřebuje především zkultivovat - ti dnešní jsou už tak zhrublí, že si to snad ani neuvědomují," píše čtenář vystupující pod přezdívkou tahador.

Jiní čtenáři naopak jeho víru v čistotu nových či malých stran zpochybňují. Neparlamentním stranám přičítají obdobnou nedůvěrhodnost, neprůhlednost a potřebu manipulovat, jako průzkumy přisuzují těm velkým. Mezi těmi, kteří "se pokusí hlasování na Aktuálně.cz přizpůsobit ve svůj prospěch" bývá často zmiňována Kalouskova TOP 09. Někteří voliči jsou totiž přesvědčeni, že právě jí média nadržují.

Faktem je, že "volební" projekt Aktuálně.cz už v internetové komunitě rezonuje. Hned v pátek o něm napsali někteří čeští blogeři, a zaregistrovaly ho politické strany. Například ODS na svém profilu na Facebooku ihned vyzvala své voliče a sympatizanty, aby ji hlasováním podpořili.

Později se odkazy na hlasování objevily i jinde - třeba na stránkách TOP 09, ale i na webu podporujícím myšlenky Pirátské strany.

Nepodceňujte internet

Jasným tématem byly debaty o tom, jací lidé vlastně v Česku zatím využívají internet a jsou na něm aktivní.

"K volbám sice též nepřijdou všichni, ale volební neúčast není nijak sociologicky specifická. Internet je téměř zcela uzavřen nebo málo přístupný pro několik významných sociologických skupin - např. pro důchodce nebo pro lidi na vesnicích," míní čtenář užívající nick ferda Hulwath.

Čtenářka Zdenka mu oponuje: "Proč pořád podceňujete seniory? Myslím, že mají nejvíce času a na netu jsou jako doma. Je mi 65 a nevidím v tom žádný problém. Dnes si od novin po TV pořady vyberu cokoliv přes internet. S vrstevníky si píšeme přes Skype a rady rozdáváme emaily. Nedělejte z důchodců pitomce, učí se zrovna tak, jako mladí. A tyto virtuální volby mohou být zajímavé."

Jak to vlastně funguje?

Dobré otázky dorazily do redakce i k samotnému fungování "voleb naNETčisto". Pár čtenářů se třeba podivilo, že mohou z jednoho počítače zahlasovat dvakrát.

Tým Aktuálně.cz vedla snaha, co nejvíce (jak jen tato hra umožňuje) přiblížit volby reálné situaci a zároveň hlasování udržet co nejjednoduší a uživatelsky nenáročné. IT specialisté proto vytvořili algoritmus, který kombinuje počet akcí vázaných na jeden počítač a IP adresu v definovaném časovém úseku.

Srozumitelně řečeno: z jednoho počítač může v průběhu obou volebních dnů teoreticky hlasovat celá průměrně velká rodina (nikoliv však všichni hned po sobě), širší příbuzenstvo by ale již muselo v případě zájmu vyhledat jiné počítače, z nichž nikdo jiný nehlasuje.

V konečném součtu jsou započítány jenom počty hlasů, splňující jednoznačně stanovená kritéria. Další jsou z databáze odfiltrovány.

Přes všechna tato opatření redakce Aktuálně.cz v pravidlech zveřejněných při startu projektu jednoznačně říká: Je to jen zjednodušená simulace voleb. Ty opravdové byly přece zrušeny.

Jak reagují čtenáři? Čtěte zde: Témata "voleb 2009"? Jste naštvaní, sledujete TOP 09

Máte-li jakýkoliv dotaz, neváhejte nám napsat na mail [email protected]

 

Právě se děje

Další zprávy